Öğütülmüş Kahveyi Elemek

'Kahve Nasıl Yapılır ?' forumunda spongio tarafından 10 Nis 2015 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. spongio

  spongio Isınmaya Başlayan Üye

  Merhabalar,
  Porleximin iyi öğütmemesi ve çok fazla fine-toz denecek kahve çıkması sonucu bunu denemeye karar verdim. 10-11 gibi ayarlarda 30 gram kahveden 7 gram kadar fine denebilecek incelikte kahve çıkıyor.
  Hatta 40 gram kahveyi porlex'te 10 tık'ta çektikten sonra eleme sonucu çıkan 10 gr kadar fine ile espresso yaptım :D Lezzet olarak sorunsuz bir shot verdi. 30 gramı da kalita wave'de kullandım. Hem süre olarak hem lezzet olarak farketti. Yaptığım en iyi kahvelerden birini içtim diyebilirim. Kullandığım elek de normalde süt için kullanılan plastik eleklerden.
  Kaliteli bir değirmeniniz veya ona verecek paranız yoksa denenebilir diye düşünüyorum. Bu arada çıkan ince ayar kahveyi tekrar elekten geçirip görece daha iri olanlarını tekrar eklemek de sonucu iyileştiriyor diyebilirim. Çünkü birazcık farklı boyutlarda partiküllerde olmalı, yoksa kahvenin kompleksliği azalıyor. Benim tadımıma göre daha duru, içimi yumuşak, aromalar ön planda bir lezzeti oldu.
  Elimde sözen değirmen de var. Onu da porlexle karşılaştırmak adına bir ara deneyeceğim.

  Aslında ben damak tadıma pek güvenmiyorum.Aramızdaki daha uzman kahveseverlerin yorumlarını bekliyorum.
   
 2. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  güzel ve farkı girişimler :) deneyenler olursa fikir katkısında bulunabilirler :)
   
 3. nando

  nando Isınmaya Başlayan Üye

  Elek fikri güzel ve yararlı bir uygulama fakat biraz uğraştırıcı işte :) Geçen düzenlenen Aeropres yarışmasında bir kaç yarışmacıda elek kullandı,hatta birinci olan yarışmacıda elek kullanmıştı 30gr kahveyi mikronu aklımda değil ama eleyerek 20 gr kahve elde etmişti.
   
 4. Doga

  Doga Yeni Üye

  Ben de french press için kahve öğüttüğümde tozdan çok şikayetçiydim, eleyip kalını french presste, inceyi filtrede kullanmıştım. İkisi de gayet güzel olmuştu, ama niyeyse devam etmedim, üşendim herhalde :) bir ara tekrar deneyeyim espresso için de
   
 5. SilveR

  SilveR Yeni Üye

  Aynı sıkıntıyı sözende yaşıyorum.Degirmende sorun var sanıyordum.Aynı sıkıntı bütün el degirmenlerinde var mi?
   
 6. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Cevap: Öğütülmüş Kahveyi Elemek

  Bir süredir elekle uğraşıyorum. Esasen her çekirdeğin ruhu biraz farklı. Elemeden güzel sonuç veren çekirdekler olduğu gibi, el değirmeni kullanıcılarının eğer elemezse kötü tatlar alacağı çekirdeklerlerde var. Araştırmalarım , deneyimlerim ve bu forumdan öğrendiklerim bu durumu belirleyen çok farklı faktörler olduğunu fark ettirdi. Bunlardan birincisi işlenme şekli. Naturel süreçten geçmiş çekirdek el değirmeninde en kötü sonucu veriyor. Ne homojen nede tozsuz sonuç veriyor. Elediğinde aşağıda çok toz kalıyor. Çekirdeğin menşei ve kavrulma ayarıda önemli faktörler. Ama eleyerek bunu ayarlamak mümkün. Burada eleme konusunda çok arkadaştan tavsiye istedim. Güzel öneriler aldım. Ama eleme işinde en iyi sonucu deneyimin verdiği kanaatine vardım. Büyük Migroslarda büyük boy paslanmaz çelik ve aşırı ince çay süzgeçleri var. Sadece Türk kahvesi ayarına yakın tozları ayıracak kadar ince delikleri olduğu için kayıp az oluyor(ben o kayıpları Türk kahvesine çeviriyorum) . Ama en önemlisi kesinlikle tüm toz elenmemeli. Biraz önce çok sert karakterde bir kahveyi hiç toz kalmayacak kadar eleyip french press yaptım. Sonuç kahve renginde sıcak su oldu.
   
