Puckpuck Cold Brew Adaptor Incelemesi

'Diğer Ekipmanlar' forumunda fthylmz tarafından 25 May 2019 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. fthylmz

  fthylmz Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba dostlar,

  Cold Brew Adaptor olarak Kickstarter projesiyle başlayıp globale açılan, Cleancup Coffee/Batu Bey sayesinde de Türkiyede satışa çıkarılan PuckPuck isimli ürünün incelemesini elimden geldiğince yapacağım.

  1.jpg

  Ürün, Aeropress ile kullanılacak şekilde tasarlanan bir ürün. Ürün 2 haftadır kullanımımda ve bu süreçte bir çok kez denemeler yaptım.

  2.jpg

  Kurulumu basit ancak ayarlaması ilk denemelerde biraz zaman alan bir yapısı var. Ürünün kaç tur atabileceğine ve hangi noktadan itibaren akış almaya başladığına alışmak gerekiyor. Ürünün önerilen demleme süresi 2,5-3 saat.

  3.jpg

  Her şeyden önce ürünün olumsuz yanlarından bahsetmek istiyorum. Ürünün yapısı bütünen plastik olduğu için zamanlama ve ısı farkından çok etkileniyor. Daha önceden serum takımı ile 18-22 saat cold brew yapardım sıklıkla gelip akış şiddetini değiştirmem/arttırmam gerekirdi. Bu ürün de plastik yapısı dolayısıyla bir serum takımı gibi tamamen duracak kadar kötü bir sonuç vermese de ısı değişimlerinden etkileniyor. 3 saatlik bir demleme neticesinde dakikada 65 damlayla başlayıp 18 damlaya kadar düştüğü bir denemem dahi oldu. Bu denemede mutfakta fırını yeni kapatmıştım ve soğuma sürecine başlıyordu. En ekstrem durum bu olmuştur gördüğüm. Tabi kabindeki suyun azalmasıyla değişen basınç da suyun akış şiddetini düşürüyor ancak bu önerilen demleme sürecinde hesaplanan bir düşüş olarak yansıdı bana.

  Olumsuz yönünü de geçtiğimize göre artık ürünün performansından bahsetmeye başlayabiliriz. Öncelikle ürün tasarım olarak gayet minimalist ve çok az yer kaplıyor, aeropress ile bütünleşebilmesi büyük kolaylık.

  4.jpg

  Ürünle yaptığım denemeler neticesinde, "over extracted" olmaya çok müsait bir demleme süreci var, iyi takip edilmesi ve ürüne alışmak gerekiyor. Süreç hatasız işlediğinde bir çok coffeeshop yada cold brew ekipmanından elde edebileceğinizden çok daha iyi bir soğuk demleme elde ediyorsunuz. Bazı çekirdeklerde sıcak demlemelerle elde edebildiğimden çok daha yüksek aromatik bir tat elde edebildim.

  5.jpg

  Almaya değer mi sorusuna gelince: Bu kişisel bir tercih ben kickstarter döneminden beri ürünü merak ediyor ve Türkiye pazarına getirilmesini bekliyordum. CleanCup aracılığı ile getirildiğinde de direkt siparişimi verdim. Aldığım için çok memnun kaldım. İlk denemelerde hatalı çıktılar neticesinde kafamda çok soru işareti vardı ancak ürünler iyileştikçe daha da tatmin edici bir hal aldı.

  Ürünü kullanacak olan kişilere önerim, tarifinde belirtildiği gibi 400ml soğuk su + 100ml buz kullanmaktansa çekirdeğine göre deneyerek: 50-70gr arası su ile ön demleme (çöpe atılmayacak), 500ml oda sıcaklığında su, bittiğinde de minimum 30 dakika buzdolabında dinlendirme şeklinde tarif uygulanması. Ürünün kurulum yapıldığı odanın ani ısı değişimi yada fazla sıcak/soğuktan muaf olan standart bir oda sıcaklığında ferah bir alan olması da avantaj sağlayacaktır. Bu avantaj akış şiddetinizin hızlı değişmesini engelleyecek ve süreçteki hataları minimuma çekecektir. Hatta varsa metal filtreleriniz ile (Ben Able Fine kullanıyorum) aroma çıktısını daha da yükseltebilirsiniz.

  İlgilendiğiniz ve okuduğunuz için teşekkür ederim, aklınızdaki sorulara ve yapacağınız önerilere her daim açığım.
   
  Son düzenleme: 26 May 2019
  sahbaz061, maturin, batugen ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 2. poyraz

  poyraz Paylaşımcı Üye

  Güzel inceleme için teşekkürler ama tarifinizi tam anlayamadım
   
 3. fthylmz

  fthylmz Isınmaya Başlayan Üye

  50-70gr kısmında mı anlaşılmazlık söz konusu oldu? 50-70 gr arası olarak düzeltiyorum hemen. Onun dışında anlaşılmayan kısmı belirtirseniz düzeltme yapabilirim.
   
