1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Alüminyum Moka Potlarla Ilgili Bilimsel Çalışma

'Moka Pot' forumunda Enhedu tarafından 30 Tem 2018 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Enhedu

  Enhedu Paylaşımcı Üye

  Moka pot alsam mı diye araştırırken forumda ve başka ortamlarda moka potların alüminyum malzemesi ile alzheimer hastalığı ve başka sağlık sorunları ile ilişkilendirilmesi dolayısıyla çekinceleri olduğunu gördüm. Ben de aynı meseleden dolayı tereddütte kalmıştım. Ta ki moka potların yaygın olarak kullanıldığı bir ülke olan Almanyada yapılmış şu çalışmayı okuyana kadar:

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5388725/

  Bu çalışmada 4 farklı moka pot markası kullanmışlar. Biri çelik diğerleri alüminyum. 5 kullanımdan sonra kahvelerdeki aluminyum oranı ciddi oranda azalmış ve çelik olanla alüminyum olanlar neredeyse aynı sonuç vermiş. En kötü senaryoyu görmek için 5. demlemeden sonra bulaşık makinesinde yıkamışlar (yıkanmaması gerek) ondan sonra alüminyum düzeyleri uçmuş ama o bile sağlığa zarar verecek düzeyde değilmiş.

  Çalışma 2017de yayınlanmış. Oldukça yeni. Tartışma bölümünde ayrıca mutfak eşyalarında kullanılan alüminyum ile alzheimer olma tehlikesi arasında hiçbir ilişki olmadığı açıkça belirtilmiş.

  Kısa bir özet geçtiğim bu çalışmayı ingilizce bilen mokapotçuların okumasını tavsiye ediyorum.
   
 2. shagrath

  shagrath Isınmaya Başlayan Üye

  Paylaşım için teşekkürler.
   
 3. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Güzel bir paylaşım, vakit bulunca detaylı okuyacağım.

  Teşekkürler,
   
 4. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Matematik hariç* tüm bilimlerde görünen-görünmeyen, fark edilen-fark edilmeyen sonsuz değişken vardır. Bir bilimsel araştırmada araştırmacı dikkatini sadece sonlu sayıda değişkene yoğunlaştırır ve diğerlerini bilinçli veya bilinçsiz gözardı eder. Bu gerçekler 20.yüzyılda bilim felsefesinde bilimin tanımına "yeni bulgulara göre her zaman değişmesi ihtimali olan bilgi" ibaresini ekledi. Yanlış anlaşılmasın lütfen yukarıdaki çalışmayı tebrik ediyorum yapılması gereken yararlı bir çalışma :) Söylemek istediğime geleyim: insani özelliklerimizin bizi bazı şeylerden yanlış sonuçlar çıkarmaya itmesin her zaman dikkatli olmak dikkatli okumak lazım. Okumak derken bilimsel çalışmaları okumanın bile bir uzmanlık gerektirdiğini ekleyeyim. Bu çalışmadan aa alüminyum moka potlar pek de zararlı değilmiş deyip rahatla içebiliriz dememek lazım kanaatindeyim. Moka pot güzel bir yöntem ama daha şüphesiz malzemeler ve yöntemler de var. Dengeli olursak sağlıklı da oluruz bence.
  *Not: Matematikte sonsuzdan da fazla olabilir değişkenler ama hepsi bellidir nettir. Acabası yoktur. :)
   
  Son düzenleme: 1 Ağu 2018
 5. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Benim bildiğim, çizilirse bu metaller zararlı oluyor..teflon gibi..Araştırmalar güzel olsa da ben şahsen Aliminyum mutfak malzemesi kullanmak taraftarı değilim..
  Bir şeyde az da olsa şüphe varsa kaçınmak daha güzel..
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 6. paradise83

  paradise83 Isınmaya Başlayan Üye

  mehmetaksit bunu beğendi.
 7. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Bu güzel yorumunuzu makaleden daha fazla beğendim.
  Ortaokuldayken Jerry P. King'in Matematik Sanatı adlı bir kitabını okumuştum. Matematiği felsefe olarak ele alıp sevdirmeyi, düşündürmeyi vs amaçlıyordu.
  Bu yazdığınız paragrafı okuyunca aklıma direk o kitap geldi.
   
  mehmetaksit, paradise83 ve cemix bunu beğendi.
 8. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Senelerdir kullandığım alüminyum mokapotlar var. Şahsen seviyorum. Ama içinde kahve unuttuğunuz zaman ciddi şekilde kirletip, hiç de hoş olmayan bir görüntü ortaya koyuyor.

