Yeni Kahve Deneme Dürtüsü

'Kahve Bahane Sohbet Şahane' forumunda naranga tarafından 24 Haz 2020 tarihinde açılan konu

 1. naranga

  naranga Isınmaya Başlayan Üye

  Bir seneyi geçen süredir "nitelikli kahve" tüketmeye çalışıyorum. Yola çıkış serüvenim yeni aldığım öğütülmüş bir paketi ilk içtiğimde aldığım enfes tadı yeniden alma arayışıyla başladı. Kahve dünyasından aldığım Kenya kahvesini pakedi ilk açtıktan sonra içtiğimde dilimde çocukken patlayan şekerlerin oluşturduğu hisse benzer bir canlanma oluştu. İlk fincanı içtikten sonra tekrar aynı paketle demleme yaptım ve ilk aldığım tadı alamadım. O günden sonra "tekrar bu kahveden içmeliyim" diyerek yollara düştüm.
  Geçtiğimiz yıl içinde 12 farklı firmadan 40 farklı çekirdek denemişim, bunların içinde 50-100 gramlık deneme setleri de var, 250 gramlık paketler de. Denediklerim arasında aradığım tadı yakaladığım çekirdekler oldu, aradığımın ötesine geçen tatlar oldu ama bende yeni kahve içme isteği durulmadı. Tahmin edeceğiniz gibi ödediğim ücretin karşılığını alamadığım yerlere de denk geldim ve arayışıma devam etme noktasında pişmanlık yaşatan bu kötü deneyimler oldu.
  Siz nasıl bir yol izliyorsunuz, beğendiğiniz kahveyi bulduktan sonra hep aynı çekirdeği mi alıyorsunuz? Ne sıklıkta yeni çekirdek deniyorsunuz?
   
  Metal06, nuclearmoonrise ve elbatin bunu beğendi.
 2. elbatin

  elbatin Isınmaya Başlayan Üye

  Henüz zevk alarak içtiğim bir kahve olmadı. French press ve V60 kullanıyorum. Ne tadım notlarını ne de başka zevk verici tatları alamadım daha. Ama uğraşıyorum. Pes etmeyeceğim.
   
  naranga bunu beğendi.
 3. naranga

  naranga Isınmaya Başlayan Üye

  Burada bir çok kişi kendi izlediği yolları paylaşmış ve güzel bir yol gösterici oluyor onları takip etmek. Hele yöntemlerin altında yatan mantığı anlayınca demleme işlemine kendi yorumunu eklemeye başlıyorsun.
  Şimdi kendimi dizginlemeye çalışıyorum, kalitesini ve niteliğini ispat etmemiş firmalardan alışveriş yapmamaya. Burada da macera arayışı ortaya çıkıyor, ya güzelse keşfetmiş olurum diyerek gaza geliyorum :)
   
 4. ytghan

  ytghan Paylaşımcı Üye

  Ayni çekirdeği aldıktan sonra bir anlamı kalmaz.Her seferinde farkli firmalardan alıyorum.Genelde illaki birinde dönemsel indirim oluyor.Afrikalari sevdigim için 2 afrika 1 amerika gibi oluyor genelde.Farklı çekirdekler denemeyeceksem hic bir anlamı yok bu işin.Tabi cok begendigim olursa ara ara alirim yine
   
 5. naranga

  naranga Isınmaya Başlayan Üye

  2 afrika ve 1 amerika paketlerinde 2 tanesini beğenmediniz diyelim ve ikisine ödediğiniz ücret 100 tl olsun, o zaman ne yapıyorsunuz?
   
  elbatin bunu beğendi.
 6. elbatin

  elbatin Isınmaya Başlayan Üye

  Şu an elimde Honduras El Calan var,V60 için öğütülmüş. Tatları alamıyorum. Sanki ekşilik var gibi. Bu da bana underextract ihtimalini düşündürüyor. Bir dahaki demlememde Rao'nun dediği gibi karıştıracağım kahveyi. Bir haydut gibi.
   
 7. elbatin

  elbatin Isınmaya Başlayan Üye

  Evet ben de merak ettim. Bir de iki paket kahve almaktan korkuyorum.Bitmez diye.
   
 8. naranga

  naranga Isınmaya Başlayan Üye

  Öğütülmüş alınca maalesef bir tat almak mümkün olmuyor. Beni bu yola çıkaran kahveden en az 5 paket almışımdır ve hiçbirinde o ilk içtiğim tat olmadı. Dolayısıyla yaptığım ilk değişiklik öğütücü almak ve çekirdek kahve denemeye başlamak oldu.
   
  elbatin bunu beğendi.
 9. elbatin

  elbatin Isınmaya Başlayan Üye

  Bu konuda bilginiz var sanırım. Öğütülmüş kahveden tat almak mümkün değil mi? Kahve kavrulduktan 10 gün sonra elime geçiyor ve sanırım pakette öğütülmüş olarak bekliyor, Tat almamamın sebebi bu olabilir mi? Canımı çok sıkıyor çünkü.
   
