1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

alüminyum moka pottaki lekeler

'Moka Pot' forumunda nilay tarafından 8 Mar 2018 tarihinde açılan konu

 1. nilay

  nilay Yeni Üye

  Merhaba,
  Foruma sırf bunu yazmak için üye olmuştum ama sonra nedense unutmuşum. Bir kaç yerde bu leke sorunundan bahsedildiğini gördüm.
  Bende şöyle bir durum oldu. Kahhve.com dan aldığım brikka moka potun dibinde malum lekeler 2-3 ay sonra oluştu. Başta önemsemedim ama gitgide husursuzlanmaya başladım. Peçeteyle silince simsiyah bir kir çıkıyordu. Yazdım kahhve.com da ve bu durumun normal olduğu, sağlığa zararlı olmadığı (bu ne özgüven?) cevabını aldım. Neyse 3-4 hafta daha kullandım ama yok içim rahat etmiyor. Sonunda siyahlaşmış peçetenin de fotoğrafını ekleyerek mail attım, "siz gerçekten bu görüntüden sonra bu moka pottan içinize sinerek kahve içebilecekseniz ben bir daha sizi rahatsız etmiycem" dedim. Ve aldığım cevap, "moka potunuzu kargolarsanız paslanmaz çelik modelimizle değişimini yapalım!" Aylar sonra! Müşteri memnuniyeti ne demek gerçekten ders gibi bir cevap aldım!
  Hasılı, demem o ki; eğer siz de aynı yerden aldıysanız ve aynı sorunu yaşıyorsanız, bi yoklayın derim.
  Tat konusunda da ben bir fark göremedim ama öyle gurme bi damağım olmadığını da belirteyim.
   
  Bisikletgezgini, Aslanbek ve ugraybt bunu beğendi.
 2. fatihonder

  fatihonder Paylaşımcı Üye

  Bende de brikka var @thewind hocamdan almıştım. Aldığımda su koyduğumuz kısımda lekeler vardı ama 2 aydır ne arttı ne de azaldı. Temizlerken de leke çıkmıyor, sizinkinde başka sorunlar olmuş gibi, değiştirdiğiniz iyi olmuş.
   
  Bisikletgezgini ve thewind bunu beğendi.
 3. MuratSammy

  MuratSammy Aktif Üye

  Bende de klasik moka pot var, hiçbir sorun yok.
  Kusurlu mal olduğunu anladıkları için değişim yapıyorlar bence.
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.
 4. experienced

  experienced Paylaşımcı Üye

  .

  Bu sorun oldukça yaygın bir sorun aslında ve bu renkler zaman zaman farklı tonlarda da oluyor.

  Ben muhtemelen bu pot üretimi için elde edilen alaşımın zaman zaman iyi karışmadığını düşünüyorum ve bu alaşımda yer alan ya temel alüminyum diğer elementler de oksitleniyordur.

  Hatta öyle ki sadece alüminyum gibi yüzeyi çok hızlı kaplanan malzemelerde en düşük oksidasyon 800 derecede başlayıp, 1000. 1291, 1300,1500 ve 1800 derecelerde gerçekleşir.

  Buda sizin bunu ocakta yapamayacağınızı düşünürsek kesinlikle üretim esnasında olduğunu gösterir.

  Ve bence büyün dünya ya dağıtılan Bialetti Moka Potlarda da olduğunu düşünürsek zararlı değildir.

  .
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.
 5. ugraybt

  ugraybt Yeni Üye

  Alüminyum zararları net olarak belli olmamakla birlikte meme kanseri ve alzheimer riskini arttırdığı bir çok bilim adamı tarafından kabul ediliyor. En iyisi uzak durmak.
   
  experienced, nilay ve Bisikletgezgini bunu beğendi.
 6. emrah

  emrah Aktif Üye

  Alüminyumun zararlarına bende inanıyorum dedğiniz gibi uzakdurmak gerekiyor ama pekde mümkün değil gibi gözüküyor malesef birçok espresso makinesinde aliminyum boiler kullanılıyor sıcaki suyun içine eser miktarda da olsa bence aliminyum geçmesi oluyordur zararları geç kanıtlanacak gibi sigaranın bile kansere sebeb olduğu seneler sonra kanıtlandı
   
  experienced, ugraybt, nilay ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 7. Bisikletgezgini

  Bisikletgezgini Yardım Sever Üye

  Bende de aynı yerden yaklaşık 4 ay önce aldığım Brikka 2 cup modeli var.
  En az iki günde bir kullanıyorum.Yazınız üzerine inceledim içinde en ufak bir lekelenme,kararma yok.
  Sadece su ile yıkıyorum ve bir sonraki kullanıma kadar monte etmeden , sökülmüş halde bırakıyorum.
  Tahmin ederim ki siz de aynı şekilde kullanıyorsunuz .Eğer öyleyse hatalı bir seri ile karşılaştığınızı düşünüyorum.
  Bilgilendirme için teşekkür ederim.
   
  nilay bunu beğendi.
 8. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Islak kalmayacak.Nemli olmayacak.Hiçbir şekilde.o zaman mokapot kararıyor.Yaptıktan sonra durulayın ve hemen kalorifer peteği üzerine ya da sıcak bir yere koyun.Nemi gitsin.Yapıp hemen kapatıp kaldırınca kararma kaçınılmaz.Ben suya tutup geçiyorum.Sadece kahve yağı var üst tarafta.O da bence ayrı bir tat katıyor.O katmanı peçeteyle siliyorum arada pırıl pırıl.Öyle detaylı temizlik isteyen bir şey degil nemli kalmasın bu yeterli
   
  nilay ve Bisikletgezgini bunu beğendi.
 9. nilay

  nilay Yeni Üye

  valla ben de öyle düşündüm ilk başta, herhalde sıkıntı var dedim, ama mailime normal olduğunu ifade ederek dönüş yapınca onlar emin olamıyorum hatalı seri konusunda. internette araştırdığımda da hem yerli hem yabancı forumlarda aynı sıkıntıdan muzdarip kullanıcılar vardı. neyse, çeliğe geçtim kurtuldum :)
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.
 10. nilay

  nilay Yeni Üye

  inanın ben de aynı şekilde kullandım, o kahve yağı dediğiniz gibi lezzet katıyor. ılık suyla ve parmağımla temizleyip açık halde bıraktım ama işte... neyse ki kurtuldum.
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.
 11. experienced

  experienced Paylaşımcı Üye

  İtalya'da moka potun üst tarafını ( superior ) özellikle temizlemeyenler olduğunu biliyorum, zamanla metalik tat yok olduğu için.

  .
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.
 12. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Evet ben de öyle duydum ve uyguluyorum.Ciddi anlamda alüminyum tabakasını koruyor.Moka ekspressim vardı bundan evvel.Islak nemli kapadım.Altı yalan oldu.
   
  Bisikletgezgini ve experienced bunu beğendi.
 13. bulcum

  bulcum Paylaşımcı Üye

  Bu sorunu yaşayan arkadaşlar potun lekeli kısmına bir iki çay kaşığı karbonat koyup suyla birkaç dakika kaynatmayi bir denesinler. Sonuç alacağınızı umuyorum
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.
 14. over

  over Yeni Üye

  Moka potla demledikten sonra su haznedinde az bir miktar su kaliyor bu normal mi
   
 15. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Konuya bir güncelleme yapayım temizlik konusunda. Öncelikle ıslak kalmamalı, söküp saklamalısınız. Temizlemek ise mümkün,
  Piyasada bulabileceğiniz sabunlu tel yada 0 numara tel ile ovarak temizleyebilirsiniz. Sonrasında 3-4 sefer kaynak suda bekleterek durulayın ve 2-3 kahve yapıp dökün.
  93E36123-97AB-4AE5-9FB3-FF91FD5AE787.jpeg 4E3724AC-EA8A-40BC-94CD-EFD6D0C1C897.jpeg 9A789AAA-6CDF-44DB-85DB-8EDD4ADD4A71.jpeg EAEC7D8B-FC1D-46FE-B53B-5D5EDF2B7584.jpeg
   
 16. mburakurnaz

  mburakurnaz Isınmaya Başlayan Üye

  konuya malzeme mühendisliği açısından yaklaşmaya çalışayım ama güncel makaleleri incelemediğimi belirteyim. akıllara oksitlenmiş, paslanmış gibi ihtimaller geliyor, onlar üzerinden yazacağım:

  alüminyum oldukça attractive bir metal olduğu için zaten oksijensiz duramaz. yüzeyinde gözle görülemeyecek kadar incelik oksit tabakası vardır. bizim aldığımız moka potlar aslında doğal olarak oksitlenmiş alüminyumdur. ancak alüminyumda paslanma olmaz, bunun olması için sanırım biraz fazla zorlamak gerekiyor*. alüminyumun yüzeyinde görülen yuvarlak lekeler ise yine alüminyumun açılan yaralarına yaptığı oksijen kabuklar. yuvarlak olmalarının nedeni ise yüzey yara aldığında etrafındanki oksitli tabakanın hali hazırda yüksek yüzey enerjisine ve uygun oluşma açısına sahip olması sayesinde oralardan yardım alarak oksitlenmeyi tamamlamasıdır.

