1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Sözen El Değirmeninizi Nasıl Temizliyorsunuz?

'Öğütme Makineleri' forumunda eediz tarafından 1 May 2020 tarihinde açılan konu

 1. eediz

  eediz Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba sözen el değirmenim var ve 4 senedir temizlemiyorum derinlemesine. Altındaki saklama bölümü katman oluşmuş. Öğüttüğü metal dişlerde bir sıkıntı görmedim ama temizleme yönteminiz var mı? Paslanır vs kurumaz diye suya hiç sokmadım ben.
  E279DBDA-969A-4D5A-B4E0-478E7DDECDB1.jpeg
   
 2. TESora

  TESora Yeni Üye

  Geçen gün gelen comandantem ile sözeni bıraktım fakat bir yıla yakın kullandım. Ben mi çok titizim bilmiyorum ama her öğütümden sonra temizliyordum değirmeni. Eski bir diş fırçası ve küçük bir el pompasıyla. Fotoğraftaki haznenin yanlarını diş fırçası ile, ortada kalan kısımları içinde kahvaltı bıçağı veya kaleme kağıt havlu sarıp temizliyordum. Kağıt havlu kullanmadığım zaman el pompası yetiyordu. Ayar vidasının bulunduğu yeri de önce pompayla tozları temizleyip ardından fırça ile temizliyordum. En son kahve çekirdeklerini koyduğum haznede ki tozları pompa ile temizleyip çok toz kalmışsa fırçayı içine sokup temizliyorum. 4 yıldır hiç temizlemediyseniz iç bıçakları da temizlemenizi öneririm. Forumdan bir arkadaş youtube da videosunu paylaşmıştı oldukça kolay söküp takılıyor. Yine bir diş fırçası ile bıçakları da temizlerseniz daha temiz öğütümler alırsınız.
   
 3. eediz

  eediz Isınmaya Başlayan Üye

  söküldüğünğ bile bilmiyordum ben , videoya bakıyım
   
 4. eediz

  eediz Isınmaya Başlayan Üye

  söktüm parçaladım geri taktım arlaarını temizleyip dişlilerin ama alt kısımdaki kahve artıklarını su doldurup yumuşamasını bekleyip öyle temizleyecğim
   
 5. eediz

  eediz Isınmaya Başlayan Üye

  Mis gibi oldu. Bulaşık detarjanı ve sıcak suyu koyup bulaşık teli ile iyice içini ovdum. 1 dakikada 4 senenin kiri çıktı. Sonra kuru bezle kurttum. Şimdi de açığa bıraktım kurusun iyice
   

  Ekli dosyalar:

 6. TESora

  TESora Yeni Üye

  Su değmemesi lazım normalde dikkat edin paslanma gibi durumlara
   
 7. eediz

  eediz Isınmaya Başlayan Üye

  bıçaklarına değil alt haznesini yıkayıp kurttum. inşllah sorun çıkmaz
   
 8. JMurat

  JMurat Yeni Üye

  Gelecekte sefere bi kaynayan çaydanlığın üstünde ters tutarsanız içine sıcak buhar dolacak öyle de işinize yarayabilir. Direk sudan iyidir diye düşünüyorum.