Tam Otomatik Kahve Makinesi'nin Manuel Makineden Teknik Olarak Farkları Nedir.

'Espresso Makinesi Önerileri' forumunda ybatu tarafından 17 Nis 2019 tarihinde açılan konu

 1. ybatu

  ybatu Yeni Üye

  Öncelikle merhabalar,
  Ofisimizde Siemens EQ9 kullanıyoruz. Evde ise ben Delongi EC685, öğütücü olarak Lelit Fred kullanıyorum -kullanmaya çalışıyorum.
  Tavsiye üzerine EC685'i ve Lelit'i yeni aldım. Kahve hakkında sağdan soldan son bir aylık okuduklarımla elde ettiğim bilgiler var.

  Anlamadığım kısım:
  Tam otomatik makine'nin teknik olarak Manuel Makineden farkı ne. Neden derseniz örneğin Americano yapmak istiyorsak normal espresso üzerine su ekliyoruz. Ama tam otomatik makine ile 220ml kahve yaparsam -anladığım kahveyi (Portafiltreyi) aradan hiç çekmiyor -çünkü su hiç seffaf akmıyor. Elbette ilk 60-80ml'den sonra rengi çok açılıyor ama su hiç seffaf olmuyor yani, portofiltrede ki kahve aradan hiç çıkmıyor gibi.

  Peki bu durumda neden kahve acı veya ekşi olmuyor. Ben EC685 ile portafiltreyi çıkarmadan 200ml kahve almaya çalışırsam ekşi-acı bir tad oluyor. 60ml sonrası portafiltreyi çıkarıp saf su eklemem gerekiyor.

  Ama duble shot ile 60ml espresso üzerine 220ml'e gelecek kadar su eklersemde çok sulu bir tad oluyor. Asla kahve dükkanlarında içtiği gibi veya EQ9'un yaptığı gibi kahve tadı baskın olmuyor.

  Aynı zamanda kahve dükkanları bu işi nasıl yapıyor, yani Starbucks neredeyse yarım litre kahve veriyor, bir portafiltreden max 60ml kahve elde edebiliyorsak geri kalanı tamamen su koyarak yapıyorsa kahve tadı nasıl korunuyor. Ben bunu beceremedim-anlamadım. Aydınlatan olursa sevinirim. Bu arada ofiste Starbucks kahvesi, evde içen forumda tavsiye edilen yerlerden alınmış taze kahve kullanıyorum.

  Zor işmiş, en ufak hatada ekşi, acı tatlar can sıkıyor. Otomatik makine almadığıma pişman oldum gibi.
   
 2. Omega

  Omega Aktif Üye

  Çekirdek kalitesi en önemli şey
  Starbucks önermem
  Taze ve iyi çekirdek ile deneyin
  Önce 60 ml double shot alıp üzerine sıcak su ekleyin; Americano için. Doğrusu bu. Yada 2/3 sıcak su dolu fincana double shot alın o da olur.
  Delongi için yorum yapamam
  Ama genel geçer kural şudur ; yarı oto esp makinesi/ değirmen her zaman en iyi seçimdir esp kalitesi için
   
 3. Twik

  Twik Yeni Üye

  Kahvecilerin -özellikle zincirlerin- o kadar kahveyi nasıl verdiğini bende merak ediyorum.
   
 4. drsuat

  drsuat Paylaşımcı Üye

  Muhtemelen siz 14 gr ile ürün alıyorsunuz tam otomaik makine 7 gr ile alıyor.
   
 5. quinlan

  quinlan Yeni Üye

  Tam otomatik makineler genelde kendi içinde öğütücü ve diğer ekipmanlarla tam optimize ve uyumla çalışmaktalar. Bunun pratiklik gibi avantajları varken karışık işlemleri yönetme zorluğu söz konusu oluyor. Bunun için de daha fazla elektronik kontrol işin içine giriyor malumunuz. Daha çok elektronik parça daha fazla arıza riski demek. Bahsettiğiniz tam otomatik makinede sıcak suyun renginin başta şeffaf olmamasının sebebi portafiltrenin kanalından gelmesi olabilir. Su direk kahveden gelen ekstra sıcak su kahveden geçmeden çıkış kanalından fincana ulaşırken arta kalan az miktar espressoyla karıştığı için suyu başlarda bulandırıyor olabilir. Kabaca çalışma mantığını bu videoda anlatmışlar:


  Starbucks americano mevzusu ise barista arkadaşlar daha aydınlatıcı olurlar tabi ama benim gözlemlerime göre espressoyu manuel yöntemlerle yapan makineler kullanmıyorlar. Biraz tam otomatik makineler mantığıyla çaılşıyor sanırım Starbucks cihazları. Burada da bir Starbucks espresso makinesi var:


  Umarım doğru bilgilendirebilmişimdir.
   
  TheGuru ve freenautilus bunu beğendi.