1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Espresso Makinası Hakkında Yardım Lütfen

'Espresso Makinesi Önerileri' forumunda CoffeeDay tarafından 11 Eyl 2019 tarihinde açılan konu

 1. CoffeeDay

  CoffeeDay Yeni Üye

  Merhaba arkadaşlar . 300- 500 liralık kahve makinası alıp güzel güzel kahvemi yudumlarım derken nasıl bir çıkmazın içine düştüm anlamadım :) Burda biraz araştırma yaparak daha kaliteli makinelere yönelmeye başladım. Öncelikle içtiğim kahve daha çok sütlü kahve türleri . Aklımda delonghinin ec685 modeli + lelit fred öğütücü almak vardı . Daha sonra lelitin anna modelini gördüm övülen de bir model . Acaba almışken biraz daha bütçeyi artırrıp bu modeli mi alsam yoksa daha çok sütlü kahveler içtiğimden pek bir fark olmayacağı için ec685 modeli yeterince işimi görecek midir ne dersiniz ? Bu farkı hissetirecek bir deneyim yaşar mıyım yoksa gereksiz bir masraf mı olacaktır benim için ne dersiniz ? Son olarak lelit fred öğütücüsü hakkındaki düşünceleriniz nedir 1500 bandında iyi bir seçenek mi ?
   
 2. myso

  myso Paylaşımcı Üye

  Eğer bütçeniz el veriyorsa lelit'in en ucuz pid'li modeli alabileceğiniz güzel makinalardan biri.

  Değirmen olarak ise tincoffee'den @raistlin arkadaşımıza Eureka Mignon Manuale modelini getirtmeyi dusunuyormu diye sormanizi öneririm. Lelit Fred ile fiyatları birbirine yakın olabilir. Yurt dışında 205€+KDV gibi bir fiyatı var.
   
 3. CoffeeDay

  CoffeeDay Yeni Üye

  Peki o farka değer bir kahve keyfi sunar mı hocam ? Hatta burda bazı arkadaşlar çokta bir fark olmadığını söylemişlerdi bu makinalar arasında. Bu arada tavsiyeniz için teşekkürler soracağım o değirmeni
   
 4. atoprak

  atoprak Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba,

  Eğer Delonghi ile Lelit modelini sütlü bir içecek üzerine karşılaştırırsak biraz fark belki aradaki fiyat farkına değmeyebilir.

  Lelit kesinlikle daha iyi bir shot verir ve daha da güzel bir köpük-süt oluşturabilir. Ancak shot ın kalitesi, işin içine süt girince önemini biraz yitiriyor. Arada gözden kaçmaması gereken önemli bir fark var ki, sizin Lelit ile yapacağınız bir latte, çok büyük bir ihtimalle Delonghi ile yapacağınızdan belirgin oranda daha kısa sürer. Birim zamanda daha çok latte yaparsınız ve pid den dolayı tek kazanlı bu makineler de ısı ayarlaması Lelit de çok kolay olur.

  Endişenizi çok iyi anlıyorum.. bazen ben de bu ikileme düşüyorum lakin Delonghi modellerinden (yarı otomatik, bilindik modeller) bir üst seviyeye atlamak gün itibariyle maliyeti 3.5-4 katına çıkartıyor... haliyle değer mi diye de soruyor insan :)
   
 5. CoffeeDay

  CoffeeDay Yeni Üye

  Teşekkürler fikrinizi paylaştığınız için @atoprak Gerçekten zor bir karar. Keşke bir deneyimleyip karar verebilme şansım olsa ama malesef yok işte
   
 6. kahve

  kahve Isınmaya Başlayan Üye

  Açıkçası işin içine süt girince pek fark kalmıyor düşüncesine katılmıyorum. Süt işi önemli bir iş bence sütü iyi köpürtüp mikro köpük elde edebilmek lazım güzel bir cappuccino için. Delonghi ile mikro köpük oluşturmak mümkün değil. Ben de delonghi 680 kullanıyorum. Lelit ile mikro köpük oluşuyor mu emin değil kullanan birinin yorumlaması lazım. Yine alternatif olarak gaggia classic de düşünülebilir, onda da tek çekincem alüminyum kazan ama uygun deniyor.
   
 7. Omega

  Omega Paylaşımcı Üye

  Ne istiyorsunuz?
  Ne bekliyorsunuz?
  Bütçeniz nedir?
  Bu sorulara cvp verin önce,
  Ona göre yol alın,
  Amacınız iyi espresso içmekse;
  Klasik yarı oto esp makine( SB) için min 2000 tl üzeri bütçe
  Espresso değirmeni için için 2000 tl daha
  Süt işin içine girerse Hx makine yada DB ideal olarak lazım( SB makine eziyet olur) bu da min 5000 tl
  Yani dostum durumlar boyle maaalesef Tr de.
   
 8. atoprak

  atoprak Isınmaya Başlayan Üye

  Ben yanlış veya eksik yazmışım sanırım.
  Fark kalmıyor derken; Lelit ile alınacak daha bir espressonun, sütlü içecek içinde avantajı azalıyor...

  Köpük konusunda haklısınız, EC685 yinede biraz daha "kolay" bir micro foam yapabilir .. ama Lelit ile biraz daha dikkat ederek daha iyi bir micro foam çıkartmak mümkün olur.