Kahve Makinelerine Yeni Vergi Geliyor

'Kahve Bahane Sohbet Şahane' forumunda Omega tarafından 18 Haz 2020 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Omega

  Omega Paylaşımcı Üye

  Bugünün haberi; BTK yurt dışından getirilen cep telefonlarından aldığı 1.833 tl verginin kapsamını genişletmiş.
  SİM içeren otomobiller, internet bağlantısı sunan buzdolabı , espresso makineleri (nesnelerin interneti kapsamına giren tüm ithal cihazlar) bu vergiye tabi olacakmış.
  Tüm espresso makineleri olmasa da bazı üst sınıf makineler ( internet bağlantısı olan) bu gruba girebilir.
  Bundan sonraki adım tüm çay kahve malineleri otomatlar bla bla deyip ek vergi gelmesi.
  Yazık olacak kahve severlere, bu kurlar insanların önüne duvar örmüştü bi de bu çıktı
   
  ytghan bunu beğendi.
 2. ytghan

  ytghan Paylaşımcı Üye

  Zaten elektrikli aletlerde suan yurt disindan alan var mı bilmiyorum.Geçen wilfa grinder baktım( encore muadili).70-80€ urun buraya gelmesi bin tl yi geçiyor.Ötv de eklendigi için
   
 3. selcuk

  selcuk Aktif Üye

  İMEİ numarası olan her elektronik ürünü kayıt ettirme gelecek deniyor eğer senin makinen sim kart kullanıyor ve ona bir İMEİ numarası atanmışsa kayıt edilecek kayıt ettirmezsen o özelliğini kullanamazsın o kadar. Tabi bütün bunlar yurt dışından kişişel olarak getirilecek İMEİ numarası olan sim kart takılan elektronik ürünler için geçerli, yoksa distiribütörlerin getirdiği aletlere bir etkisi yok sonuçta sen bayiiden aldığın telefonu kayıt ettirmiyorsun. WİFİ ile bağlanan sim kart kullanmayan elektronik ürünlerde böyle bir şey yok,yurt dışından wifi tablet getirince mesela kayıt zorunluluğu yok sonuçta böyle düşünülmesi gerekli.
   
 4. oalbat

  oalbat Isınmaya Başlayan Üye

  Bastan sona yanlis uygulama,

  Bu akilli cihazlar vasitasiyla her kahve yapista otomatik hesaptan OTV dusebilirler. Bir espresso yaptin, hop 1TL OTV dustu hesabindan. Hem bu sekilde gereksiz kahve tuketiminin onune de gecilerek, ithalat anlaminda da karli bir islem olacaktir.
   
 5. Omega

  Omega Paylaşımcı Üye

  Ben okudum haberi alıntıladım.
  Detay bilgisi olan varsa paylaşırsa öğreniriz
   
 6. Veracocha

  Veracocha Isınmaya Başlayan Üye

  Nereden vergi alacaklarını şaşırdılar yetti be artık ! , ekonomiyi mahveden kendileri ceremesini çeken biz , Lanet olsun böyle sisteme :mad:
   
 7. selcuk

  selcuk Aktif Üye

  Vergi yok yurt dışından bireysel olarak getirilen İMEİ numarası olan telefon harici diğer cihazlara da kayıt zorunluluğu geldi, ki zaten öncesinde getirilen bu tarz cihazların sim kart özelliği kullanılamıyordu kayıt edilmediği için.Ha bu iyi bişey mi değil mi orası tartışılabilir ama vergi değil bu.
   
