1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Kahvenin Tadı Kaçtı Fiyatlar Düşüşte

'Kahve Haberleri' forumunda sahbaz061 tarafından 21 Eyl 2018 tarihinde açılan konu

 1. sahbaz061

  sahbaz061 Paylaşımcı Üye

  Kahve ile alakalı ekonomik gelişmeleri Brezilya merkezli anlatan bir haber gördüm paylaşmak istedim.

  Özet geçmek gerekirse, Brezilya’daki siyasi belirsizlik ve Brezilya parasının %20 değer kaybetmesi nedeniyle kahve fiyatları olumsuz yönde etkilenmiş. 22 aydır kahve fiyatları sürekli düşüyor. 2018/2019 yıllarında üretimin 170 milyon çuvalın üzerine çıkacağı ve tüketimin 10 milyon çuvalı aşacağı öngörülüyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda kahvenin 90 sentin altını test edeceği söyleniyor.

  Haber adresi:
  https://m.dunya.com/finans/haberler/brezilyada-siyasi-belirsizlik-kahvede-kriz-yaratti-haberi-428150
   
  Bugrafurkan bunu beğendi.
 2. ferrotello

  ferrotello Aktif Üye

  Buraya gelene kadar yine artar o.
   
 3. presscoffee

  presscoffee Paylaşımcı Üye

  Keşke ayni belirsizlik El salvador ve kenyada da olsa :)
   
 4. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Türk kahvesi ucuzlar belki :) Brazilyadan başka kahve var mı ki
   
  Shexpir bunu beğendi.
 5. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Tabii ki Brezilya'nın çok güzel kahveleri var ancak onlarda bir düşüş olmayacaktır. Onları yine pahalıya iceriz.

  Ayrıca haber realin dolar karşısındaki değerinden bahsediyor ve %20 düşüş diyor. Türk lirası %33 deger kaybetti onu napcaz peki. Bize yine olanlar olur, bize yine pahalanır.

  Saygılar,
   
 6. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Tabikide olmaz mı Brezilyadada güzel kahveler var genelde brezilya denilince herkesi aklına rio manas dışında birşey gelmiyor.Tolgay beyden Almanya supremo fabrikasından Brazil De Fatıma Bio getirttim yarın elimde olur tadım notalarını sizede aktarırım :) ama bizde pek degişen bişey olacagını sanmıyorum çünkü Tl deger kaybediyor her geçen gün arkadaşında dedigi gibi
   
 7. myso

  myso Paylaşımcı Üye

  https://shop.gardellicoffee.com/coffees/378-nagype-lot-fazenda-klem-brazil

  KG fiyatı 1180 TL
  Gümrük vergisi (%18) 212 TL
  Kargo Masrafı 163 TL
  [​IMG]
  nagype-lot-fazenda-klem-brazil[1].jpg nagype-lot-fazenda-klem-brazil[1].jpg
   
  Coffeenomy bunu beğendi.
 8. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Nitelikli-Kaliteli Kahve demek istemiştim..Yoksa uzağa gerek yok Sanal Baharattan da alınabilir..Kilosu ucuz

  yurtdışından kahve getirmek pahalıya mal olur..
   
 9. yusufclskn

  yusufclskn Yeni Üye

  Uygun fiyatlara kahve satışı yapan güzel siteler var. takipte olmak , kampanya yakalamak lazım. Ambalaj için çok para vermek anlamsız sonuçta bir çoğu aynı kalitede.
   
  kahvecikeyfi bunu beğendi.
 10. Coffeenomy

  Coffeenomy Aktif Üye

  Yeşil çekirdeğin standart saklama koşullarında, 12 ay sonra yapılan tadımlarda 10 puan kaybettiği görüldü. 2019'a yaklaştığımız dönemde 2017 hasatı çekirdeğin 91 puan olarak pazarlanması benim kafamda soru işareti yaratır. Kahvelerini denemediğim için marka ve kavurmacı hakkında yorum yapamıyorum. Ancak ülkemizde iyi kavurmacılar varken bu kavurmacının sosyal medyada bu kadar pompalanması enteresan.
   
