basınçlı porta filtre vs basınçsız porta filtre

'Kahve Nasıl Yapılır ?' forumunda kbere tarafından 6 Şub 2015 tarihinde açılan konu

 1. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Merhaba,

  BCO 420 makinemin sepetlerinden birini internette bulduğum videoların yardımıyla basınçsıza çevirdim. böylece istediğim zaman basınçı istediğim zaman basınçsız filtreye sahip olabiliyorum :)

  Ancak aynı kahve(sormadan söyleyeyim taze), aynı incelik ve aynı makine sıcaklığında yaptığım 2 espressodan basınçlı halde yaptığım çok güzel bir köpüğe
  [​IMG]
  sahip olurken basınçsız filtre ile yaptığımda simsiyah bir espresso ve üst kısmı ise sanki yağ damlamış gibi sarı çizgiler oluşuyor. basınçsızın tadı ve çok daha yoğun ve biraz ekşimsi. [​IMG]

  acaba neden oluyordur? bu arada belirtmeyi unuttum, bir tampera sahip değilim ve plastik kaşığın tersindeki düz zımbırtı ile bastırıyorum. sorunun bundan kaynaklanması muhtemel ama kaşıkla da bastırabildiğim kadar bastırdım ama basınçlının seviyesine hiç yaklaşamadım. tamper bu kadar önemli midir espresso köpüğü için?

  bir de makinemin grup başlığından su akışının problemli olabileceğini düşünüyorum, bu yüzden dün grup başlığını söküp temizledim, hem dün hem bugün de kireç sökücü ile temizledim. anlayan arkadaşlar şu videoya bakarak yorum yapabilir mi? sorunlu olduğunu düşünüyorsanız servise götüreceğim. akış daha şiddetli olmalıymış gibi geliyor bana:
  https://www.youtube.com/watch?v=sGB__F6dgnI
   
  Son düzenleme: 7 Şub 2015
 2. naif

  naif Yeni Üye

  Ben bekonun plastik tamperını kullanıyordum yakın zamana kadar, biraz da mecburiyetten. Bahsettiğim plastik tamperın ortasında ince bir çizgi halinde çıkıntı var, kenarlardan da baya boşluk bırakıyor. Yeni tamperla yaptıklarım ile eskiler arasında çok ciddi fark var. Uygun tamperın fark ettirecegini düşünüyordum tabiki ama kahve kalitesinde bu derece etki beklemiyordum. Sadece köpük için konuşursak da inanılmaz bir değişim olmadı.
   
 3. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Brew Ratio oranını şuan bilmesek de aslında burada önemli olan
  - iki espressonun ml olarak eşdeğerliliği
  - iki espressonun öğütülmüş olarak eşdeğerliliği

  her iki espressonun da öğütülmüş hali birbirine eşitse ve eşit miktarda kahve elde edildiyse

  diğer aşamalara bakabiliriz.

  Ölçülerin eşdeğerliliğini varsayarak diyebilirm ki
  ev makineleri açısından bakarsak grup başlığından gelen basınçlı su çok da sorunlu gibi görünmedi bana.

  Plastik tamper ile bastırmak %5 ten fazla fark yaratmaz.

  Krema sidamonun kremasına benziyor.
   
 4. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Krema gerçekten sidamonun :) Bu kremayı alabilince sevinip resmini çekmiştim, sonra da diğer kahvelerde de sonuç hep aynı oldu ama. Mesele çekim kalitesi imiş. Ama aynı kahveyi basınçsız deneyince görsel olarak sonuç rezalet. Tad olarak değil. Acaba basınçsız için daha ince çekmek gerekir mi? Ya da tersinden fazla basınç yapıyor olabilir miyim? Kaşığa koyduğum miktarları ve fincana akan miktarları da ölçerek tekrar deneyeyim. Köpüksüz olan da honduras bu arada
   
 5. albati

  albati Yeni Üye

  Sidamo'nun tadındaki limon gibi sarımsı bir krema rengi oluyor sanırım.
  Dila Farm'daki o bronz renk fazla olmuyor.
   
