1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Ek43 Ile Öğütülmüş Vs Sözen Ile Öğütülmüş

'Öğütme Makineleri' forumunda ziyaretci3 tarafından 2 Ağu 2019 tarihinde açılan konu

 1. ziyaretci3

  ziyaretci3 Paylaşımcı Üye

  Hocam fiyat çok iyiymiş yalnız. 100 euro'nun aşağısında bir fiyat çekiyor vergi ve kargo dahil. Ben herhalde önceliklerimi timemore yerine ekm300 -> comandante olarak sıralayacağım. Teşekkür ederim!
   
 2. kahve

  kahve Isınmaya Başlayan Üye

  Evet hocam fiyatlar iyi, dediğim gibi 500-600 tl aralığında konik öğütücüler mevcut ben de almadım henüz alırsam muhtemelen amazon.de den alacağım bir de cloer 7520 diye konik bir öğütücü var yorumlarda iyi ama elek testi gibi bir şey yok emin olamıyor insan küçük gibi milleride biraz.

  Öğütücü işi insanı kahveden soğutur bende içeceğim zaman kg79 ile öğütüp kruve ile eliyorum kahve nin yarısı ziyan oluyor.
   
 3. bulcum

  bulcum Paylaşımcı Üye

  "For me, the most important thing to take away from this experiment is that grinders are, by far, the most important and impactful part of any brewing setup, and freshness isn’t king. Grinding right before brewing isn’t crucial. There are circumstances in which pre-grinding coffee is ok -- even better."

  "Bana göre, bu deneyden çıkarılacak en önemli sonuç öğütücüler herhangi bir demleme düzeneğinin açık ara en önemli ve etkili parçasıdır, ve tazelik bu işin şahı değil. Hemen demleme öncesi öğütmek hayati değil. Önceden öğütülmüş kahvenin fena olmadığı hatta daha da iyi olduğu durumlar mevcut. "
   
  Son düzenleme: 3 Ağu 2019
 4. bulcum

  bulcum Paylaşımcı Üye

  Yine deneyden çıkan önemli bir bilgi, Baratza Encore'dan daha düşük bütçeli ve daha az iyi bir elektrikli veya manuel öğütücü kullanacağına, EK 43 ve onun ayarında makinede önceden öğütülmüş( max bir haftalık ) kahve tüketmek daha iyidir.

  Eğer haftada bir yeni kahve alıyorsanız EK 43 ve onun ayarındaki öğütücüde öğütülmüş olarak da alabilirsiniz.
  Fakat 2 hafta ve üstü sıklıkta yeni kahve alıyorsanız evde taze öğütün diyor.
   
  Son düzenleme: 3 Ağu 2019
 5. ziyaretci3

  ziyaretci3 Paylaşımcı Üye

  Bir de işin psikolojik boyutu vardır bence hocam. Çekirdeği tartıp, öğütüp, sonra tekrar tartıp elemek var, bir de kaşıkla heh oldu deyip kahve demlemek var. Deneye göre EK43 liderliğini koruyor, ama bir de benim denemem lazım bunu :D
   
 6. kahve

  kahve Isınmaya Başlayan Üye

  Yanlız eleme ile ilgili bir not düşmek isterim eleyen biri olarak :D. Evde kg 79 ile öğüttüğüm zaman o acı tatdan kurtulmak için eliyorum ve eziyet ancak şunu da belirtmekte fayda var. Son çektirdiğim kahve ek43 ile öğütüldü ve dediğim gibi yüzde 10 en az türk kahvesi şeklinde toz çıktı kalın öğütülmüş olmasına rağmen. Bundan kurtulmanın tek yoluda elemek maalesef. Şart mı derseniz değil ama yüzde 10 tozdan kurtarmak demlemeyi de tada etki etmeyecek bir şey değil. Hatta şimdi o elediğim yüzde 10 ile türk kahvesi yapacağım:)
   
  Harmanyeri bunu beğendi.
 7. bulcum

  bulcum Paylaşımcı Üye

  On day 4, where the paths of the EK43 and Encore meet on the graph, we felt that the degradation of pre-ground coffee from the EK43 roughly matched the flavor quality of the fresh ground Baratza Encore. By day 4 the EK43 maintained its wonderful balance in extraction but the stale, oxidized flavors really kicked in and the coffee became more dull. The fresh ground Encore maintained its aromatic subtleties, which helped make it more competitive with the EK43.