 10. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Değişkenlerin çok olduğu bir üründen bahsediyoruz. Haliyle her kahvenin her toprağa, her işleme yöntemine, her kavurucuya vereceği tepkide farklılıklar var. İşi gizemli kılan, daha doğrusu ilgi çekici kılan da bu farklılıklar. İşin içine insanoğlunun keşfetme merakı da girince sonu gelmiyor. Gerçekten de bu farklılıkları keşfetmenin sonu yok.
  Hem kahve kavuran, hem de bireysel tüketimden ödün vermeyen biri olarak baktığımda sample'larla birlikte kavurduğum kahve sayısı çok fazla. Buna bir de diğer kavuruculardan yaptığım alışverişleri, tadımları eklediğimde çok ciddi bir deneyim biriktirdiğimi fark ediyorum.
  Çok sevdiğim kahveler olduğu vakit suyunu çıkarana kadar tüketiyorum. Ama önceliğim her zaman yeni şeyler denemekten, tatmaktan ve görmekten geçiyor.
   
  naranga ve elbatin bunu beğendi.
 11. naranga

  naranga Isınmaya Başlayan Üye

  Çok yakın bir tarihte öğütüldüyse belki almak mümkün olur, bu tarih için 3 gün diyorlar ama ben o kadar olduğunu bile düşünmüyorum. Öğütücüsüz olduğum dönemlerde kahve dükkanından öğütülmüş alıp eve geldiğimde yalnızca ilk demlediğim kahvede farklı bir tat alabiliyordum. Sonrasındaki yaptığım demlemeler markette satılan Mehmet Efendiden farksız oluyordu.
   
  elbatin bunu beğendi.
 12. naranga

  naranga Isınmaya Başlayan Üye

  Ayda 1 kg kahve tüketen birisi olarak ben de yeni tatlar keşfetmeyi seviyorum ancak içilmeyecek derecede kötü kavrumlar veya satınalma aşamasında yaşanan kötü deneyimler yıldırıcı oluyor. "Dolaştım alemi, bulamadım zahideden güzeli" noktasına geliyorum :)
   
  Yirgacheffe bunu beğendi.
 13. ytghan

  ytghan Paylaşımcı Üye

  Bilinen kavuruculardan aldiktan sonra beğenmeme gibi bir durum %5 falan.Etiyopya aldım diyelim.En kötu ne olabilir.Belki fazla tatli belki fazla çiçeksi belki fazla ekşimsi olur.Hiç biri içilmeyecek kadar kotu olmuyor.Bazilarini çok seviyorum
  Bazilarini daha az.Çok nadir içemeyecegim gibi bir sey cikiyor.O da yaz aylarinda hic sikinti degil cold brew e gidiyor.Gayet guzel oluyor.Ayda 1 kg tuketimim var
   
  Yirgacheffe ve naranga bunu beğendi.
 14. bK84

  bK84 Isınmaya Başlayan Üye

  Cold Brew. :)
   
  FideLio, ErdemY ve naranga bunu beğendi.
 15. naranga

  naranga Isınmaya Başlayan Üye

  Herkesin cevabı aynıymış :) cold brew içmeyenler için geriye seçenek kalmıyor o zaman :D Ben de yeni aldığım öğütücüleri temizlemek ve test etmek için kullanıyordum
   
 16. nuclearmoonrise

  nuclearmoonrise Isınmaya Başlayan Üye

  Gerçekten bu konuda denilene katılıyorum. Ben de ilk A Roasting Lab'dan 3 paket öğütülmüş kahve aldım 2 tane de deneme boy gönderdiler hediye. Kenya Nyeri'yi gerçekten çok sevmiştim bu kahve diğerlerinden çok başka kokuyor diye. Bittikten sonra 1 kilo almaya karar verdim ama 1 ay sonra bir daha deneyeyim dediğimde aynı tadı alamadım. Şu an ben tutarlı demlemeler yapamıyorum bazen çok güzel kahveler çıkıyor ortaya bazen çok yavan bazen çok acı. Tartıyı yeni aldım öğütücü henüz elime ulaşmadı ama artık daha iyi kahve demlemek istiyorum. Sanırım 2 ay olacak benim de nitelikli kahve ve v60 konusundaki maceram. Ben de 9 farklı kavurucudan 19 kahve denemişim (üstüne henüz deneyemediğim 1 kavurucudan 3 çekirdek de beklemede). Aklımda özellikle iki kahve kaldı çok sevdiğim, yine alırım ama daha denenecek kavurucular listesi uzun...
   