  çelik moka potlarda sadece karbon ve demir olmadığından, içlerinde krom, alüminyum gibi metaller bulunduğundan aslında yine alüminyumdan eksik kalmıyoruz. 2017 yılında yapılan bilimsel çalışmanın raporuna* göre alüminyum moka potun ilk demlenmesinden sonra kahveye geçen alüminyum miktarı gittikçe azalıyor. eğer bulaşık makinesinde yıkanırsa bu miktar yeniden tavan yapıyor. raporun sonundaki discussion bölümünde yazdığına göre German Federal Institute for Risk Assessment, alzheimer ve gıda ile kullandığımız alüminyum gereçler arasında bir ilişki olmadığını söylemiş. alüminyum moka potlardan gelen miktarı gözardı edebileceğimizi, bununla birlikte gereksiz alüminyum alımına neden olabileceği için alüminyum mutfak gereçlerini yemeklerde, asitli gıdalarla vs. kullanmaktan çekinmemizi söylemiş. ayrıca sanırım 99 yılında yazılan bu makalede de alüminyumun toksik olmadığı yazıyor. konuyla ilgili olarak bir de şöyle bilimsel olmayan derleme bir yazı var.

  sonuç olarak kahve yağının yüzeyi zamanla kaplaması sayesinde alüminyum moka potlarımızı güvenle kullanabiliriz diye düşünüyorum.

  bunları yazdım çünkü ben de geçen gün çok ucuza bir bialetti moka pot buldum ama lekeli olduğu için almamıştım. bu makaleler şimdi yarım saat içinde bulup göz attıklarım. başka zaman, bu lekelerin tadı etkilemesiyle ilgili bilgiler bulursam onları da paylaşırım.

  tecrübeli malzeme mühendisleri varsa katkılarını beklerim, sonuçta sektör deneyimi ayrı bir cevherdir.

  *söylemeyi unutmuşum, alüminyuma peçete sürünce gelen siyahlığı biz de labta kullandığımız alüminyum tabaklarda etil alkolle temizledikten sonra görüyorduk ama xrd analizi yaptığımızda alüminyum tabaklarda saatlerce bekleyen cam tozu numunelerinin içinden alüminyumun oluşturduğu dikkate değer bir faz çıkmadı.
   
  Son düzenleme: 24 May 2019
  freenautilus bunu beğendi.
 17. over

  over Yeni Üye

  Sirkeli sicak suda bekletin diyenler var, deneyen oldu mu
   
 18. kahve

  kahve Isınmaya Başlayan Üye

  Bir arkadaş bununla ilgili bulduğu bir çalışmayı paylaşmıştı burada. İlk 5,6 kullanımda kahvedeki aluminyum seviyesi yüksekken sonra ciddi miktarda azaldığını yazıyordu. Bulaşık makinesinde filan yıkanırsa tekrar çok yüksek seviyelere çıktığını yazıyordu dolayısı ile uygun maddeleri çok araştırmadan daha doğrusu üretici ne diyorsa onun dışına çıkmadan temizlerseniz daha iyi olur gibi. Temizleyeceğim derken iyice hırpalayıp tekrar aluminyumu açığa çıkarabilirsiniz. Ben moka pot sahibi değilim sadece arkadaşın yazısını okumuştum.
   
  Son düzenleme: 24 May 2019
 19. Enhedu

  Enhedu Paylaşımcı Üye

  Evet bahsettiğiniz makaleyi ben de daha önce paylaşmıştım. Gıdalarla vücuda alınan alüminyumun sağlık açısından zararlı olmadığı kanıtlanmış. Pek çok alzheimer vs dernekleri filan da bunu belirtmekte. Tabii kullanım yönergelerine dikkat edilmeli. Bu makaleyi okuduktan sonra ben de kendime bir bialetti brikka almıştım. Zevkle kullanıyorum.

  Açtığım başlık şurada biraz tartışılmıştı:

  http://www.kahveler.net/kahve/3259-aluminyum-moka-potlarla-ilgili-bilimsel-calisma.html/
   
  freenautilus bunu beğendi.
 20. mburakurnaz

  mburakurnaz Isınmaya Başlayan Üye

  bunu görmemiştim, başlığı gece görünce sıkıntıdan araştırayım zaten merak ediyordum diye uğraştım. sizin de elinize sağlık. mühendis misiniz siz de?