  Önceden EK43'te öğütülmüş kahve 1,2 ve 3. günde o günlerde Encore'da taze öğütülmüş kahveden daha iyi.

  4. Günde önceden EK43'te öğütülmüş kahve o gün Encore'da taze çekilmiş kahve ile hemen hemen aynı özellikte.

  5. Günde Encore'un tazesi EK 43'ün bayatını anca geçiyor :)

  Şimdi burdan çok tartışma mevzusu çıkar.
  @OverdoseCoffee
  @KronotropRoast
  @intelligenc
  @pacamara
  @raistlin
  @metin
  @ismini yazamadiklarım

  Buyrun ortalık şenlensin
   
  freenautilus bunu beğendi.
 8. 093506

  093506 Paylaşımcı Üye

  eğer bu inceleme doğru ise hepimiz haybeye öğütücü aldık. haftalık öğütülmüş kahve alsak işimizi görürmüş. kahvenin öğütüldükten sonra ömrünün 20 dakika olması koca bir yalanmış.
   
 9. Harmanyeri

  Harmanyeri Isınmaya Başlayan Üye

  Her hafta 250 gr alınsa günde 35 gr ediyor. Düzenli tüketen için normal bir miktar.

  Ama bu 4 gün 5 gün mevzusu encore ile karşılaştırılarak verilmiş. Daha iyi bir öğütücü ile hatta bir comandante ile hesaplar değişir. Ayrıca herkesin kahve aldığı yerde öğütücü Ek43 değildir herhalde. Bir de her hafta kahvenin bittiği günü yakalayıp satın almak için ilgilenmek gerekecek, oysa ben 1 kerede yarım kilo - bir kilo arası alıyorum, bir kaç hafta ne alsam nereden alsam diye düşünüp bununla meşgul olmam gerekmiyor
   
 10. presscoffee

  presscoffee Paylaşımcı Üye

  Kahvenin cinsi, öğütme derecesi ve kavrum profili, önceden öğütülmüş kahvenin dayanma süresini etkileyecektir.Şu kadar gün dayanır demek doğru değildir diye düşünüyorum.En son coffee department yanlışlıkla öğütülmüş espresso kahvesi göndermişti.2 gün tazeleğini korumuştu.3. günde ise o burindi kahvesinin asidik özelliği kaybolmuştu.Yani bu kahve, kargo süresiyle 4 gün sürmüştü.Evde iyi bir değirmenim yoksa öğütülmüş kahveyi tercih ederim.

  Öğütülen kahvedeki notaların bir kısmı gitse bile sorun değil en azından düzgün bir demleme yapabileceksiniz.Kötü bir değirmende hem o notaları alamayacaksınız hem de demlerken kanser olacaksınız.Fincandaki bitterness de cabası olacak tabi ki.

  Karar sizin.
   
  ziyaretci3 bunu beğendi.
 11. ziyaretci3

  ziyaretci3 Paylaşımcı Üye

  Encore da dahil olmamak üzere, encore’un üstünde bir değirmeniniz yoksa ve bir haftadan kısa bir sürede tüketilebilecek bir gramajda alıyorsanız, öğütülmüş alın denilebilir o zaman...
   
 12. presscoffee

  presscoffee Paylaşımcı Üye

  Encore kullanmadığım için bir şey diyemem ama hario el değirmeni yerine öğütülmüş tercih ederim.Comandante aldığım zaman harioyu satmayı düşünmüştüm ama ayıp olur diye satmadım.Bununla kahveye başlayan birisi hobiye başlamadan soğur çünkü.

