Türkiye Aeropress Şampiyonası

'Barista Yarışmaları ve Organizasyonları' forumunda Yirgacheffe tarafından 27 Şub 2015 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  [​IMG]

   
 2. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Yorumum ise şöyle :

  - İlk olarak nerede duyuruldu bilmiyorum ama 15 günlük yarışma olsa olsa "oldu da bitti maşallah" olur.

  - Ciddi bir yarışmanın ciddi bir hazırlık süresi olmalı kanaatindeyim. Aeropress'in pratik bir demleme aracı olduğunu kabul etmekle birlikte işin Dünya Şampiyonasına temsilci gönderilmesi kısmında buncacık zamanda katılımcıların ciddi bir şekilde konsantrasyon ve hazırlık sergiyemeyecekleri ve "öylesine" katılacakları fikrindeyim. Zira biliyorsunuz ki barista olarak çalışan arkadaşlar yoğun ve çoğunlukla stresli bir mesai geçiriyorlar. Şu şartlarda bu kadar sürede konsantre olamazlar.
   
 3. Guven

  Guven Yeni Üye

  Gidip izleriz ama bu kadar kısa sürede kaç yarışmacı bulurlar ben de anlamadım...
   
 4. spongio

  spongio Isınmaya Başlayan Üye

  Hadi yarışmacı sayısında sınır olması anlaşılır da, seyirci sayısının 50 kişi ile sınırlı olması nedir? Ben fimalardan biri olsam, böyle bir yarışmaya sponsor olmazdım.
   
 5. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Facebook'ta da yarışma ile ilgili tartışma olmuştu. O tartışmalardan okuduğum kadarıyla, yarışma göründüğü kadar profesyonel(!) bir yarışma değil. Yani en iyi barista benim, bu işin kralı benimden çok, eğlenelim, sohbet, muhabbet tarzı. Bir de yarışmanın düzenlenmesi biraz geçe kalmış, Türkiye'de organize eden kişiler de bu kadar kısa sürede yarışmanın yetişmeyeceği gibi endişeler taşımış, ancak uluslararası organizasyondan yönlendirme ve destek gelince girişmişler söylediklerine göre. İş böyle olunca, organizasyonun yapıldığı mekanın kapasitesi de düşünülünce bence izleyici sayısı kuralı anlaşılabilir.

  Sponsorlara gelince, bu tür yarışmalara sponsor olan kurumlar o yarışmanın yapıldığı mekanın sınırlarını düşünerek değil, yarışma duyurusunun yapıldığı her alan düşünülerek sponsor oluyor. Ya da kurum prestiji için. Birincisi için örnek ben mesela Mira Kahve diye bir yer bilmiyordum, artık biliyorum. İkincisi için örnek, bu işi az veya çok bilen bir kişi olsun, fark etmez, yarışmada Mahlkönig değirmen kullanılıyor, demek ki en iyi değirmen markası ya da en iyilerinden biri bu diyecek. Buradaki kişilerin çoğu zaten böyle düşünüyor olabilir, ancak pazar burasıyla sınırlı değil. Onun için her halükarda mantıklı iş.
   
 6. gidakontrol

  gidakontrol Yeni Üye

  Facebook sayfasından yarışma için hazırlanan kahve çekirdeklerinden satın alıp alamayacağımızı sordum cevap bile vermediler.tam tersini yapıp kullanılan malzeme vs leri şuradan alabilirsiniz,yarışmacı veya seyirci olarak katılamasın bile evinizde bile eşlik edebilirsiniz demelerini beklerdim.
   
 7. spongio

  spongio Isınmaya Başlayan Üye

  biz kendi aramızda takılalım, göstermelik olarak da bir duyuru yapalim diye düşünülerek organize edildiğini düşünüyorum. 3 martta katılımcılar belirlenmiş zaten. E hiç gerek yoktu duyurmaya. Siz aranızda halletseydiniz.
   
 8. thewind

  thewind Paylaşımcı Üye

  Cevap: Türkiye Aeropress Þampiyonasý

  Arkadaşlar,

  2017 Türkiye Aeropress Şampiyonası 9-10 Eylül tarihlerinde yapılacakmış. Yarışmaya ait link aşağıda.


  Turkiye Aeropress Şampiyonası 2017  [​IMG]