Doğru saklama yöntemi

'Kahve Çekirdekleri' forumunda -R- tarafından 10 Kas 2014 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. -R-

  -R- Yeni Üye

  Taze çekirdeklerin aromalarını 3 hafta gibi bir süre koruyabildiklerini kabaca biliyoruz fakat bu süre içerisinde çekirdekleri en doğru nasıl muhafaza edebiliriz? (Valfli poşet, buzdolabı vs.)
   
 2. onat

  onat Yeni Üye

  MasterBarista dan alıntıdır.Saygılarımla

  Kahve'niz taze olmalı
  Kavrulduğu tarihten 5-6 gün sonra en ideal içme zamanıdır. 15 güne kadar o kahvenin tüm aromalarına ve karakteristik özelliklerine ulaşabilirsiniz. 15-30 gün arasında düzgün muhafaza edilirse, aromasının azalması sebebiyle karakteristik özelliğinden de kaybetmeye başlayan bir kahve elinizde olur. 30-45 gün arasında ise kahvenin de çeşidine bağlı olarak, bayatlama yavaş yavaş algılanmaya başlar. Eğer Arabicakahve türüyse, Espresso yaparken kreması daha ince gelmeye başlar. 45 günün üzerinde olan kahve, ilk günkü aroması ve karakteristik özelliğinden sadece %20-%30'unu yansıtabilir, tatlar çok farklılık gösterebilir (bayatlama, tatsızlık, vb).

  Kahveniz Çekirdek haliyle muhafaza edilmeli
  Kahvenizi öğütülmüş olarak satın almayınız. Öğütüldükten sonra vakumlansa da, dondurulsa da, tazeliğini çok ivedi bir şekilde kaybedecektir. Yukarıdaki "Kahve'niz taze olmalı" bölümündeki "gün" verilerini 10'a bölebilirsiniz öğütülmüş kahvede. Her zaman çekirdek kahvenizi "One Way Valf"e sahip poşetlerde saklayınız. Çekirdeklerinizi havasız veya vakumlu kavanozlarda saklamayınız, kısa süre içersinde yağlanma yapar ve kahveniz acılaşır. Öğütücü alabilecek durumunuz yoksa, El Değirmenleri alabilir, altındaki vida ile Espresso veya French Press ayarınızı yapabilir, kahvenizi içmeden öğütebilirsiniz (evet biraz zahmetli, ancak kahvenizi yudumlarken o yorgunluğu da atarsınız).

  Suyunuz kaliteli olsun
  Kahvenizin en büyük kısmını su oluşturur. Suyunuz ne kadar düzgünse, kahveniz de o kadar düzgün olacaktır. Filtrasyon sistemleri kullanacaksanız dikkat edin de, suyunuzun komple tüm minerallerini almasın. Su sertliği yaklaşık olarak 4-5'lerde (GH) olursa, hem kremanız düzgün çıkar, hem de kahvenizin karakteristik özelliğini de fazla etkilemez.