  Öğütülmüş aldığınız kahveyi küçük kavanozlara bölüp deneyin, beğenmezseniz kendiniz öğütürsünüz.Sonuçta ne kaybedirsiniz ki?
   
  ziyaretci3 bunu beğendi.
 13. sonysinger

  sonysinger Guest

  Tartışmaya gerek var mı bilmiyorum, milletin "deneyi" üzerinden gitmek yerine iddia kişisel olarak da test edilebilir. :) Ek43 virali gibi geldi bana bu deney :D Bir ara da Altu beyin iddiası vardı "pahalı değirmene gerek yok, ucuz değirmen + elek kullanın, yatırımı iyi çekirdeğe yapın" mealinde. :)
  18 ayda eskiyen teknolojiler ve whatsapp ta mesajlaşmak için akıllı telefonlara, ev kredisi öder gibi yıllarca taksit ödemenin normal olduğu bir ülkede evladiyelik sağlamlık ve üst düzey öğütme kalitesinde 1000 tl lik bir değirmen yatırımı (ben aldığım sıradaki cmd fiyatı) bence çok hesap kitap, kafa karışıklığı gerektirmiyordu, şu anda da bu yatırımımdan gayet memnunum.
   
  093506 ve ziyaretci3 bunu beğendi.
 14. presscoffee

  presscoffee Paylaşımcı Üye

  Altu bey hani şu boxx roasterın sahibi değil mi? Vay be...
  Elek altı ve elek üstünde kalan kahveleri iade alacaksa, hario değirmende öğütmek için kendisinden 60-70 liralık 'iyi kahve' alabilirim.
   
  ziyaretci3 ve sonysinger bunu beğendi.
 15. myso

  myso Paylaşımcı Üye

  AliExpress ghostburr grinder 88€. Sanıyorum 18€ gibi bir gümrük çıkacaktır. Saticiyla iletişime geçip üzerine suphelendirmeyecek düşük fiyat yazdirirsaniz daha az vergi cikmasi da olasi.  Simdi bu ghost burr değirmen yaklaşık 650 lira gibi bir maliyete gelecektir.

  Performans olarak 73mm Mahlkönig Guatemala SB değirmen ile bu 650 liralık değirmenin üst modeli karşılaştırıldığında, karşılaştıran ghost burr değirmenin çok daha iyi sonuç verdigini söylüyor.

  Ucuz olan ghostburr değirmen 60mm bıçaklı ve 150 Watt motorlu, karşılaştırılan üst model ghost burr değirmen 60mm bıçaklı ve 350Watt motorlu.

  Karşılaştırılan Mahlkönig Guatemala SB, Mahlkönig EK43'ten önce bag grinder olarak satılıyordu (bilmeyenler için EK43 tahıl değirmeni olarak tasarlandı ve tesadüfen kahve ogutumunde iyi olduğu farkedildi).
  Ayrıca bahsi geçen Guatemala'nin bicaklari SSP'den ve <5 μm alti olacak şekilde hizalanmış. Hizalamayla ilgili twitter'da frank durra takip edilebilir. Örnek: https//www.instagram.com/p/BipBy35Hrjd/
  Mesela frank durra'nin yeni değirmeni Nautilus 98mm EK43 boyutunda bıçaklarla geliyor. Fakat Mahlkönig ek43 bıçakları gerekli dar toleransa sahip olmadığı için uyumlu değil. SSP 98 mm bıçakları kullanıyor. Bu degirmenin fiyatı belli değil fakat yaklaşık 2 ek43 fiyatında olacağı söyleniyor. Tahmini 4000 - 5000€.

  Şahsen kötü hizalanmış Mahlkönig bıçaklı EK43'ten ise (ki EK43'te bundan çok sikayet eden var) neredeyse 100% paralel hizalanmış SSP bıçaklı bir değirmeni ben tercih ederim. Kör tadimda da bu değirmen ortalama bir EK43'ten daha iyi sonuç vermesi oldukça olası. Eğer EK43 de frank durra'nin Instagram'da paylaştığı EK43'ler gibi olsaydı onun daha iyi olduğunu soyleyebilirdik. :)

  Yani kısacasi 106€'luk ghost burr değirmeni EK43 ayarındaki degirmenlere tercih edenler var.

  MK Guatemala, xeoleo Ghost burr karşılaştırması:
  https://www.kaffee-netz.de/threads/xeoleo-brueh-kaffeemuehle.121656/page-5

  € 88,40 XEOLEO 150W 60mm Ghost teeth burr electric coffee grinder:
  https://s.click.aliexpress.com/e/b0fs2vQu

  Not:ghost burr değirmenler yanlizca filtre öğütüm yani kalın öğütüm ayarlarında kullanılabilir. Espresso inceliğinde ogutemez.
   