 4. bgcxx

  bgcxx Isınmaya Başlayan Üye

  ön demlemeyi nasil yapiyorsunuz
   
 5. drsuat

  drsuat Paylaşımcı Üye

  Bende bu aleti almayı düşünüyordum ama bu kadar çok kolay değişken olduğunu yazınızdan okuyunca vazgeçtim. Bu aletin yerine amazonda satılan sürahi tarzında içerisine kahve koyulup dolapta bekletilen ürünlere yönelicem.
   
 6. HaLiL27

  HaLiL27 Yeni Üye

  Pratiklik önemli ben de vazgeçtim açıkçası. Cold drip/brew için pratik lezzetli çözümü olan bi anlatsın.
   
 7. aedemirci

  aedemirci Aktif Üye

  Ben Dripster kullanıyorum ve oldukça memnunum....
   
 8. fthylmz

  fthylmz Isınmaya Başlayan Üye

  Yine oda sıcaklığındaki su ile puckpuck'ı yerleştirmeden önce yapıyorum. Yaptıktan sonra karafta oluşan az miktardaki çıktıyı dökmüyor normal demleme başlamış gibi devam ediyorum.


  İkinize ortak cevap vermiş olayım.

  Pratiklik noktasında tamamen cam materyalli bir sisteme geçmedikçe en pratik ve minimalist ürün bugüne kadar gördüğüm PuckPuck oldu. Buradaki pratiklikten kastınız kurulumu ayarlamaysa bir kaç defa yaptıktan sonra 2-3 dakikayı aşmıyor ayarlamanız çünkü eliniz alışıyor. Demlenen zaman içerisinde takip etmekse kastınız, uygun şartlar sağlanmadığı takdirde malzeme plastik olduğunda ne kullanırsanız kullanın bu problemle karşılaşılacaktır.

  Kahve zaten başlı başına detayları olan ve değişkenleri fazlaca olan, en ufağından dahi etkilenip profil değiştirebilen bir içecek, bu kadar detaylara takılmadan da bu işi yapabilirsiniz ancak yapıyor ve zaman ayırıyorsak neden en iyisini elde etmeyelim? Biraz detaylandırmam sanırım göz korkuttu yada can sıkıcı hale getirdi aparatı, siz o halde aeropressle beni bir arada hiç görmeyin :rolleyes:

  Demleme sürahileriyle, damla sulama şeklinde yapılan demlemeler arasında bir tat profili farkı oluşuyor bu ağız tadına bağlı. Bence damla sulama sistemleri geçirdikleri filtrasyon ve havaya gaz salınımı yapabildikleri için daha güzel çıktı veriyor.

  İşin özetinde eğer plastik malzemeli bir ürün kullanılacaksa PuckPuck şu an tek favorim ancak cam materyale geçiş yapılacaksa bu ürünü rafa kaldırabilirim. Bu kadar ince eleyip sık dokumam benim kahveye olan özel ilgimden ve en güzel sonuçları alma odaklı çalışmamdan kaynaklanıyor. Standart tarifiyle dahi demleseniz zaten bir çok yere denk yada daha güzel çıktılar elde edebilirsiniz. Tabiki alternatiflere bakılabilir yada diğer metodlar seçilebilir, pek de ucuz ürünler değil bunlar hepsini alıp denemek mümkün olmuyor.
   
  Son düzenleme: 26 May 2019
 9. poyraz

  poyraz Paylaşımcı Üye

  Bahsettiğiniz değişkenlere takılmadan anlatayım.

  Ben bir senedir kullanıyorum, telefon uygulaması da var oradan damlama hızını tatlı noktaya ayarlayabiliyorsunuz. Saniyede bir damla gibi bir ayar tutturunca sonlara doğru yavaşlıyor ama bu yavaşlama toplam demleme süresinin içinde hesaplandığı için çok oynamadan 3 saat civarı bitiyor ve gayet düzgün sonuç alınıyor.

  Zaten pratiklik adına ve ekstra ekipman taşımamak, aeropressle birlikte heryere götürüp cold drip yapabilmek için ortaya çıkmış bir ürün. Kendi su haznesi hariç, pet şişeler ile de çalışabilyor. (Evian ve uludağ premium şişeleri ile tam uyumlu)

  Dripster puckpuckdan farklı çalışmıyor bu arada
   
  batugen bunu beğendi.
 10. fthylmz

  fthylmz Isınmaya Başlayan Üye

  Telefon uygulaması zaten en büyük kolaylığı, 55-65dpm arasında tatlı nokta olarak geçen bölge mevcut. 65dpm ile başlamak daha güzel geldi bana çünkü kabindeki su azaldıkça basınç düşecek bu noktada akış hızı zaten yavaşlayacak ancak bu normal sürecin içindeki bir kısım zaten. Süreci olumsuz etkileyen dış, diğer faktörler onları da ana mesajda belirttim. Onlar olmadığında zaten şu an benim için en iyi seçenek bu oldu diğer ürünlere cam malzeme olmadıkça geçmenin hiçbir manası yok.
   
