Omni Roast -hertürlü Demleme Metoduna Tek Kavurma Profili

'Kahve Kavurmak' forumunda MuratSammy tarafından 4 Eki 2018 tarihinde açılan konu

?

Sizce omni roast mu, değil mi?

 1. