1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

De Longhi Dedica Ec680 Üzerine Ne Alınabilir?

'Espresso Makineleri' forumunda aycansezer tarafından 12 Haz 2019 tarihinde açılan konu

 1. aycansezer

  aycansezer Isınmaya Başlayan Üye

  Arkadaşlar merhaba,

  Yaklaşık 2 senedir De Longhi Dedica EC680 kullanıyorum. İlk espresso makinem diğerlerini de hiç kullanmadım. Birkaç konu haricinde kendisinden de memnunum ama bir üst sınıfa geçme planlarım var. Rancilio Silvia veya Oscar 2 gibi.

  Öncelikle EC680 artık üretilmiyor ama üst serilerini almayı düşünen arkadaşlara nasıl kullandığım ile ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum. Bunu paylaşmamdaki bir sebep te bazı makinelerin ısınma süresi 15dk yı buluyormuş. Arada dağlar kadar fark var mıdır?

  Makine 15sn gibi bir sürede açılıyor. Termoblok yapıda olduğu için eğer önce sütü köpürtürseniz makinenin soğumasını bekliyorsunuz bu da 5dk yı bulabiliyor, haliyle o yüzden cappuccino veya latte alacaksam öncelikle espresso mu hazırlıyorum. Flushlama yapıyorum hem bardağımı ve grup başlığını ısıtıyorum hem de grup başlığının üstünde biriken kahve kalıntılarını temizliyorum.

  IMG_1084.jpg

  Tek shot espresso mu aldıktan sonra (kahvesine göre tchibo ikea lavazza kaşıktaki kahve çamur gibi olabiliyor taze kahve alırsam kıvamında sorun yok) buhar kısmını açıyorum. Burada eğer önden biraz buhar almazsanız sütünüzdeki su miktarı fazla oluyor.

  IMG_1086.jpg

  Makine önden 1/3 çay bardağı oranında önden su veriyor. Bunu alıp sütün kıvamını daha güzel tutturabiliyorsunuz. Ben daha iyi köpük almak için buhar çubuğu başındaki parçayı çıkartıp kullanıyorum.

  IMG_1087.jpg
  IMG_1083.jpg IMG_1089.jpg

  Süt köpürme başarısı haricinde memnunum. Bu ürünü kullanan arkadaşlar hangi marka ve modele geçiş yaptılar farklar nedir, fiyat farkına değer mi?
   
 2. ilker

  ilker Yeni Üye

  Merhaba, önce süt köpürtünce ,soğuması için 5 dakika beklemenize gerek yok ki üstteki kahve düğmelerinden birine bastıktan sonra buhar başlığını açarak sıcak suyu attırıp kazanı soğutabiliyorsunuz hemen.
   
 3. aycansezer

  aycansezer Isınmaya Başlayan Üye

  Biliyorum İlker bey teşekkürler cevap için ama o zaman da 1 bardağa yakın su harcıyor soğumak için. Ben sütü hazırlayınca süt kupasını ve buhar başlığını temizlemek için kullanıyorum.
   
 4. 093506

  093506 Paylaşımcı Üye

  hocam daha kaliteli markaları saymazsak (2000-TL üzeri) forumumuz daha çok arçelik/beko forumu gibi. çoğunluk bu makineleri kullanıyor ve öneriyor. delonghiye karşı biraz soğuğuz fark etmişsinizdir :) bir delonghi kullanıcısı olarak süt köpürtmeyi hariç sayarsak (arçelik bekonun performansı da çok başarılı değil nihayetinde tek boilerli makine hepsi) espresso performansı nasıldır? makineyi sıfır mı aldınız? 2 senelik kullanımınızdan memnun musunuz? makinenin 2 yıllık kullanımında performans kaybı nasıldır? piyasada uygun fiyata delonghi harici pek sıfır makine bulunamıyor. o yüzden biraz daha detay verirseniz yeni makine almayı düşünen arkadaşlara yardım etmiş olursunuz.
   
  aycansezer ve mburakurnaz bunu beğendi.
 5. aycansezer

  aycansezer Isınmaya Başlayan Üye

  Ben almadan önce çok araştırdım. Aradığım tam olarak fiyat performans ürünüydü. Yabancı forum sitelerinde Dedica'nın fiyatına göre çok fazla artısı olduğunu söyleyebilirim. 2 sene zarfında mekanik olarak bir sorunla karşılaşmadım. Herhangi bir gevşeme boya veya kaplama dökülmesi gibi. 15 bar basınca sahip ölçtün mü derseniz ölçmedim tabii :)) Diğer markaların sesinden şikayet edilmiş ben çok sesli olduğunu düşünmüyorum. Pid ve pre infusion özelliklere sahip giriş seviyesi bir ürün. Diğer özellikler için netten bilgi alınabilir.
   
 6. aycansezer

  aycansezer Isınmaya Başlayan Üye

  Gönlümden Rocket in Appartamento su geçiyor ama şu an için çok pahalı arada bir makine daha olsun istiyorum belki ondan sonra. Gaggia New Classic fiyat olarak avantajlı gibi daha pahalı olan Nuova Simonelli Oscar 2, Rancilio Silvia dan hangisini önerirsiniz. Gaggia çok fark eder mi?
   
 7. 093506

  093506 Paylaşımcı Üye

  bir gariban arçelik kullanıcısı olarak a) rocket appartamento diyorum :) diğer markaları kullanan arkadaşlar yorum yaparsa daha sağlıklı olur ancak sizin yerinizde olsam diğer markalar (single boiler makineler) arasında fiyatı en uygun olana yönelirim. bir de seçenekler arasına lelit anna'yı da eklerim.
   
 8. aycansezer

  aycansezer Isınmaya Başlayan Üye

   
  093506 bunu beğendi.
 9. aycansezer

  aycansezer Isınmaya Başlayan Üye

  Lelit i de araştırıyorum. Teşekkürler
   
 10. myso

  myso Paylaşımcı Üye

  Breville Dual Boiler BES920: BDB
  https://www.amazon.de/gp/aw/d/B07B2WJHBH/
  Vergiler dahil Türkiye'ye teslim fiyatı 1027€ günün kuruyla 6815 TL.
  rocket appartamento'nun espresso perfetto fiyatı 8310 TL.

  Farklar:

  1. BDB Dual Boiler, RAp Heat Exchanger
  BDB 3 adet PID'ye sahip: Demleme kazanı, buhar kazanı, grup başlığı ısıtıcısı. Buna ek olarak demleme kazanına gelen su HX ile buhar kazanında on ısıtma ile ısıtılır.

  RAp Tek kazan thermostat kontrollü. HX makina olduğu için PID zaten sıcaklık soru işaretini çözmüyor. HX makinada demlemeye başlamadan önce gruba gelen suyun istenilen sıcaklığa gelmesi için belli bir miktarda su akıtmak gerekiyor. Buna dikkat edilmezse PID olsa dahi her zaman farklı sıcaklıkta su ile demleme yaparsınız. Doğru sıcaklık için grup termometresi (Eric's thermometer 110$ + vergi/kargo) gerekli. Termometre ile demleme sıcaklığında her zaman dar bir sıcaklık aralığında başlar ufak bir aralıkta sıcaklık salınımları ile shot alırsınız.
  BDB ise 4 farklı sıcaklık kontrol mekanizması olduğunda. Yukarıdaki aşamalarla uğraşmadan shot alırken PID ile belirlediğiniz sıcaklıkta su gelmeye başlar ve sıcaklık salınımı çok daha dar bir aralıkta olur. Temperature stability bakımından BES920 ev kullanımı için, La Marzocco GS3 vs. klasmanında.

  Grup olarak BDB semi-saturated grouphead, RAp E61. Burada RAp sıcaklık stabilitesini gruptaki sıcak metalden alıyor. Bu da makinanın minimum 45 dk ısınması gerek demek oluyor. BDB ise çok daha hızlı sürede ısınır. Düzenli olarak gergin aynı zamanda kahve yapiyorsaniz, örneğin sabah işe gitmeden BDB'de zamanlanabilir programlama özelliği var. Uyanmadan yarım saat önce açılmasını programlayabilirsiniz. Tabi bunu RAp'da da akıllı priz ile yapabilirsiniz.

  BDB de ve RAp aynı pompa var. BDB'de ayrıca ikinci buhar kazanı pompası var. Shot alırken buhar kazanı doldurma çevrimi araya girip shot'ı bozmayacaktır. RAp'da nasıl bilmiyorum.

  BDB'de sıcak su vanasindan demleme kazanindaki sıcak su gelir. RAp'da su çeşmeden akarken kaynar. Ki buhar kazanından gelen su devir daim çok değilse mineral artışı olacağından garip bir tadı vardır.

  BDB'de kireç çözme programı ve kazan boşaltma vanaları var. RAp nasıl bilemiyorum ama çok büyük ihtimal klasik manuel descaling ve sıcak su vanasindan boşaltma olacaktır.

  Son olarak uzun ömürlük ve bakım kolaylığı.
  RAp çok daha basit yapıda olduğu için arızalanma riski daha az. Fakat her espresso makinası gibi ciddi bakıma ihtiyaç duyar. BDB ise seri üretim bir makina ve dizayn edilirken fonksiyonel olarak belli öncelikler verilmiş, maliyetinin düşürülmesi için bazı parçalar daha düşük kalite tutulmuş (sanırım opv parçası plastik idi). Ama iki makina da ciddi özen ve bakimla kullanıldığında sizi uzunca süre götürecektir. Ikisinde de kasanın içini sık sık açıp su buhar kaçağı var mı diye kontrol edip, sızdırmazlık parçalarını sızdırmaya başlamadan tespit edip değiştirmek vs yüksek özen ister. Her iki makina için de değiştirilmesi gereken parçalar olacaktır onları temin edip da el altında bulundurmakta yarar var. Örneğin solenoid valf, oringler vs.

