Ofis için Öneri

'Öğütücü Tavsiyeleri' forumunda malemsteen tarafından 10 Mar 2015 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. malemsteen

  malemsteen Yeni Üye

  Arkadaşlar,
  ofis için bir öğütücü öneriniz var mı? Günde 50 gr ancak öğütülecek. Ama burada dursun istiyorum. Çok yerimiz yok. Çok içinde yok. Ama öğütülmüş getirmek zor oluyor. Bazen içilmiyor hafta sonuna denk geliyor tadı kaçıyor. Genellikle french press yada filtre kahve makinesinde kullanılacak.
  Acaba diyorum bir tane bıçaklı makine alayım mı? Her türlü önceden çekilmiş kahveden iyi olur diyorum. Diğer taraftan homojen öğütmediğinden tat farkı ne kadar olur bilemiyorum. Kağıt filtreden geçeceği için homojenlik tazelik için göz ardı edilebilir mi?

  2. yöntemde şu öğütücülü filtre kahve makinelerinden almak.

  yorumları bekliyorum.
   
 2. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  [MENTION=284]malemsteen[/MENTION] ikisini de tavsiye etmem. özellikle dahili öğütücülü olanları. belki 3-4 bin liralık aşmış olanları vardır bunn vs. ama dahili öğütücülü makineler kendi tecrübelerime ve diğer okuduğum değerlendirmelere göre başarısız.

  bende esse'nin modelini unuttuğum bıçaklı öğütücüye sahip bir makinesi var evde yatan. hem öğütme çok kötü hem de öğüttükten sonra filtrenin üzerine düzgün yayılmıyor ya da filtre şekli ile bir problem var su kahvenin her yerine eşit temas etmiyor. ortalar nemli kenarlar kuru kalıyor. bu forumda bir arkadaş philips'in bir makinesine yorum yapmıştı. o da başarısızdı. 1 buçuk ay kadar kullandığım delonghi bco 420 kombi(değirmen değil, filtre ve espresso kombisi) ise filtre kahve yapımında ortalamanın üstünde sonuçlar verdi. ama hem daha iyisi olabilirdi hem de bu tarz bir makine işinizi görmüyor.

  benim tavsiyem hario skerton vb. bir değirmen almanız.
   
 3. malemsteen

  malemsteen Yeni Üye

  Eyvallah hocam, tam üstüne bastın aslında. Aklımdaki model Esse Molar idi :) Hario 150 TL civarına mal olur. Bu ofis için yani. Evde ekipmanım tam zaten. İş yerine de parayı ben vericem sadece. Çok vermek istemiyorum yani. O yüzden yazdım bıçaklı kötü eyvallah ama öğütülüp beklemiş kahveden de mi kötüdür.
   
 4. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye


  bendeki emin olmamakla birlikte şu model sanırım:
  ESSENSO WEEKEND GLASS KAHVE MAKİNESİ | İçecek Hazırlama | Essenso.com.tr | Essenso Seramik Sağlıktır!

  senin linkini verdiğin ürün düşük bi ihtimal philips'inki gibi konik değirmen kullanıyor olabilir. ha konik olmasına rağmen performansı kötüdür ona eminim. ayrıca bayağı büyük bir kahve haznesine sahip. bu da az kahve konulduğunda değirmenin ne yapacağıyla ilgili soru işaretleri oluşturuyor kafamda.

  fiyat konusuna gelince, eğer kahve makinesinin parası sizden çıkmayacak da değirmenin parası sizden çıkacaksa hiç olmazsa deneyebilirsiniz. sonuçta sertlik kontrol ayarı var, denemeler yaparak istediğiniz tadı yakalayabilirsiniz. ama eğer parasını siz ödeyecekseniz bir daha düşünün. eğer şansınız varsa bir esse mağazasında kurcalayın. hario değirmeni ben geçen hafta bu satıcıdan aldım. henüz elime ulaşmadı ama bu hafta ulaşır. ems ile gönderiyor, doların şu andaki kuruyla 88-89 lira oluyor sanırım. Hario Newest Model Skeleton Manual Hand Grinder Mill MSCS 2TB F s from Japan | eBay

  C seçeneği de eğer kahveyi yalnız siz içiyorsanız ve çok yüksek tüketiminiz yoksa bazen getirdiklerinizin ziyan olmasına göz yummak da mantıklı. sonuçta 1 yılda ne kadar kahve bayatlatabilirsiniz? 1 kilo olsa bile ki bence mümkün değil, o durumda en ucuz çözümden bile daha ucuz olacaktır. :) ama tabii ki kahveyi öğütür öğütmez içmek her zaman en güzelidir.
   
 5. malemsteen

  malemsteen Yeni Üye

  Arkadaşlar,
  Yukarıda bir soru sormuştum. Sizlerinde yorumunu almak isterim. Soru şu :
  Güzelce kavrulmuş iyi bir kahveyi, güzel bir öğütücüden geçirip içileceği zaman bunu kullanmak ile, direk çekirdekten bıçaklı bir öğütücü ile geçirip taze öğütüp içmek mi daha iyidir?
  (Güzel bir kahve öğütüp alabiliriz. Ama bunu 1 ayda tüketiyoruz. Kahve bayatlıyor. Bunun yerine çekirdek alıyoruz içeceğimiz zaman bıçaklı bir öğütücüde parçalarsak daha iyi olabilir mi?)

  Bu soruyu tartışalım isterim.
  Bu arada bunu yapan bir firmanın testini buldum. isteyenler tamamını linkten okuyabilir. Elemanlar tek tek denemişler. KAhveyi kavurup iyi bir öğütücüden geçirmişler. Valfli zarfa koyup bir hafta sonra açmışlar. Birde aynı zamanda kavrulmuş kahve çekirdeğinden bir hafta sonra alıp bıçaklı öğütücüde çekip denemişler. Sonuçlar ilginç bıcaklı bazı denemelerde iyi sonuç vermiş.
  Genel sonuçları ise ikisininde iyi olmadığı yönünde. Ama seçim yapılacaksa iyi bir öğütücüden çekilip bekletileni seçmişler. Bu arada bu testten sonra müşterilerine yeni bir seçenek sunmuşlar. 250 gr paketler değilde daha az çekimler yapmaya başlamışlar. Müşterilerin maksimum bir hafta kullanabileceği kadar almalarını önermişler.
  Pre Ground Quality Grinder vs Blade Grinder
   
 6. mete

  mete Yeni Üye

  İkinci el bir kg79 işinize yarayabilir, forumda satan birileri vardı sanırım, veya daha uygun fiyata Sözen de olabilir.