Etiyopya Sudaki Gr2 Washed Cekirdegi

'Kahve Çekirdekleri' forumunda befall tarafından 15 Mar 2019 tarihinde açılan konu

 1. befall

  befall Yeni Üye

  Arkadaşlar bu kahve çekirdeğini aldım ama taneleri baya ufak ve kötü gibi sizce normalmi ?
   
 2. baranburunsuz

  baranburunsuz Isınmaya Başlayan Üye

  Aynı kahvede farklı elek boyları görülebilir. Etiyopya da sınıflandırmalar kahvenin bardaktaki karakteristiğine göre yapılır. GR2 sınıfı specialty coffee için uygundur. Önemli olan elek boylarının homojenliğidir. %5 den fazla elek boyunda homojenlik yoksa Gr2 ile derecelendirilemez. Ancak kahve kavrulduktan sonra elek boyunu değerlendirmeniz de doğru olmaz. GR2 olan bir etiyopya çekirdeğinin kötülüğü konusunda da tadını kastediyorsanız kavurmada hatalar olmuş olabilir yada sizin damak tadınıza uygun değildir biliyorsunuz tadım göreceli bir kavram. Ama bariz hatalardan kaynaklı (örn.bitter yada çok olgunlaşmamış şekilde kaliteli asiditeden uzak ekşi tatlar) alıyorsanız kavurma hataları olabilir. Kahvenin tadını çekirdek boyutuna göre yargılamayın lütfen ne PB ler var 18-19 eleklere taş çıkartır :)
   
  earendil ve myso bunu beğendi.
 3. befall

  befall Yeni Üye

  Resimdeki gibi
   

  Ekli dosyalar:

 4. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Resimde referans alınacak boyutunu bilmediğimiz başka bir şey(örneğin bozuk para) olmadığı için yorum yapmak doğru olmaz. İlla yapacaksak boyut ve şekil tutarlılığı açısından sidama bölgesi için gayet iyi görünüyor. Ancak resimden bile bir sürü yaralı çürük çekirdek gözüküyor. Bu açıdan çok kötü. Zamanında grade 2 miydi bilmiyorum ama artık olmadığı kesin
   
 5. befall

  befall Yeni Üye

  Sence iyi görunuyormu??
   
 6. befall

  befall Yeni Üye

 7. befall

  befall Yeni Üye

 8. drsuat

  drsuat Paylaşımcı Üye

  Büyüklüğü kenara bırakırsak görüntüde bile kötü kahve
   
 9. baranburunsuz

  baranburunsuz Isınmaya Başlayan Üye

  Paketten çıkartıp fotoğraf çekerseniz daha net anlaşılabilir. Ama gördüğüm alanda boyut farklılıkları fazla gibi gözüküyor. Flaşın da etkisi olabilir ama kavurma derecesi City roast un çok erken aşamalarında gibi. Kavurmada gelişim düzgün sağlanmadıysa hoş olmayan ekşi tatlar vermesi muhtemel. Ama ışık da yanıltıyor olabilir tabii.
   
 10. baranburunsuz

  baranburunsuz Isınmaya Başlayan Üye

  Çekirdeklerin çoğu PB gibi duruyor.
   
 11. befall

  befall Yeni Üye

  kahve çekirdekleri benimde pek içime sinmedi açıkcası .kahveciniz .com dan satın altın 70 lira gibi bi rakama iade de edebilirim .
   
 12. baranburunsuz

  baranburunsuz Isınmaya Başlayan Üye

  Yani tadı da hoşunuza gitmediyse sizin tercihiniz tabii :)
   
 13. befall

  befall Yeni Üye

  denemedimki hoşuma gitsin kararsızım hala çekirdekler gözüme güzel gelmedi ilk defa kavuracagım fiyatıda uygun paketi açsammı bilemedim