  Bir de yüksek hacimde süt kopurtmek sizin için tercih sebebini olacak derecede onemliyse HX makina tercih edilebilir. BDB kullananlar buhar gücünün çok kuvvetli olmadığını fakat microfoam kalitesinin iyi olduğunu söylüyor.
  Aradaki fark tahminim iki kişi için aynı anda latte hazırlarken 30s sürmesi ve 60s sürmesi gibi olacaktır.

  Eğer pressure profiling vs denemek isteniyorsa BDB ufak bir hortum söküp takmayla lelit Bianca tarzında pressure ve flow profiling yapabiliyor. Mesela benim kullanımım için filtre kavrum çekirdekler için gerekli olduğunu düşündüğüm için bekoya bu özelliği ekledim.
   
  ebtt ve 093506 bunu beğendi.
 11. aycansezer

  aycansezer Isınmaya Başlayan Üye

  Çok teşekkür ediyorum değerli yorumunuz için. Ben de bu zaman zarfında boş durmadım. Kahvemi yudumlarken biraz araştırma yaptım. Öncelikle tek kazanlı veya thermoblok makine istemiyorum. Cappuccino ve Latte benim ve misafirlerim için önemli. Hx olarak Oscar 2 veya Appartamento, dual boilerli BES920 veya BES920XL gözüküyor. 2. el olarak alır mıyım bilmiyorum. Şu bir gerçek ki Rocket mutlaka bir dönem mutfağımda olacak. :)
   
 12. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  @myso Bekoya nasıl eklediniz hocam ne yaptınız tam olarak?
   
 13. myso

  myso Paylaşımcı Üye

  Pompa → needle valve → tee fitting → iki koldan biri manometreye diğeri kazana

  Vanayla kısıp açarak akışı kontrol edebiliyorum. Pre-infusion istersem 30 saniyenin üzerine çıkabiliyor. Sonra da shot hizlanirsa kisabiliyorum.
   
 14. muteferrika

  muteferrika Isınmaya Başlayan Üye

  Zamanında oscar 2 kullanmış biri olarak tavsiye etmiyorum, şimdi ne mi kullanıyorum? mutfakta yer problemi var ve ec 685 kullanıyorum, ama şöyle söyleyeyim oscar 2 hiç kalıbının adamı değil, apartamento alamıyorsanız belki Rancilio veya lelit e yönelseniz daha iyi olur
   
 15. muteferrika

  muteferrika Isınmaya Başlayan Üye

  Zamanında oscar 2 kullanmış biri olarak tavsiye etmiyorum, şimdi ne mi kullanıyorum? mutfakta yer problemi var ve ec 685 kullanıyorum, ama şöyle söyleyeyim oscar 2 hiç kalıbının adamı değil, apartamento alamıyorsanız belki Rancilio veya lelit e yönelseniz daha iyi olur
   
 16. aycansezer

  aycansezer Isınmaya Başlayan Üye

  Ne konuda tavsiye etmiyorsunuz açıklayabilir misiniz? Hepsiburada’daki yorum size mi ait
   
 17. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Oscar 2 iyi makine hocam. Ama o fiyata pidli lelit almak daha mantıklı.
   
 18. aycansezer

  aycansezer Isınmaya Başlayan Üye

  Tek kazanlıları eledim ama süt performansları nasıl?
   
 19. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

 20. muteferrika

  muteferrika Isınmaya Başlayan Üye

  hb yorumu hakkında bilgim yok..şimdi tamam buhar gücü muazzam, ama espresso kalitesi arçelikten veya 680-685 den iyi değil, arkadaşımda apartamento var, oscar2 olan dönemde beraber denemeler yaptık aynı çekirdek aynı öğütücü ile yapılan kahve tad olarak, kıvam olarak hiçbir şekilde kıyaslanamaz bile, arçelik de kullandım, ec 685 de kullandım, gurme ağız değilim ama oscar 2 den aldığım shotların arçelik ve 685 den aldığımdan hiç farkı yoktu ama apartamento bambaşka bir shot veriyor, sizin beceriksizliğiniz diyebilirsiniz bana belki ama bu benim tecrübem ve şahsi görüşümdür.,2 tane kazanı var ve kazulet gibi alet olan oscar 2 den sıcak su bile alamıyorsunuz
   
  Son düzenleme: 19 Haz 2019