  naranga bunu beğendi.
 17. Cknvisual

  Cknvisual Aktif Üye

  cold brew yanısıra sütlü içeceklerde kullanıyorum ben. espresso yad a moka pot ile demleyip ya iced latte ya da flatwhtie kıvamında bişeyler yapıyorum. daha bu çekirdeği tüketemeyeceğşm gibi bir şey olmadı ki leş gibi çekirdekler denemişliğim var (bkz laudatio)
   
  naranga bunu beğendi.
 18. Cknvisual

  Cknvisual Aktif Üye

  yeni kahve deneme dürtüsü son bir yıldır bende de artarak devam ediyor. Özellikle korona döneminde listemdeki farklı yerleri deneyimledim. Probador Colective ve Kronotrop'u deneiymlemem bu korona döneminde oldu mesela ve ikisinden de oldukça memnun kaldım. çekirdek olarak da naturel process çekirdekler favorim oldu (evime döndüğümde naturel çekirdeklerden espresso yapmayı sabırsızlıkla bekliyorum:) ). bu sayede aslında damak zevkim hakkında çok şey öğrendim. kahve nedir, nasıl olabilir, farklı deneyimlerle keşfettim.

  korkmayın derim, pahalı ucuz bütün kahveleri denemeye çalışın. her pahalı kavurmacı iyi olmadığı gibi her ucuz kavurmacının da rezalet olmadığını keşfedeceksiniz. bazı kavurmacılar bazı kahveleri, ellerindeki diğer çerkideklere göre daha iyi kavuruyorlar. bazı kavurmacılar standartları çok iyi olmalarına rağmen (çok pahalı da olsa) kimi çekirdekleri rezil edebiliyorlar. koca sene kilolarca çekirdek tükettiğimi düşününce bu "hatalı tercihler"in de o kadar üzücü olmadığını anladım.

  o kadar kahve içiyorum ki, ya da ikram ediyorum ki, mesela favori çekridklerimi alırken bir yandan, diğer bir yandan da yeni çekirdekler sipariş ediyorum. bazen bir çılgınlık yapıyorum ve daha önce hiç denemediğim bölgelere, varyetelere yöneliyorum ve bilmediğim denizlerde yüzüyorum. o kadar güzel çekirdekler var ki, (en azından benim için) "bu çekirdeği tüketeceğim bundan sonra" demek damağıma yapacağım bir ihanet olacaktır (abarttım).
   
 19. naranga

  naranga Isınmaya Başlayan Üye

  Bende kavurucuya onay verme süreci şöyle çalışıyor; fiyat ve performansa bir bütün olarak baktığımda Mehmet Efendi Kolombiya alsaydım daha iyiydi diyorsam bir daha orayı tercih etmiyorum. Yüksek asiditiye sahip çekirdekleri daha çok denemek istiyorum, bu sefer su parametresi de devreye giriyor. Bir paket çekirdek, çeşitli markalara ait sular. Sonra öğütme derecesini değiştirme derken bir bakmışım paket bitiyor.
   
 20. FideLio

  FideLio Isınmaya Başlayan Üye

  Ben yeni kavurucular denerken,tat olarak biraz daha yakın olduğum biraz daha fazla sevdiğim Amerika ve Asya kahveleriyle başlıyorum.Kavurucuyu beğendiysem daha sonra denemeleri ordan yapıyorum farklı bölgelere de açılabiliyorum.Dürtü olarak evet,stokta en az 1 ay’a yakın kahvem de olsa yeni denediğim kahveyi beğendiysem aklım hep o kavurucudan yeni çekirdek deneme fikrinde :rolleyes:Sürekli de kahvelerini gezip tadım notlarına ve varsa yorumlara bakıyorum :)

  Dediğim gibi biraz garanticiyim tad anlamında ve açıkçası risk anlamında da bu bölgelerde (Amerika-Asya) kötü kahve görme ihtimaliniz biraz az.Çünkü genel tadım notaları hemen herkesin sevebileceği çikolata,karamel,çiçek vs.doğrultusunda.Ha asiditesi yüksek ekşi Colombiyalar da gördüm ama sonları cold brew oldu çünkü pek meyvemsi tadlar sevmiyorum.
  Bu arada yaz aylarındayız cold brew için de yine Amerika ve Asya öneririm belki de soğuk olarak çok daha iyi içimleri var.

  Moliende sonrası yeni olarak Coffeetropic’deneyimleyeceğim ve kahveyse tabiki Amerika ve Cuba Serrano Lavado :)
   
  nuclearmoonrise bunu beğendi.