 8. Omega

  Omega Paylaşımcı Üye

  Kahve forumuna yazacaklarım ne kadar uyar bilemiyorum, özür ile başlayayım
  3 yıl önce BTK EU ithalatlı SIM içeren otomobillerin( e call /911 acil arama ) TR ithalatında bu markaların servis çarğrı merkezlerinin TR de olması şartını getirdi. AB den kabul görmeyen bu talep sonrası 6 ay kadar TR ye yeni esim li araç bile giremedi.
  Sonuç; ör BMW. E simi tr de iptal etti.
  Şimdi sim içeren akıllı tüm cihazlar TR girişlerinde ya cep tel gibi (1833 tl ) harç ödeyip üstüne ( tüm günrük harçları/ötv/kdv/ gümrük sunum ücreti vs) ödeyecekler.
  Cep telefonu olmayan bu cihazlar tıpkı telefon gibi muamele görecek.( parasını verdiğiniz cihazı kaydını yapıp 1800 tl bayılmazsanız ancak kadük olarak kullanabileceksiniz !
  Niyet belli ; ithatatı kısmak
  Hatta 7 yıl boyunca kullanılmayan IMEI li cep tel btk ca öldürülecek( kaçak yolla tr ye girip klonlama ile hayat bulacak telefonların önü kesilecek)
   
 9. selcuk

  selcuk Aktif Üye

  ya hükümeti savunur gibi görünmek olmasın da niyet o değil, niyet şu bireysel olarak alışveriş siteleri üzerinden ülkeye ucuz vergisiz mal sokmayı engellemek ülke içindeki parayı yine ülkede tutmak ve distiribütörler veya şirketler aracılığı ile alışverişi kontrol altına almak.Bu ürünleri şirket kurup usulüne uygun ithal ederse öyle 1830 lira para vermiyor eğer öyle olsa 1830 liradan ucuz telefon olmazdı ülkede. Ülkede e-sim teknolojisi kullanılmıyor bu yüzden e-sim li telefonlarda aletlerde gelmiyor. Servis çağrı merkezinin veya sunucuların ülkesinde olmasını istemekde de bir kötülük görmüyorum. Hükümet tabiki şu durumda diğer bazı kalemlere uyguladığı vergileri arttırarak ithalatı azaltmak istiyor, ama bu tip bireysel alışverişlere yapılan kayıt gibi uygulamalarla şunu diyor kendi başına dışarıdan ürün alma git ülkede bir bayiye oradan al olay bu.
   
 10. exen1986

  exen1986 Isınmaya Başlayan Üye

  Manuel makinelardan devam :)
   
 11. umutk19

  umutk19 Aktif Üye

  aliexpress 'e falan fahiş gümrük vergileri getirirkende aynı amaç içinde getirilmişti güya. insanlar ithal ve yurtdışı ürün yerine yerli yada ithali alıp satan satıcılardan alışveriş yapsın diye. ama çoğu konuda yerli ürün yok zaten hadi onu geçtim zaten satıcılarda çoğu zaman hakkıyla orantılı bi kar ile satış yapmıyor ki.abartı fiyatlar olmasa, olsa bile yurtdışı ile olan fark çok olmasa insanlar neden yurtdışından garntisiz ucuza mal sokmaya çabalasın ? 3-5 kuruş için risk alamam deyip TR üzerinden bi bayi ya da satıcıdan alır zaten. madem para yurtdışına çıkmasın gibi bir düşünce var sadece alıcı için değil satıcı içinde yaptırım gelmesi gerekmez mi ? örn. kahve makinesi kategorisinde bir üründen yurtdışı fiyatı üzerine maks %30 kar edebilirsin gibi .
   
 12. selcuk

  selcuk Aktif Üye

  Haklısın en olmadı telefon için yine 1830 lira alınsın fakat diğer ürünlerde daha düşük bir kayıt ücreti alınabilir ,yurt dışından 20 dolara alınan ürün için bile 1830 tl olmasın, umarım birinin aklına gelir daha taslak aşamasında sanırım.O kâr marjı sınırı koymak da ütopya.
   
 13. jackosman

  jackosman Aktif Üye

  Kayıt ettirmeniz de şart değil. O özelliğini kullanamayacaksınız ürünün, o kadar . Sabit vergi uygulamaları her zamanki gibi adaletsizdir , burada da bunu görüyoruz . Değişken vergi uygulaması ile çözüm getirileceğini düşünüyorum. Çünkü bu uygulama ile devletin kazanç elde edeceğini düşünmüyorum.
   
  selcuk bunu beğendi.