  Son düzenleme: 20 Eki 2018
  MrHesap ve cyclist bunu beğendi.
 11. Enhedu

  Enhedu Paylaşımcı Üye

  Size katılıyorum. 2 ay önce italya gezimizde gardelli kahve satan bir kahvecide görmüştüm bu brezilyayı fiyattan dolayı tabii ki almadım ama guatemala finca la esperanza almıştım. Kalite skoru 89, kavurma tarihi 2 hafta kadar öncesinindi. Tadım notalarında yazan tatları pek alamadım. Belki ben yapmayı beceremiyorum desem o da değil çünkü istanbuldaki başka bazı kavuruculardan aldığım kahvelerdeki tatları çok belirgin bir şekilde alabiliyorum çoğu zaman. Gardelli bana da biraz abartı gibi geliyor.

  Başlık konusuyla alakasız oldu ama üstteki yorumu görünce paylaşmak istedim
   
 12. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Gardelliyi ben Nusrete benzetiyorum :D Nusrette yiyebilecegin eti başka steak restorantlardada aynı şekilde yiyebiliyorsun hatta daha iyileride var daha ucuz olan ama nusrette 2-3 kat daha pahalı buda onun gibi birşey bence :D
   
 13. cliocu

  cliocu Isınmaya Başlayan Üye

  Bende kiambui duromina almıştım fiyatları uygun iken o zamanlar parasını hak ediyordu tadı ve ilk açıldığında kokusu resmen mest etmişti beni ben beğendim.fakat şimdiki fiyatlardan alamam.Türkiyede bile artık 50 TL bandına çıktı 250 gr.fiyatlar uçtu kahveyi azaltıyorum artık.günde 1 fincana düştüm.
   
 14. yusufclskn

  yusufclskn Yeni Üye

  hangi kahveye 50 tl veriyorsunuz ?
   
 15. cliocu

  cliocu Isınmaya Başlayan Üye

  Daha vermedim. bilinen kavurucularda fiyatlar çoğu çekirdek kahvelerde fiyatlar aşırı yükseldi.
   
 16. Coffeenomy

  Coffeenomy Aktif Üye

  Bu ara izmir Hacky's Coffee'de indirim var. Reklam yapmak gibi olmasın ama bu kadar dertli kahveseveri bir başlıkta görünce paylaşmak istedim. Hasat-kavurma tarihlerini bilemiyorum ancak 20 TL civarı nitelikli kahveleri gördüm sitede.
   
 17. Enhedu

  Enhedu Paylaşımcı Üye

  İstanbulda kozyatağı coffeenutz, karaköy kava coffee’de de 34-35 tl bandında kahve bulmak mümkün. Kargo parası vermez gidip alırsanız uyguna geliyor. Bu iki yerin kavrumları da gayet başarılı. 250gr kahveye 50tl verdiğim hiç olmadı henüz.
   
 18. drsuat

  drsuat Guest

  Bu puanlamanın resmi bir kurumu vs yok tamamen kişisel değerlendirilen bir durum. Bildiğim kadarı ile aşağıdaki örneğini verdiğim SCA formuna göre değerlendirme oluyor. Biri için 89 olan score başka biri için daha farklı olabilir. Özellikle sattığınız kahveyi kendiniz puan veriyorsanız bu durumda pozitif bir ayrımcılık olabilir. Gardelli için konuşursak bende zamanında çok aldım kur daha düşük seviyelerdeyken fiyat/performans olarak bütçeme uygun geliyordu ve alıyordum. Ama şu anda bu fiyatlarla kesinlike almıyorum.