  093506 ve aykansin bunu beğendi.
 16. pacamara

  pacamara Paylaşımcı Üye

  Zaten bu benim yıllardır, sunum, seminer ve eğitimlerimde anlattığım bir durum. Ekipman kalitesi ile alakalı. Benzer başka bir grafik de paylaşıyorum. Kaldı ki encore tarzı öğütücüleri hiç önermediğimi bir kaç farklı yerde de söylemiştim. Tabi bu noktada sizin kahveyi satın aldığınız yerin öğütücünün bıçaklarının yıpranma durumu, hizalaması (alignment) ve hangi oranlar ya da gramajlar için öğüttüğü de önemli... Uzar gider. Tek değişken olmadığını unutmamak lazım.
   
 17. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Bazı arkadaşlar çok abartmış olayı bence Severin ve Encore gibi değirmenler Pour over için kaliteli ve yeterli değirmenler bu iş beklenti ile alakalı bir durum zaten bu işi böyle üst düzey takıntı derecesinde yapan içen tüketen adam gitsin comandante alsın :D
   
 18. KronotropRoast

  KronotropRoast Aktif Üye

  Bu sorunsala bir de EK43 alignment'ı, yaz sıcağında 50 dereceye çıkan kargo kamyonu, kahve paketi size gelene kadar yaşadığı basınç değişimleri vs. eklenirse iş iyice içinden çıkılmaz hale gelir.
  Kahve sizin elinize geçmeden önce başından geçen maceralar ne kadar az olursa, demle de o kadar sizin kontrolünüzde olacaktır.
  Çekilmiş kahve satın alanları da yermeyeceğim. Zira pikniğe, kampa vs. giderken, yani kahve çekmeye odaklanmanın ikinci önceliğiniz olacağı ortamlara çekilmiş kahve götürmek makul karşılanabilir.

  Benzer bir çekilmiş kahve deneyini biz de zamanında Türk kahvesi için yapmıştık. 1 hafta önce Türk kahvesi için çekip paketinde muhafaza ettiğimiz natural Etiyopya'dan hala buram buram yasemin notaları alabiliyorduk. Bu arada aynı paketi 1. günden 1. haftaya kadar her gün açıp denemeler yapmıştık. Yani 1. haftasında paket 7 kere açılmış, bol bol okside olmuştu.
  Türk kahvesinin agresif bir demleme yöntemi oluşu, natural Etiyopya'nın aromatik baskınlığı gibi etkenler deneyi pek tabi etkilemiş olabilir.

  Aromatik yapıdaki degredasyona O2 kadar degassing'in de etkisi var. Yani kahvenin kavrulduktan kaçıncı gün sonra çekildiği. Uçucu aromatikler kahve çekildikten sonra çok daha heyecanlı davranıyor. Kahve çekilmeden önce ya da sonra çekirdeğin içindeki ve paketin içindeki CO2 bayatlamanın önünde bir tazelik bariyeri oluşturuyor.

  Birinci tercihim tabi ki çekirdek olarak satın alınmış, taze çekilip demlenmiş kahve olur.
  Ancak bütün parayı değirmene yatırıp işin odağından (lezzetli ve keyifli kahve) uzaklaşmamak lazım.
  Konunun uçlarında yaşayan arkadaşlara ben de elek öneririm. Zira iş EK43 almakla da bitmiyor. EK43 de başımıza büyük dertler açıyor. EK43'ü hayatımıza sokan Matt abimiz bile bu dertlerden fena halde muzdarip:

  Elinizdeki ekipmanı tanıyıp ihtiyacınıza göre şekil almak mantıklı olur. Sık seyahat edenin işine Sözen daha çok yarayacaktır.
   
  ziyaretci3 bunu beğendi.
 19. Omega

  Omega Paylaşımcı Üye

  Bu alignment sorunu E43 e özgü bir durum mudur?
  Sözgelimi eureka olympus 75 de hiçbir yerde böyle bir soruna denk gelmedim
  Hatta tasarımsal olarak sadece alt dişli grubunun hareketli ayar düğmesine bağlantısı olması nedeni ile üst dişli grubunun sökülmesi sonrası ayar mekanizmasında hiçbir bozulma olmayacağı belirtilmekte