 11. netcanavari

  netcanavari Paylaşımcı Üye  şöyle kenara bende bir incelememi bırakayım
   
  bgcxx ve batugen bunu beğendi.
 12. Aslanbek

  Aslanbek Paylaşımcı Üye

  PuckPuck'ı ben severek kullananlardanım, fiyat/performans olarak oldukça beğeniyorum. Uyumlu pet şişe markaları daha önce söylenmişti, bunlara ek olarak benim tesadüfen keşfettiğim bir markayı da ben ekledim istedim. Türkmen su 0.5 lt şişeleri de PuckPuck ile uyumlu oluyor, bilginize.
   
 13. fthylmz

  fthylmz Isınmaya Başlayan Üye

  PuckPuck bence şu an var olan en iyi cold drip ekipmanlarından biri. Açıkcası kısa zamanda yapmasından ötürü genel geçer kurallara dayanarak kötü çıktı bekliyor insan ama 20-22 saat demlenenlerden BENCE çok daha başarılı ve iyi tatları olan çıktılar elde edebiliyorum. "Cold Brew" için artık 18-24 saat arası kanısının yıkılması gerekli. Bu bir demleme metodu olarak konuşulmalı, olması gereken olarak değil. Japanese Cold Brew türevi ve PuckPuck, Dripster tarzı kompakt ürünler daha damak tadına hitap eden sonuçlar sağlıyor.

  Yine söylemiş olayım BENCE fikrim budur, herkesin zevki farklıdır.
   
 14. fatihonder

  fatihonder Paylaşımcı Üye

  Çok doğru bir tespit olmuş ben de katılıyorum. PuckPuck kullanmadım ama 20-24 saat süren demlemeler kahvenin kendi özgü aromasını kaybettiriyor o yüzden daha iyi sonuçlar verecektir kısa demlemeler. Yaz boyunca japanese cold brew yapıyorum sıcakken alınabilecek aromaların çoğunu sunuyor bence.
   
 15. drsuat

  drsuat Paylaşımcı Üye

  Puck puck tek avantajı fiyat/performans olması oda Batu beyin uygun fiyat politikası sayesinde ama aeropress ve delter presse ihtiyaç duymasını hesaba kattığınızda bu avantaj ortadan kalkıyor. Tadsal değerlendirme konusunda birşey yazamam yeterli deneyimim yok ve başka cihazlarla test etmedim.
  Ama benim açımdan en büyük iki problem yüksek miktarda demleme yapamamak.
  Akışın çok tutarsız olması.
  Demleme sırasındaki problemler. 4 demlemeden 2 sinde hava yollarının tıkandı deliklere üflerken aeropress devrildi etrafa su saçıldı vs.
   
 16. fthylmz

  fthylmz Isınmaya Başlayan Üye

  Hava yollarının tıkanması normal bir durum değil, kullanım klavuzunda tıkanmaması için yapılmaması gereken bir şeyler anlatılıyordu sanki ama tam anımsayamadım. Hatta aldığımdan beri kullanıyorum ve henüz hava yolunun tıkanması gibi bir şeyle karşılaşmadım. Akış düzensiz değil aslında, yer çekimi kuvveti ve total kütlenin oluşturduğu basınç düşünüldüğünde zaten kabinde su miktarı azaldıkça akış hızı yavaşlar. Öngörülen bitiş saati de buna uygun şekilde hesaplanmış.

  PuckPuck aslında bir tamamlayıcı ürün, bir Aeropress aksesuarı. Eğer kişi elinde Aeropress barındırıyorsa alabileceği en uygun fiyatlı ve minimalist cold dripper bu oluyor. Eğer aeropress elinde mevcut değilse zaten Dripster ile PuckPuck hemen hemen aynı prensiplerle çalışıyor.

  Eğer kahve konusuna pek de meraklı olmadan yaz günleri soğuk kahve içmek isteyen biriyle konuşursam zaten bu tip ekipmanların hiçbirini önermiyorum çok çok uygun fiyatlarla yapabileceği en basit şeyleri yada DIY sistemleri öneriyorum. Öbür taraftan kahveye merak salmış birisi de Aeropress'e öyle yada böyle, başında yada sonunda sahip oluyor. Çok yönlülük ve sınır tanımamazlık barındıran bir ürün olduğunu keşfetmek yeterli bunu istemek için.
   
 17. Aslanbek

  Aslanbek Paylaşımcı Üye

  ben şimdiye kadar 15 civarı demleme yaptım, tıkanma problemi ile sadece bir kez karşılaştım hocam. onda da ekipmanı bir yerden başka yere taşıyordum, ona yordum tıkanmayı.
   
 18. Aslanbek

  Aslanbek Paylaşımcı Üye

  @fthylmz ve @fatihonder tabi zevkler tartışılmaz ama hala uzun demlemeler benim favorim cold brewde :) en beğendiğim demlemelerim puckpuck için dakikada 7 damla civarı yaptığım toplamda 7-8 saat süren demlemelerim oldu.
   
 19. Insecateur

  Insecateur Yeni Üye

  Bende bugün ilk demlemeyi yapacağım ama comandante kullanan var ise hangi aralıkta öğütmeliyiz kahveyi?