1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Türk Kahvesi Hakkinda Doğru Bilinen Yanlişlar

'Türk Kahvesi' forumunda kahvekolikbarista tarafından 5 Kas 2018 tarihinde açılan konu

 1. kahvekolikbarista

  kahvekolikbarista Koray Erdoğdu

  TÜRK KAHVESİ HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

  - Soğuk su kullanılmalıdır.
  + Ilık su kullanılmalıdır.Kahve ince ögütüldüğün den kısa sürede demlenmesi gerekir.

  - Önce su sonra kahve konulmalıdır.
  + Önce kahve sonra su konulmalıdır. Bu şekilde topaklanma önlenir.

  - Kısık ateşte uzun sürede demlenmeli dir.
  + Kısa sürede orta ateşe 1.30 2 dk aralığında demlenmesi gerekir.

  - Kullanılan fincanı önceden ısıtmak gerekir.
  + Finacını ısıtmak kahvenin sogumasını engellediği için acılaşmasını sağlıyor.Isıtmak yerine içerisine 1 adet buz ile bekletin fincanı soğutun bu sayede içilebilir ısıya daha çabuk gelir
  .
  -Türk kahvesi demlendikten sonra hemen içilmelidir.
  + Türk kahvesi demlendikten sonra 2 ile 3 dk sonra içilmelidir. içilebilir ısıya gelmesi ve telvenin dibe çökmesini beklemek için.

  - Türk kahvesi demlenirken köpük oluşması için karıştırılmalıdır.
  + Türk kahvesi demlenirken asla karıştırılmamalıdır. Köpük zaten kendiliğinden oluşuyor,karıştırmak kahvenin acılaşması na neden olur.

  - Türk kahvesi demlerken 2 veya daha fazla kahve yapılıyorsa 1 taşım 2 taşım yapıp köpük bölmek.
  + Türk kahvesi yaparken 1 cezve de en fazla 2 kişilik kahve demlemek gerekir ve tek seferde demleyip ocaktan almak gerekir. Ocaktan alıp ısıyı kesip tekrar ocağa koymak kahveyi acılaştırır.

  - Türk kahvesi fincanlarının yapısı düz bir yapıda olmalıdır.
  + Türk kahvesinin fincanı ağız yapısı dar alt kısmının geniş olması gerekiyor.Bu sayede köpük dağılmıyor ve telve alt kısımda toplanıyor içimini kolaylaştırıyor.

  - Türk kahvesi çok ince öğütülüp yapılan bir kahvedir.
  + Türk kahvesini çok ince öğütmek kahveyi demlerken acılaşmasına neden oluyor,bu yüzden biraz daha kalın ögütülmelidir. Pudra şekeri kıvamında olmaması gerekiyor.
   
  Meymun, HaLiL27, drsuat ve 18 kişi daha bunu beğendi.
 2. Leony510

  Leony510 Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba, türk kahvesi için Comandante ile kaçıncı klikte öğütmeyi öneriyorsunuz? @kahvekolikbarista
   
  kahvekolikbarista bunu beğendi.
 3. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Bu Yararlı bilgiler için teşekkürler @kahvekolikbarista Türk kahvesinde daha açık kavrum türleri mi tercih edilmelidir yoksa daha koyu kavrumlar mı bazı kesim türk kahvesinin açık kavrumla yapılmasını savunurken bazı kesimde türk kahvesinin açık kavrum olmayacagını koyu kavrum türlerinin tercih edilmesi gerektigini söylüyor.
   
 4. kahvekolikbarista

  kahvekolikbarista Koray Erdoğdu

  comandante de 13 clix de öğütüp yapıyorum,ama 13 ile 15 aralığı gayet başarılı sonuçlar çıkarıyor.
   
  Leony510 ve pepukkahve bunu beğendi.
 5. kahvekolikbarista

  kahvekolikbarista Koray Erdoğdu

  Ben aslıda tek tip kavurma kullanıyorum .Filitre olarak kavrulan çekirdekler çok başarılı oluyor bu yuzden çok acık kavurmak yada çok koyu kavurmak doğru bir kavurma değil.
   
  ziyretci3 bunu beğendi.
 6. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Öğütüm fikrinize katılıyorum ama genelde insanlar ağızlarına kahve tanesi geldiğinde bunu öğütüm kaynaklı zannediyorlar. Benim gözlemlerime göre ise öğütümden ziyade kahveyi ocaktan alma şekli ve zamanı ile ilgili oluyor.
   
