Bunları Bana Açıklayacak Birisi Varmı ? Ss'li

'Kahve Kavurmak' forumunda befall tarafından 12 Şub 2019 tarihinde açılan konu

 1. befall

  befall Yeni Üye

  15201_flicking_test_--_not_flicked.jpg 19708_dup1_screen_shot_08-22-15_at_11.png 33604_dup1_yemen.png AnneCooper_image2_600.jpg AnneCooper_image3_600-768x544.jpg
  kahve kavurumda dosyalarıma bunlar kaydettim fakat hala anlamadım anlatacabilecek varmı ?
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Şub 2019
 2. baranburunsuz

  baranburunsuz Isınmaya Başlayan Üye

  Bunlar kahve kavurma eğrileri. Kavurma sırasında çeşitli probların okuduğu verileri zamana göre eğri şekline getiren bilgisayar yazılımları var, onlardan elde ediliyor. Kavurma profillerinin yüksek kesinlikte tekrarlanabilmesi için bunlar kaydedilip diğer kavurmalarda tekrarlanmaya çalışılıyor.
   
 3. befall

  befall Yeni Üye

  Onu biliyorumda.
  Bu eğriler hangi kahve için uygun ve değişik renkte eğrilerin tam olarak ne yaptığını anlamadım.
   
 4. baranburunsuz

  baranburunsuz Isınmaya Başlayan Üye

  Hangi erinin neyi ifade ettiğini grafik anahtarına bakarak anlayabilirsiniz. Profillerin hangi kahveye uygun olduğunun ise bir öne yok çünkü atmosfer özelliklerine kadar her şeyi aynı standarda getirmezseniz herhangi bir profili bire bir kopyalayamazsınız. Hedefiniz kavurma konusunda bir şeyler öğrenmekse grafiklere bakmak başlangıç için yanlış bir nokta :)
   
  Yirgacheffe bunu beğendi.
 5. befall

  befall Yeni Üye

  4 tane eğri var hangisi çekirdek sıcaklığı nem ve bilmiyorum .. bu eğrileri oluştururken neden nasıl yapıyorlar onuda anlamadım.bire bir kopyalama yapamam zaten ama bu profile yakın yapabilirim galiba.ayrica başlangıç için ne onereceksiniz?
   
 6. baranburunsuz

  baranburunsuz Isınmaya Başlayan Üye

  Bu veriler yazılımlarla makineden alınan datalar üzerinden oluşturulduğu için evde kavurma yapacaksanız uygulayamazsınız. Eğer büyük ölçekte yada bu işi ticari olarak yapmayı düşünüyorsanız kullandığınız çekirdeğe göre profilinizi kendiniz oluşturmalısınız. Başlangıç için kahveyi ve çekirdeği iyice tanımayı, anlamayı daha sonra kavurma işine geçmeyi öneriyorum :) Bir kahve ağacı nasıl yetiştirilir oradan başlayın. Zira kahvenin yetiştirilme ve işlenme şekli dahi kavurma işleminde büyük öneme sahiptir. Konuya biraz sonundan dahil olmaya çalışıyorsunuz gibi geldi. Yok "ben evde hobi olarak tava, cam demlik yada kendi yaptığım bir makineyle vb. kavurma yapmak istiyorum" diyorsanız bu verileri orada uygulayamazsınız onu demek istemiştim.
   
 7. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye  Video biraz sıkıcı ama işinize yarayabilir.
   
 8. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Kavurma analiz programları farklı kaynaklı yazılımlar olsa da birkaç ortak noktaları var.
  Grafiklerde genellikle,

  Air Temperature - AT
  Bean Temperature - BT
  Room Temperature - RT
  End Temperature - ET

  gibi göstergeler, tanımlar, çizgiler olur.

  Bu tarz grafiklerdeki eğrilerden hangilerinin çekirdeği tanımladığı, hangisinin kazan sıcaklığını ifade ettiğini kullandığınız programa, yazılıma bağlı olarak tespit edebilirsiniz. Zaten kısaltmalardan anlamak zor değil.

  Ancak profillerin hangi çekirdeğe daha uygun olacağı konusunu şu şekilde olur diye cevaplayamaz kimse. Çünkü bu tarz profiller kendi bulundukları ortama göre oluşmuş, oluşturulmuş profillerdir.
  Sizin bunları kopyalamanız için ortam ısısını, çekirdeğin işlenmemiş ısısını, süre durumunu birebir kopyalamanız gerekir. Aksi halde farklı etkenler nedeniyle acımtrak bir profil, tat unsuru ortaya çıkacak.
   
  ebtt bunu beğendi.
 9. befall

  befall Yeni Üye

  hayır datalarla yapmayacagım nasıl ve neden böyle egriler elde ettigini ögrenmek istedim .kahve ve çekirdek tanımayı nereden ögrenecegim pdf vs varmı ? ilerde tamburlu vs el yapımı makine benzeri birşey yapacagım cam demlikte olmayacak .kavurma ,işi aklıma tam oturmadıgı için ne soraccagımıda bilmiyorum.
   
 10. befall

  befall Yeni Üye

  kahve kavurumunda yüksek sıcaklıktan başlayıp ısıyı düşürüyoruz sonra tekrar çıkarıyoruz dogrumu ?
   
 11. befall

  befall Yeni Üye

  ortam ısısının pek bi önemi varmı sonuçta ev ortamında .
   
 12. baranburunsuz

  baranburunsuz Isınmaya Başlayan Üye

  Coffee pasion kitabını edinerek kahve tarımı ve işlenmesi hakkında temel bilgilere ulaşabilirsiniz. alıntıladığınız mesajdaki kısaltmalar doğru. bunlar için cropster veya artisan gibi yazılımlar kullanılıyor arayüzlerini indirip biraz kurcalayabilirsiniz ancak makineye bağlamadan veri alamazsınız detaylı olarak. Profil kaydını evde yapacağınız bir kavurmada dakika bazında çekirdek sıcaklığını not ederek yapabilirsiniz. Stabil şekilde gaz sağlayan bir sistem kurarsanız gaz ayarlarını da not alabilirsiniz.
   
  befall bunu beğendi.
 13. tdsintentions

  tdsintentions Aktif Üye

  Ben burada kirmizi egri (ust kisimdaki) egzos digeri ise cekirdek isisidir. Alttaki sinusodial egri ise RoR ( rate of rise) egrisidir.
  Ror egrisi profil kavurma icin vardir.
  Ror= (t2-t1)/zaman2-zaman1 dir.
  Yani 14 ten 17 ye 1de sicrayan kahvenin ror u 3dur.
   
  befall ve ismailtuluce bunu beğendi.
 14. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Sıcaklık ve ısı iki farklı tanımdır.

  Kahve kavururken girişte çekirdeğin öz ısısı ve nem miktarı yüksek, hacmi az olduğu için 150-250 derece sıcaklık ile yüksek ısı ile giriş yapılır sonra kademeli olarak ısı kaynağı düşürülür. Çekirdeğin öz ısısı düşeceği için daha az ısı ile daha fazla sıcaklık artışı oluşur. Bu noktada çekirdek hacmi artıp nem miktarının düşmesi ile ısı iletimi düştüğü için daha yavaş sıcaklık artışı yapılması hedeflenir ve içi dışı eşit kavurma yapılır. Kavurmanın temeli budur.

  Aroma ve tat oluşumu ise çok daha detaylı bir olaydır. Maillard reaksiyonuna iyi hakim olmayı ve iyi bir damak ve burun gerektirir.
   
  befall bunu beğendi.