 6. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Kavurma ve çekirdekle ilgili bir durum.
  Fakat şöyle bir durum var burda sidomaların kavrulma esnasındaki homojensizliği kahveye yansımıyor. iyi bir shot alınmışsa krema yüzeyi tek renk olarak altın sarısı renginde oluyor.
  Dila Farm ise daha koyu kavruluyor bu Sidamoya göre. :)
   
 7. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  [MENTION=236]Yirgacheffe[/MENTION] kafama takılan bir şey daha var. forumdaki yorumlarda genellikle bayat kahve ile iyi köpük alınamayacağı, akışın tutturulamayacağı falan söyleniyor. amma velakin antrenman amaçlı kullandığım aşırı bayat(bir kaç aya son kullanma tarihi geçecek o kadar bayat) rioba gold(metro kahvesi) ile yaptığım denemelerin hepsinde görsel olarak çok güzel bir akış ve taze kahvelerden çok daha iyi krema alıyorum. pazar günü de ikea'ya uğramıştım. çıkışta gözüme çarptı denemek için 1 paket espresso aldım. kavrulma tarihi aralık. metroya göre süper taze olsa da aslında bayat. bu kahve de çok başarılı bir köpük oluşturdu. hani latte art videolarında koyu kıvamlı bir köpük oluşuyor ya o derece güzel bir köpük. sizden taze kahve almadan önce kullandığım ve yine bayat olan kahvedünyası kahvesi de köpük ve akış açısından iyiydi. üç kahvenin bayat olması dışında ortak noktası renkleriydi. sizden aldığım kahveler kahverengi iken bu üç kahve siyaha çalan renklerde. acaba fazla kavruldukları için mi bu renge sahipler ve iyi krema veriyorlar yoksa çekirdeğin türünden dolayı mı?
   
 8. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Dikkatinizi çeken husus çok güzel bence. Kahve konusunda bazı şeyleri ayırt emteye başlamanız ve onların ne olduğunu merak etmenizi mutlulukla karşılıyor ve cevaba geçiyorum.

  3 marka kahvenin ortak noktası %25'in üstünde robusta içermeleri. Bu çekirdek türüyle ilgili.
  Aynı zamanda internette izlediğiniz koyu kahverengi kremaya sahip espressoların çoğu da robusta içeren harmanlar. Zaten çoğu fincanın kenarında siyahımsı bir krema olur, bu robustanın bir sonucudur. Arabicalarda çok koyu kavrulmadıkça görülmez. Oldukça yoğun krema vermesi robustanun bir özelliği. Bu kadar çok kullanılması da ucuz olması. Espresso harmanlarının en basit yoldan maliyetini bu kötü çekirdekle düşürüyorlar.

  Renk olarak da onlar daha koyu kavuruyor. İtalian, French, Viana tarzı kavurma adını veriyorlar. Ama yok öyle yağma. :D İnsanları bir yere kadar bunlarla oyalayabiliyorlar.
  Mesela bend e kahve kavurma işine ciddi anlamda başlamadan bir iki ay evvel yoğun oranda kahve kavurdum ve yakdım. Kahvenin hangi aşamalarda yandığını iyi bilmek gerekiyor bu hususta. Ben kasten yakarak Guatemalanın, Yemenin, Kenyanın, Kolombiyanın hangi aşamalarda ve ısılarda yandığını tesbit ettikten sonra açık kavurmalara eğildim. Emin olun marka kahveleri kavuran insanların tek yaptığı şey, otomasyonlu bir kavurma makinesinde bu işlemleri bir iki tuşla yapmak.
  Kahve Dünyasının kahve tesislerinda durum aynen böyle. Çuval çuval kahveler silolara dolduruluyor ve bilgisayar başından otomasyonla kavruluyor. Manuel kontrol olmadan. Her çekirdek aynı şartlar altında aynı işlemi görüyor. Çalıştığım için iyi biliyorum Kahve Düyasını. :D Bir zamanlar yolumuz geçmişti oralardan.

  Kahve Üretimi ve Kahve Fabrikamız | Kahve Dünyası

  Bir bu siteyi inceleyin. Ballı reklam cümlelerini okuyun, sonra gidip bir KD şubesinde çuvallardaki kahvelerin tadına bakın. Yeterli olur zaten.

  Gece gece gevezeliğim tuttu zannedersem. :)
   
 9. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  neler yapıyorlarmış meğerse :) ama bence yine de kahve dünyası önümüzdeki 5 yılın en hızlı büyüyen yatırımlarından biri olacak. dükkanları ve sattıkları ürünleri yereli düşünerek çok iyi tasarlamışlar. daha iyisi olabilir miydi? çok daha iyisi olurdu ama şu anda bu anlamda başka bir benzer girişim yok ve her açılan franchise müşteri doluyor, dışarı satılan ürünler(çikolata, lokum vb.) konusunda da yabancı zincirlerden çok daha fazla satış yaptıklarına eminim
   
 10. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Zaten %100 yerel sermayeli bir iştirak. Tabiki büyümesinden ve güzel işler yapmasından yanayım her zaman. Zaten sahibi Birol Altınkılıç'ı da tanırım. Az kahvemi içmedi. :D

  Mesela çikolata konusunda gerçekten saygı duyar ve gurur duyarım. Ama şunu da belirteyim Kahve Dünyası franchise usulü ile şubeleşmiyor. Açılan her şube Birol Altınkılıç nezdinde Kahve Dünyası markasına ait.

