Forumdaki Tartışmalar

'Forum Hakkında' forumunda ozgur tarafından 30 Eki 2018 tarihinde açılan konu

 1. ozgur

  ozgur Isınmaya Başlayan Üye

  2-3 senedir takip etmeye çalıştığım bu forumdaki paylaşımlardan kahve içmeyi seven biri olarak çok şey öğrendim. Genel olarak forumdaki paylaşımların diğer sosyal mecralara göre daha düzeyli olduğu rahatlıkla söylenebilir. Ancak son günlerde tartışmaların münazaradan münakaşaya evrilmesi daha sık ve kolay olmaya başladı sanki.
  Eleştiri ile kötüleme arasındaki sınır çok rahat ihlal ediliyor maalesef. Paylaşımlarına ürün yerleştirerek çaktırmadan reklam yapmaya çalışanların yanı sıra firma ve markaları yerden yere vuranlara da rastlayabiliyoruz. Çok fazla değişkenin olduğu ve fazlasıyla subjektif olan bir konuda düşündüğümüzün aksine görüş belirtenleri anlamaya çalışmıyor ve saygı göstermiyoruz. Kurallara uymayan paylaşımlar bir şekilde cezalandırılıyor ancak önemli olan münakaşaların çıkmasını önlemek.
  Bunun için dün gördüğüm* birkaç öneri işe yarayabilir düşüncesiyle paylaşmak istedim:
  1. Çevrimiçi tartışmalarda kimseye cevap vermek zorunda değilsiniz. Cevap vermeme gerekçelerinizi de kimseye açıklamak zorunda değilsiniz.
  2. Tartışmaları kazanmamak da iyi bir şey olabilir. "Bunu düşüneceğim, değerlendireceğim" demek yeterli.
  3. Başkalarının kötü davranışlarının sizi de aynı yola sevk etmesine izin vermemeye çalışın. Onlardan iyi olmaya çalışın ve bundan keyif alın.
  Haddimi aştıysam özür dilerim.

  *Kaynak: http://dailynous.com/2018/10/29/philosophers-leaving-twitter/
   
  Cann, Aslanbek, keremp ve 14 kişi daha bunu beğendi.
 2. menes

  menes Isınmaya Başlayan Üye

  Gayet yerinde ve makul düşünce/teklifleriniz için teşekkürü hakediyorsunuz. Kendimize tanıdığımız toleransın az bir kısmını karşımızdakine de tanıdığımızda iki taraf ta kazanacaktır diye düşünüyorum. Dolayısıyla kahve içmek agresifleştiriyor gibi bir tespitin yamacımıza yanaşmasına izin vermemek temennisiyle.. :)
   
  kahvetrip ve ozgur bunu beğendi.
 3. ozgur

  ozgur Isınmaya Başlayan Üye

  Teşekkür ederim Menes.
   
 4. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Önceden bu forumda saygı vardı.Ben ceza alan falan hatırlamıyorum.Bilgi paylaşımı olur, satışlar saygı çerçevesinde yapılır,çoğunluk birbirine destek olur,yeni kavuruculardan destek amaçlı alışveriş yapılır ve eleştiriler de tarafsız,saygılı bir şekilde yapılırdı.Fakat son bir senedir bakıyorum da çok içi boş muhabbetler dönüyor.Her konu da neredeyse saçma bir tartışma çıkıyor.Kişi ya da kurum ile bir sorun varsa onlara özel mesaj atılmalı ve gereksiz tartışma ortamı oluşturulmamalıdır.Kimse kimsenin kavgasını izlemek zorunda değil.Birçok saygıdeğer arkadaş forumdan bu sebeple ayrıldı.Bu hepimizin kaybıdır.
   
  Cann, kaanka, Aslanbek ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 5. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Burası, diğer platformlara göre daha kaliteli..
  Ama gereksiz, asılsız reklamlar olabiliyor..
  Nitelikli kahve konuşulması gerekirken Market tarzı kahvelerin de reklamı yapılabiliyor..Taze kahve içmek için fikir alışverişi yapmak gerekirken gereksiz tartışmalar olabiliyor
   