  Geçen gardelli konusundada yazdım mzungu istediğimi tamemen psikolojik olarak bu kahveyi almak istiyorum. Çünkü sosyal medyada inanılmaz pohpohlandı. Yok bu kahve değil, yok bu bambaşka birşey vb yorumlar yapıldı. Yani sonuçta kahve içiyorsunuz, kahvede kuşburnu tadı almak vb istiyorsanız gidin kuşburnu için kahve içmeyin. Kahveden keyif alıyorsanız size zevk veriyorsa o sizin için iyi kahvedir. Muhtemelen bende bu kahveyi alıp tadıcam ve genel olarak beğenicem ama bir daha alır mıyım kesinlikle hayır. Bir kahveye 40 euro verir miyim kesinlikle hayır.

  Herzaman dediğim gibi belirli kurallar çerçevesinde keyif aldığınız kahve sizin için en iyi kahvedir.

  https://sca.coffee/research/protocols-best-practices/
  https://store.sca.coffee/products/scaa-official-cupping-form?variant=14732977990
   
  Coffeenomy ve cyclist bunu beğendi.
 19. Coffeenomy

  Coffeenomy Aktif Üye

  Resmi kurum tam da SCA aslında. Tadım puanını veren kişiler de kavurucu ya da satıcılar değil SCA sertifikalı tadım uzmanları. Beğenilerin kişiye göre değiştiğine, yani "güzel" kavramının öznel olduğuna tamamen katılılıyorum. Ancak "iyi" kahveden bahsedeceksek bu akıl ve bilgi ile kavrayabileceğimiz bir kavram. İyi, yani nitelikli kahvenin tanımı ve barındırdığı özellikler SCA tarafından spesifik olarak belirlenmiş. Puanlamalar da buna göre yapılıyor. Şarap sektöründeki Robert Parker vakası kahve için söz konu değil. Burada genellikle gözden kaçan nokta kahvenin tazeliği ile ilgili. Yeşil çekirdek halinde iken depolama sürecinde, kavurmadan itibaren pakette bekleme ya da oğütüldükten hemen sonra aroma, tat, doku gibi spesifik özellikleri kayba uğruyor. Bu durumda 90+ üzeri olarak pazarlanan bir çekirdek bizim bardağımızdaki hali ile nitelikli tanımını kaybetmiş bile olabiliyor.
   
  Son düzenleme: 21 Eki 2018
  cyclist bunu beğendi.
 20. drsuat

  drsuat Guest

  Aslında benzer şeylerden konuşuyoruz, tadım puanlamasına baktığınızda puan verilen kavramların hepsi öznel değerler. Ölçülebilen, kanıtlanabilir, tekrarlanabilen bir durum değil.Sizce kör tadım yapılsa aynı kahveler farklı zamanlarda aynı puanları alabileceğine inanıyor musunuz? Kahve iyi yada kötü olarak elbette ayrılabilir. Ama 89 puan alan kahve ile 91 alan kahveyi nasıl ayıracaksınız? Bir sonraki gün 89 olan 91 diğeri 88 puan alamaz mı?

  Sektörün dışında olduğum için merak ettiğim bir iki soru?
  1- Gardelli, has bean gibi sitelerde yazılan çekirdek skorları satıcı tarafından mı belirleniyor? Yoksa SCA jurisi tarafından yazılan resmi skorlar mı?
  Hasbean Steve mesela kendisi çiftliklere gidip kahve alıyor ve neredeyse sitesindeki bütün çekirdeklerin skoru var bu skorları kim belirliyor?
  2- Eğer SCA jurisi tarafından belirlenen bir skorlama sistemi ise bunun bir kontrol mekanizması var mı? Yani SCA bu satıcıların yazdığı skorları doğruluyor mu?
  3- Özel kahvelerin hepsinin bir skoru var mı? Coffee imports gibi kahve tedarikçilerinin sattığı kahveler mesela skorlanıyor mu?
  4- Kişisel bir soru siz kahve seçimi yaparken, skoruna mı, fiyatına mı yoksa kahveden keyif alıp almamanıza mı bakıyorsunuz?
   
  cyclist bunu beğendi.