Portafiltre Sıkışması. Acil!

'Karşılaşılan Sorunlar' forumunda bosscotr tarafından 5 Ara 2018 tarihinde açılan konu

 1. bosscotr

  bosscotr Yeni Üye

  Merhaba, acemilik ile espresso almadan önce ısınması için tek shot çalıştırayım dedim. Lâkin sepetin içindeki fitreyi takmadan :( cihaz çalıştı ancak su gelmedi o an deliğin tıkandığını anlayıp durdurdum. Şimdi portafitrede basınç var ve açılmıyor. Soğumasını bekliyorum, açılırmı yada basıncı boşaltma yöntemi varmı? Delognhi ec685r.
   
 2. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Durumda bir gariplik var. Filtre dediginiz portafiltre icine taktığınız sepet ise onu takmadan çalıştığında makine sıkışmaz.

  Bence panik yapmayın. Bekleyin...
   
 3. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Soğumadan açmayın yanabilirsiniz. kahve makinenizde selenoid valf olmadığı için basınç düşmemiş ve açılması zorlaşmıştır. soğuduğu zaman basınç düşer kolayca açarsınız. öğütümünüz gereğinden ince olmuş.
   
 4. bosscotr

  bosscotr Yeni Üye

  Durum şu delognhi nin portafilter içinde sepet onunda içinde metal filtre var, lastikli ve sepet içinde tabana oturtulan. Ben onu takmadan sadece sepeti kullandım. Malum sepet tabanında da incecik tek delik var, aynı cihazı kullanan arkadaşlar anlamıştır. Aklıma hemen o deliğin kahve taneciği ile tıkanmış olduğu geldi ve durdurdum.

  Neyse ki cihaz biraz soğudu ve portafilter zorda olsa hareket etti. Hemen altını havlu vb. kalın bezlerle doldurup bir havluyu da etrafına sardım ve bir hamlede paoff! diye açtım( :) sesi benzettim sanırım). Burda dikkat ettiğim 15bar basınç olmasada yüksek basınç var buda sakatlamaya yeter. Bir musibet bin nasihattan iyidir demişler.
   
  itemimhan bunu beğendi.
 5. bosscotr

  bosscotr Yeni Üye

  Soğumasını bekledim zaten mehmetaksit'e yazdığım gibi oldu. Biraz tehlikeli çözüm kimseye tavsiye etmem. Ben cihazın plastik parçalarının basınca dayanıp dayanmayacağından endişeliydim.

  Tavsiyeler için çok sağolun. Kızım etrafta dolandığı için biraz endişelendim olurda patlar çatlar. Neyseki bişey olmadı.
   
 6. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Şöyle ki benim de basınçlı sepetim de var ve o sepetin kahve taneciği ile tıkanması biraz zor gibi geldi. Ancak @Cakirilekahve arkadaşımızın dediği gibi çok ince öğütülmüş kahve tıkayabilir, zor ihtimal ama yine sıfır ihtimal değil.

  Geçmiş olsun...
   
 7. bosscotr

  bosscotr Yeni Üye

  Teşekkür ederim. Kendim öğütecek değirmenim henüz yok ilerki zamanlarda ikinci el alırım düşüncesindeyim. Yurt dışından gelen bir paket robusta çekirdeğini bu yüzden ağız tadıma göre karışım için kullanamadım. Kendimde Venezuela'dan getirdiğim çekirdekleri :( bayatlattım. Şu sıralar tchibo baristaespresso ve weiner melange ile yanılmıyorsam 3 numarada öğütülmüş alıyorum. O da deliği tıkayacak kadar küçük değildir sanıyorum.Yalniz bir sefer için espresso dan bir numara büyük öğütülmüş istedim sanki daha içimi yumuşak ve kreması yoğun oldu.

  Yöresel çekirdeklerde her bulduğumu denedim. Açık konuşacağım henüz şu daha iyi diyecek damağa sahip değilim :D ama yazarken bile canım çekti şu an :)