  MrHesap bunu beğendi.
 7. fny3

  fny3 Yeni Üye

  türk kahvesi için comandante 7 clix ayarında çekim yapıyorum. geri kalan tüm uyarıları uyguluyorum (ılık su, fincanda buz, kaynamadan dökme, karıştırmama vb.). lezzette bir acılık var gibi. 13-15 arası idealdir doğru mu? bir de çekirdek olarak probador-peru kullanıyorum. farklı çekirdekler önerileriniz var mı (sadece türk kahvesi için)?
   
  Son düzenleme: 7 Kas 2018
 8. Coffeenomy

  Coffeenomy Aktif Üye

  Sevgili @kahvekolikbarista
  Türk Kahvesi ile ilgili bilgileri bir de TÜRES (Türk Restaurantçılar ve Turizmciler Derneği) Başkanı Ramazan Bingöl ile paylaşsanız ne güzel olur. Ülkemizi ziyaret eden turistler de restaurantlarda servis edilen kalitesiz bayat çekirdekler yerine nitelikli türk kahvesi ile tanışsalar. Servis işleyişinde pişirme tekniğine uymaları mümkün olmasa bile en azından taze çekilmiş nitelikli çekirdek kullanabilirler. Kahve hakkında bilgi düzeyleri linkte paylaştığım kadar maalesef.
  https://www.instagram.com/p/BowaB1HFUhF/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=dqlp38jbmaxp
   
 9. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Merhaba ben de 7 click öğütüp, klasik usulde cezve veya makinede yapıyorum..Tavsiyem Yemen Mocha kahve denemeniz (www.kahve.com), Costa Rica da güzel oluyor , manifesto Kadıköy..Diğer kahvelerden de olur ama sert kahveler daha güzel sonuç veriyor..El salvador iyi diyorlar ama o kahvenin de farklı çiftlikleri var..Koray Erdoğduya göre her kahveden olabilir denemek lazım..
  Koray Erdoğdu kendisi Dünya 3ncüsü Türk kahvesi demlemede, 13 click öğütme, 60 derece su, az ateşte 2-3 dakika öneriyor- saygı duymakla beraber ben bu yöntemi beceremedim..Muhtemel cezvem geniş süt cezvesi, ocak klasik doğalgaz ocagı şiddetli..O sebeple ugun ekipmanla Soy cezve + 60 derece kaliteli su +2,3 dakika deneyemedim, eski klasik usul denedim kendim çok sevmem Türk kahvesi ama içenler memnun ;)
   
 10. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Kadıköyde, Klise sokağındaki Kahvecilerin biri, tezgaha Öğütme makinası koymuş..Yine gördüm ama sormadım aksesuar mı yoksa gercekten taze öğütüp mü veriyorlar..
  Bazı siteler Türk kahvesi satışı yapıyor..Bunların içinde Klasik türk kahvesinde kullanılan-işi bilenlerin de pek tavsiye etmediği- Brazilya Minas kahve çekirdeği satan da var, farklı yöresel kahevelerden harman yapıp satan da var..
  3ncü dalga kahvecilikle beraber az da olsa Türk kahvesinde de Yöresl kahveler gibi çekirdeğe dönüş var, zaman biraz da reklam, etkinlik gerek sanırım..Kahve festivali yapılıyor mesela ben sanmıyorum Türk kahvesinden bahis olsun?
  Kitap fuarları oluyor eski, klasik..Buralarda mesela Türk kahvesi tanımıtı yapılabilir..Beyazıt meydanında Türk kahvesi standı açılabilir..Birkaç yabancı arkadaşım inanın bizden daha çok Türk kahvesi seviyor..tabi K.K.Mehmet efendiyi biliyorlar..Türk kahvesi sadece demleme olarak Türk kahvesi uslu, kahve bizim değil ama olsun bu demlemeyi daha yaygın hale getirmek güzel olur
   
  Coffeenomy bunu beğendi.
 11. Coffeenomy

  Coffeenomy Aktif Üye

  @sdcvn demleme yöntemi olarak ele alırsak kahve dükkanları cezve kullanarak orjinal yönteme sadık kalmalı kesinlikle. Ancak restaurantlarda demleme süresi ve ısı koşullarını gözeterek usule uygun demlenmesi pek mümkün değil. Kronotrop'un sahibi Mehmet Gürs dahi kendi restaurantlarında makinede demlediklerini söylemişti bir röportajında. Müşteri açısından bakacak olursak, kendine has fincanda telvesi ile sunulan bir kahve çeşidi olarak algılıyor Türk Kahvesini. En azından orjinale yakın koşullarda, nitelikli çekirdeklerle hazırlanması fark yaratacaktır.