  Bu nedenle son 1 senedir çelik mokapottan devam ediyorum.

  Bir de bazen hediye olarak geldiği için Bialetti Moka Express Black Hypnotic'i kullanıyorum.

  Alüminyum olanlar bana daha acı bitterimsi ve yanık geliyor.
  Çelik olan ise alüminyuma göre biraz daha soft kalıyor.

  Tabi bu noktada demleme yöntemi, su ve kahvenin öğütümü de işin içine dahil oluyor.
  Ara ara farklı oranları denesem de tercihim yine çelik olandan yana.
  Tek sebebiyse temizliğinin daha güven vermesi.
   
  mehmetaksit ve paradise83 bunu beğendi.
 9. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  @paradise83 tabi bir de espresso beklentisi ile ilgili bu.
  Gerçek bir espresso vermiyor benim gözümde.

  Espresso demek yerine,
  Mokapot kahvesi diyorum şahsen. :)
   
  mehmetaksit ve cemix bunu beğendi.
 10. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Teşekkürler :) isabet etmişsiniz "Matematik Sanatı" klasik kitaplardandır ben de çok sevmiştim :) Matematiği hesap-muhasebe değil de düşünce yöntemi olarak gördüğümüzde çok daha güzel oluyor her şey :)
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 11. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Lezzet olarak fark var. Ancak bu bence malzemeden çok şekil kaynaklı. Ben alüminyumun kahvesini daha çok beğeniyorum ama temizlik vb. bakım kolaylığı nedeniyle çelik olanını aldım.(öncekimmoka potum alüminyumdu ve kötü kullanarak kullanım dışı bıraktım )

  Sağlık konusunda benim görüşüm şu: çok az da olsa risk risktir. Ancak iş Canan Karatayın hamilelikte şeker testi muhabbetine gidiyor. Bir çok kadın Karatay yaptırmayın dedi deyip doktorlara sorun çıkarıyor. Ama akşam yemekte sofraya 2.5 litrelik kola konuluyor, yarım ekmekle yemeğini yiyor, kahvaltıda nutellaya abanıyor, baklava aş erdim diyor 1 kilo baklava gömüyor. Oysa şeker testinde yüklenen şeker iki kutu kola kadar. Buradaki mevzu da benzer. Özellikle büyük şehirlerde nelere maruz kalıyoruz. Dışarıdan yemek yerken nasıl kaplarda pişiriliyor bilmiyoruz Tarım havzalarının bir çoğunda nehirlere atılan fabrika atıkları yüzünden zehirli kalıntılar tespit ediliyor. Mısır nişastası içeren ürünlerle ilgili ciddi iddialar ve endüstriyel ürünlerin neredeyse tümünde var. Özetle bu ortamda günde maksimum 3-4 bardak içeceğimiz moka potun alüminyumunu çok takmamak lazım. Daha fazla içersek, zaten alüminyuma kalmadan kahve de vücuda zarar veriyor.
   
 12. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Matematik kesin değildir, Einsteinin sözü var sanırım : Matematik, verdiğiniz değerlerin doğruluğu ölçüsünde doğrudur...

  Diğer Bilim dalları da buna benzer..Bugun kesin dedikleri yarın değişebilir..N faktörü, bilinmeyen faktöelre ço
   
  Son düzenleme: 1 Ağu 2018
  mehmetaksit bunu beğendi.
 13. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Evet 2kg hava ile 2kg havayı toplarsanız 4kg hava elde edersiniz. Fakat madde aleminde ekipmanlarınız ne kadar profesyonel olursa olsun ölçümleriniz ne kadar hassas olursa olsun bu toplamı yapamazsınız :) Çünkü sonsuz küçüklüklerle uğraşamayacak kadar büyük varlıklarız. Fakat düşünebiliriz! İşte burada matematikten ne anladığımıza karar vermemiz gerekiyor. Eğer matematikten deneylerimizdeki sayısal tutarlılıkları anlıyorsak bunlar bizim deneyleri yapma kapasitemize bağlıdır ve yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi hiç bir zaman mükemmel olamayız. Einstein fizikçi olması sebebiyle onun matematikten anladığı budur.
  Esasında matematik ise düşüncededir. Çünkü madde aleminde sayı yoktur ki 2 sayının toplamı olsun! 2 elmayı gösterebilirsiniz ama 2'yi gösteremezsiniz. (2 parmak ile gösterirseniz bu sadece 2 PARMAKtır; 2 değildir:) ) Matematiksel kavramlar ise maddi alemin kafamızdaki mükemmel yansımalarıdır. Bu yüzden ASLEN matematik KESİNDİR. Matematiksel doğrular teorik hesap ve kuramlarla ortaya çıkar. Matematik deneylerle yürümez. Tam tersi deneyler matematik YARDIMIYLA yürür. Sonuç olarak 2+2=4 :) Son olarak şunu ekleyeyim: Matematiğin içindeki kesinlik KESİNDİR, ama doğruluk kavramı bir derece daha karışıktır. Kafa karıştırmadan özetlersem: Eğer 2'nin 2 olduğuna inanıyorsanız ve "toplama nedir", "eşit olmak nedir" biliyorsanız 2+2=4 önermesi DOĞRUdur :)
   
