Delonghi eco310.bk için önereceğiniz öğütücü makinesi

'Öğütücü Tavsiyeleri' forumunda abdullahbalci tarafından 13 Kas 2014 tarihinde açılan konu

 1. abdullahbalci

  abdullahbalci Yeni Üye

  Merhaba arkadaşlar,

  Bu kahve makinesini kullanan arkadaşlar kahveyi nasıl öğütüyorsunuz? Ya da bu makine için hangisi daha iyi olur. Delonghi'nin kg79 uygun mudur? çok homojen öğütmüyor diyorlar ama inanın ben şuan makine için hangi kalınlık iyi onu bile anlamıyorum..

  Tchibo'dan aldığım kahveyi onlar espresso için öğüttüler bu kahvede 30ml'lik shot'u 10 saniyede aldım. 60ml'lik ise 20-25 saniye arası. Ve üstünde fındık kabuğu dışı renginde ince bir köpük tabakası oluyor o da 1 dk'da kayboluyor. Youtube'da özellikle latte art videolarındaki kahvenin kremamsı bir kahve olduğunu görünce benim yaptığım ne diyorum.. Kısacası Delonghi eco.310.bk için kalınlık ne olmalı öğütücü için tavsiyeleriniz ne. O kremayı alabilmek için hangi kahveyi almalıyım ?? Teşekkürler şimdiden
   
 2. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  kahvenin üstünde krema oluşmaması tchibo dan aldığınız kahvenin bayat olmasından kaynaklanıyor. o bayat kahveyle standart akış değerlerini yakalamaya çalışmayın boşunana. bayat kahve su gibi hızlı akar. taze kavrulmuş kahve bal kıvamında akar.

  öğütücü olarak genel olarak 2 tavsiyemiz var. ilk tavsiyemiz profesyonel değirmenler. (mazzer, baratza vb.) bunlar biraz pahalıdır ikinci eli 750 tl den başlar. gücünüz yetmezse profesyonel değirmenlere en yakın el değirmenleri homojen şekilde öğütür. sözen marka tavsiyemizdir.

  bence üçüncü bir seçenekle macera aramayın derim. bunlar yıllarca forum üyelerimizce tecrübe edinilmiştir.
  espresso hatayı çok belli eder. hatanın sebebi acı-ekşi tat olacaktır. ucuz değirmenlerle iyi netice elde edemezsiniz.
   
 3. abdullahbalci

  abdullahbalci Yeni Üye

  Teşekkürler bilgi için. Sözen marka değil ama el değirmenim var. Vidayı yarım çevirin diyorlardı ben tamamen çıkarmıştım yinede ince geliyor diye. O vidayı takıp deneyeceğim şimdi teşekkürler.

  Umarım kahveye daha çok bütçe ayırabilirimde makineyide değiştirmek istiyorum öğütücüde almak istiyorum.
   
 4. UgurUgurlu

  UgurUgurlu Yeni Üye

  Vidayı tamamen çıkardığınızda çok kalın öğütmüyor mu kahveyi? Bende sözen varken vidayı çıkarıp filtre için öğütüyordum.
   
 5. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  el değirmenlerinin asıl amacı türk kahvesi öğütmektir. sözen de çeşitli kalınlıklar ayarlanabiliyor. belki sizinkinin kalınlık ayarı ya bozuldu ya da pek kalınlık ayarı yok.
   
 6. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  arkadaşlar bilgi vermiş, bir kaç ekleme yapayım. makineniz basınçlı(pressurized) porta filtreye sahip. basınçlı porta filtre bazı kullanıcı hatalarını örterek ortalama bir kahve üretmeye yarar. örneğin beko kullanıcıları tamp, kahve inceliği vs. sorunlarıyla uğraşırken bu sizin için çok sorun olmaz. aşırı ince veya kalın öğütmedikçe çıkan sonuç çok kötü olmayacaktır. diğer taraftan çok güzel de olmayacaktır, bir miktar aroma kaybı yaşanacaktır. bu da eksisi.

  kahvede oluşup 1 dakikada kaybolan o köpük yalancı krema dediğimiz şey. yine basınçlı porta filtrenin bir marifeti. normal bir makinede onu da alamamanız muhtemel.

  siz muhtemelen bir öğütücü edinmişsinizdir. bundan sonraki kısımda aynı/benzer makienyi kullanacaklara tavsiyem bir sözen/hario/porlex üçlüsünden birini edinmeniz. sonrasında değirmeninizle yeterli pratik yapıp ustalaşınca makinenizin basınçlı porta filtresini basınçsıza çevirip öyle denemeniz. Delonghi için videoları forumda ve youtube'da mevcut. Ama uğraşamam bana içtiğim kahve yeterli derseniz basınçlı ile de yolunuza devam edebilirsiniz. bu durumda iyi bir değirmene de çok ihtiyaç duymazsınız. (çok ince öğütünce tıkanma olabiliyor ama biraz kalın olmasında sakınca yok, modlanmış bir kg79 yeter)
   
  Son düzenleme: 11 Mar 2015