 6. MrHesap

  MrHesap Aktif Üye

  "Paylaşımlarına ürün yerleştirerek çaktırmadan reklam yapmaya çalışanların yanı sıra firma ve markaları yerden yere vuranlara da rastlayabiliyoruz." durumunu gördükçe ben de çok sinirleniyorum.
  Güzelce gelip başlığını açıp mekanın hakkında bilgilendirme yapma şansın var burada. Onun yerine yeni bir üyelik açıp "şurada kahve aldım şahane" diye daha ilk mesajda amacını belli edip bu yüzüne vurulduğunda kavga ortamı yaratanlara üzülüyorum.
  İsmini vermeyim ama kendisi okursa anlar buradan, daha yeni mekan bilgisini paylaşan bir kavurucu öncesinde bir üyelikle mekanını övdü övdü, kendisine bu söylendiğinde o hesabı silmiş sanırım :)
  Ben buradan çok şey öğrendim, öğreniyorum. Kavga gürültü olmadan keyifli forumlar.
  Herkese kahve dolu günler dilerim.
   
  sdcvn bunu beğendi.
 7. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  daha fazla sebep aramayın ben söyleyim

  eskiden 1 ayda foruma yapılan ziyaret sayısı X 2 = sadece 1 günde siteye yapılan ziyaret sayısı.

  tabiki bununda olumlu yanlarının yanında getirdiği olumsuz durumlarda mevcut.

  gizli reklamlar zaten kendini belli ediyor. kişileri önce uyarıyorum. devam ederse forumdan uzaklaştırıyorum.

  gördüğünüz olumsuzlukları ‘yöneticiye bildir’
  e tıklayarak bana bildirdiğinizde değerlendiriyorum. çünkü bazen gözden kaçabiliyor.
   
  sdcvn ve Cakirilekahve bunu beğendi.
 8. Aslanbek

  Aslanbek Paylaşımcı Üye

  forumun kurulduğu günden itibaren foruma üyeyim ve yoğun bir şekilde takip ediyor(d)um. bu forumdan gerek yüz yüze tanıştığım gerekse sadece mesajlar yoluyla tanıştığım çok değerli kişiler oldu. çok güzel paylaşımlar yaptık, yapıyoruz. fakat onlarda da fark ettiğim bir şey var giderek bu kişiler forumdan uzaklaşmaya başlıyor, nacizane ben de dahil. bu tartışmalar, nezaketsizlik, ve forumda milyon defa konuşulmuş bir konu için ayrı başlık açılması gibi pek çok sebebi var bu durumun. tüm bu süreçte Cy site yetkilisi olarak epey özverili çalışıyor ama yine de önüne geçilmiyor. Bu durumda da bence tek açıklamamızın üye sayısının artması olmamalı ve bir çözüm düşünmeliyiz (belki çaylaklık uygulaması, konu açma limiti veya farklı uygulamalar)
   
  ozgur, bahadr, FirstCrack ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 9. Coffeenomy

  Coffeenomy Aktif Üye

  Nezaket sınırlarını aşan, işletmeleri açıktan ya da ima yolu ile kötüleyen paylaşımların admine bildirilmesi yeterince işlevsel. Adminin bu işi gönülden özveri ile yaptığı aşikar. Umarım reklam gelirleri, verdiği emeğin karşılığında tatmin edici hale gelir biz de burada paylaşımlarımıza devam ederiz. Bununla birlikte sitenin sürdürülebilirliği ve gelişmesi için de yeni katılımcılara duyulan ihtiyaç kaçınılmaz. Bu çaylaklık ve konu açma limiti daha önce de gündeme gelmişti. Foruma eski ya da yeni dahil olan herkesin hata payı olabilir. Kimi zaman sinirle klavyesine hakim olamayıp aklından geçenleri yazıya dökebilir. Veya daha önce milyon defa konuşulmuş bir konu için başlık da açabilir. Ben kendi adıma bunları işleyişte olan insani hatalar olarak görüp anlayış gösteririm. Varsa bir hata uyarılır düzeltilir, tekrarında uzaklaştırılır ya da nezaket adına kendine birşeyler katar paylaşımlarına devam eder.Paylaşımı kısıtlamak yeni katılımcların hevesini kırar. Belki de o "çaylak"tan ilk kez duyacağımız bir bilgi ya da farklı bir bakışaçısından da oluruz. Eski yeni her katılımcı ve yaptığı paylaşım benim için yeterince değerli. Akıl süzgecimden geçirir alacağımı alırım. Varsa durumdan rahatsız olan çok değerli insanlar, forum içinde kapalı bir gurup oluşturabilir. Çok güzel paylaşımlarını, kendilerinin belirleyeceği kriterlere uyan yazarları seçip birlikte yapabilirler. Hem forum trafiği de olumsuz etkilenmez. Ortak alan paylaşımları kendi doğallığı içinde özgürce devam etmeli.
   
  sefffax bunu beğendi.