  zakkliar ve mehmetaksit bunu beğendi.
 14. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  2+2=4 Nicelik (Sayı olarak) doğrudur ama Nitelik(özellik olarak değil)
  1 Boksör ile 1 boksör = 2 boksör etmez, zira nitelikleri farklı..
   
 15. inclc

  inclc Paylaşımcı Üye

  https://kahhve.com/bialetti-moka-pot-musa-4-cup-kahve-demleme-ekipmanlari
  2017 Ekim ayında 135 TL ye almıştım, çok memnunum. Paslanmaz çelik.
  Püf noktası üst parçayı ısımak, conta kısmına sıcak su dökülerek conta yumşatılmalı. Ayrıca alt hazneye yaklaşık 70-80° de sıcak su konulmalı.
  Espresodan biraz kalın öğütüm 18 gram kahve kullanıyorum. Sonuçta yaklaşık 140 gram demlenmiş kahve elde ediyorum. (Kaynamadan hem önce ocaktan alıp altına soğuk su tutuyorum). Böylece 2 duble kahve elde ediliyor.
   
  mehmetaksit ve sdcvn bunu beğendi.
 16. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Aliminyum konusuna dönersek son zamanlarda Parfüm vs Kozmetikler için Aliminyum içermez ibaresi boşuna konulmadı sanırım? Aliminyum potla belki suya geçmiyor madde ama ya gecerse sorusu da şüpheli
  Tüketimin arttığı, raf ömrünün uzatılmaya çalışıldığı bu devirde çok katkı maddesi için sağlığa zararlı değil /yasal sınırlar içersinde açıklaması olsa da tüketici olarak daha sağlıklı çelik, seramik gibi şeylere yönelmek gerekir..Tabi tercih meselesi
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 17. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Uzatma niyetinde değilim ama yazmadan edemeyeceğim :) "2+2=4" önermesi matematiksel bir önermedir ve 2boksör+2boksör=4boksör" önermesinden TAMAMEN farklı önermelerdir. Doğruluklarına gelince 2, 2'dir. Niteliği de 2dir niceliği de :). Yukarıda yazdığım gibi 2'nin matematiksel veya sözel tanımı değişmedikçe bu böyledir. Ayrıca boksörlü önerme de doğrudur çünkü önermenin dilsel cümle yapısında sadece niceliksel bilgi ifade edilmiştir. Ancak şunu derseniz hatalıdır: "herhangi 2 boksör ile herhangi 2 boksörü bir araya getirirseniz 4 boksör(ün kuvvetini?) elde edersiniz" işte buradaki önerme yanlıştır :) Vesselam
   
  mehmetaksit ve sdcvn bunu beğendi.
 18. fatihonder

  fatihonder Paylaşımcı Üye

  Ben bialetti brikka kullanıyorum, bildiğim kadarıyla alüminyum. Son zamanlarda her sabah soğuk kahve yapmak için kullanıyorum. Kullandıktan sonra üstüne su ekleyip diğer güne kadar bırakıyorum öyle. Üst taraf kahve yağları yüzünden kahverengi tamamen ama peçete ile dokununca bile çıkıyor. Çelik olanı da kullanmıştım ama malzeme olarak ikisi de kaliteli görünüyor. Arada kafama takılsa da böyle devam ediyorum.
   
  mehmetaksit ve sdcvn bunu beğendi.
 19. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Sanki bu Moka Potları yıkamamak gerektiğini okumuştum? Bilmiyorum ama mesela deterjanla yıkandığında deterjan kalırsa tehlikeli olabilir
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 20. fatihonder

  fatihonder Paylaşımcı Üye

  Evet ben de öyle bildiğim için yıkamamaya özen gösteriyorum. İçinde uzun süre kahve kalsa da bi sıcak su tutunca çıkıyor tüm lekeler.
   
  mehmetaksit bunu beğendi.