  Çalıştığım dönemden bu yana şubelerden yaklaşık 10'u kapandı. Buna karşılık 4 şube açıldı. Cirosu iyi olmayan yerler kapanıyor. Zaten Birol beyin de asıl yüklendiği olay kahve gibi görünse de çikolata ve kakao ürünleri. :) Az duymadık "1 fincan kahveyi 5 liraya satmaya uğraşacağınıza 1 kilo çikolatayı 59 liraya satın daha iyi. Çikolata hazinedir hazine." cümlelerini :D :D

  Velhasıl ticari anlamda Kahve Dünyasını severim. Özellikle eski CEO Cüneyt (Yağcı) abiyi daha ayrı severim.
  Örnek aldığım yöneticilerdendi bir ara.

  Aslında bir de şöyle bir deyiş var ya hani :

  İçi beni, dışı seni yakar. :) :)

  Dondurmaları da güzeldir bu arada. :D
   
 11. murat006

  murat006 Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba,

  Yeni konu açmak üzereyken konuyu buldum. Konu zamanında pek bir sonuca bağlanamamış. Bende şuanda aynı aşamadayım. Yabancı videolarda basınçsız filtreden çıkan kahvenin biraz daha parlak olduğu söylenmiş. Basınçlı filtre için de avantaj olarak yeni başlayanlar açısından iyi denilmiş. Tecrübelerinizi ve önerilerinizi almak istiyorum. Basınçlı sepeti basınçsız yapmak bana ne kazandıracaktır?

  Şimdiden teşekkürler.
   
 12. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Merhaba,

  Konuyu hiç aramamıştım, sizin sorduğunuz iyi olmuş.

  Benim makinada her iki sepet de mevcut. İkisiyle de denemeler yaptim, şöyle ki eger kahveniz bayatsa veya cekileli cok olmuşsa 12 saatten fazla, basınçsız sepetle alacağınız krema incecik olur. Basincli sepetle bu kahve 1 cm köpük cikarir ama krema degil köpüktür o.

  Basınçlı sepetle alacaginiz shot size latte art yaparken bayat kahve kullanmanızı kolaylastirmak icin vardir. Taze ve yeni çekilmiş kahve basınçlı sepetle acı olur, guzel aromalarini alamazsiniz kahvenin. Basınçsız sepetle guzel tatlar ve krema alirsiniz yine espresso bardaklarinda 1 cm yakin krema olusur. Bu gerçek bir espressodur ve görünümü ve tadi digeriyle kiyas götürmez.

  Bunlar dışında krema her sey demek değildir ama guzel bir hava katar espressonuza.

  İyi demlemeler...
   
  murat006 bunu beğendi.
 13. murat006

  murat006 Isınmaya Başlayan Üye

  @mehmetaksit anladığım amatörler için her şartta krema görüntüsü sağlıyor. Lezzet olarak basınçsız daha verimli olacağını anladım. Ve sanırım elimdeki sepeti kesip basınçsız hale getireceğim. Hazır basınçsız sepetlerde uyum problemleri yazılmış yorumlarda.
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 14. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Hocam,

  Ben de eğer makinenin garanti problemi olmasa direk basınçsız sepetleri de kestireceğim ama garanti bitmesi lazım.
   
 15. murat006

  murat006 Isınmaya Başlayan Üye

  Sepetin orjinali serviste 36 Tl. Ama ellerinde yok ay sonunda getirebilirim dedi. Yalnız garanti olayını anlamadım. Ben 2 shot filtreyi kescem yerine yedek alcan. Garantinin sepet ile ne alakası var ki. Portafiltreye müdahale etmeyeceğim.
   
 16. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Benim kendi makinam için konuşuyorum hocam, ürünün orjinalliğini bozduğun anda garanti dışı kalıyor dediler, buna sepetler dahil mi bilmiyorum. Belki sarf malzeme gibi düşünülürse garanti dışı kalmayabilir. Bir de nerde kime o dikkatle kestireceğim bilmiyorum ki.
   
 17. murat006

  murat006 Isınmaya Başlayan Üye

  Kestirme işini tornada yapılabilirde yapacak tornacı lazım. 1 dakikalık iş tornada yada aşağıda bir video buldum öyle yapcam.

   
  Son düzenleme: 20 May 2018