 7. jsmill

  jsmill Yeni Üye

  Cevap: Öğütülmüş Kahveyi Elemek

  ben porlex değirmenimin en dış çeperine (oynak kısım ile dış yüzey arasına) karşılıklı kağıt sıkıştırarak iç-dış dişlilerin birbirine olan uzaklığını ilk hale göre ciddi derecede eşit hale getirmiştim. bahsettiğim boşluk kalmadığı için oynaklık da azalmıştı. bu yöntemi tavsiye edebilirim.
   
 8. Ogre

  Ogre Oğuz Cengiz

  Cevap: Öğütülmüş Kahveyi Elemek

  Hocam bu konuda 2012 Şampiyonu Matt Perger'in yazdığı ufak bir yazı var; şu an işteyim akşam bu postu değiştirip kısa bir özetini geçerim; şimdilik İngilizcesi olan arkadaşlar için ufak bir okuma olsun :)

  A wide thought distribution about grinding - Matt Perger
   
 9. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Cevap: Öğütülmüş Kahveyi Elemek

  Hocam bu yazı çok faydalı oldu. İngilizcesine güvenen çevirirse iyi bir kaynak olur gerçekten.
   
 10. Reneli

  Reneli Aktif Üye

  Cevap: Öğütülmüş Kahveyi Elemek

  [MENTION=1184]cemirfan[/MENTION] arkadaşım neden böyle bir şey yapma gereği duydunuz? 10 tane konuyu okuyup teşekkür etmediğiniz bariz belli. İlk önce kendinizi tanıtıp da size cevap yazanlara "teşekkürler" yazmanız daha mantıklı olurdu... Bu şekilde spam mesajlardan hiç bir farkınız kalmıyor...

  Baktım da 7 dakika da 10 mesaj. Okumadan bile yazmanız büyük başarı...
   
  experienced bunu beğendi.
 11. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Cevap: Öğütülmüş Kahveyi Elemek

  Muhtemelen özel mesaj yazabilmek için 10 entry barajını aşmaya çalışan bir arkadaşımız. Zekice ama keşke biraz daha emek verip kendini belli etmeyecek bir yol bulsaydı
   
 12. pirion

  pirion Yeni Üye

 13. pirion

  pirion Yeni Üye

  elemeyi hangi aleti kullanarak yaptınız acaba ?
   
 14. 9bar

  9bar Isınmaya Başlayan Üye

  Selamlar , foruma yeni üye oldum ve aktif olarak evde kahve demlemekteyim bu arada ben de kahve tozlarını eliyorum bu çok ince olan partiküller kahvede demlenme esnasında hem tıkanmalara sebep oluyor hem de fazla demlenerek bitterness veriyor, elenen tozlar sonrası medium-fine aralıkta bir öğütmede 3:30 sürede bitirmeme rağmen gayet temiz fincan elde edebiliyorum.
   
 15. pirion

  pirion Yeni Üye

  bu eleme işini hangi alet ile yapıyorsunuz ?
   
 16. 9bar

  9bar Isınmaya Başlayan Üye

  Ufak bir plastik süzgeç sadece kahve tozu geçiyor içinden , akşam unutmazsam fotoğrafını atacağım
   
 17. Aslanbek

  Aslanbek Paylaşımcı Üye

  @pirion hocam eleme işlemini sistematik olarak yapmak istiyorsanız Kruve eleklerini kullanabilirsiniz. ama bu eleklerin fiyatları biraz pahalı. onun yerine delikleri sık olan bir çay süzgecini de kullanabilirsiniz. tam olarak hangi konuda geçmişti hatırlayamadım ama migrosta satılan çay süzgecinin deliklerinin epey sık olduğu eleme işleminde işe yaradığı söylenmişti bir konuda.
   
 18. pirion

  pirion Yeni Üye

  teşekkür ederim
   
 19. floperx

  floperx Yeni Üye

  Sözen ile 36gr kahve öğüttüm. Sonuç aşağıda ki gibi. Çok büyük hayal kırıklığı yaşadım
  Soldaki 15gr sağdaki 21gr çıktı. Sizce bu normal mi?
  [​IMG]

  Elek bu
  [​IMG]
   
 20. 9bar

  9bar Isınmaya Başlayan Üye

  Sözen için pek bir şey söyleyemem kullanmadım , fakat Hario Mill skerton için Medium - Fine öğütümde 25 gr için 5 gr toz çıkıyor en az 30-40 saniye eleme ile , öğütüm ayarı fine gittikçe toz üretimi de artar bilginiz olsun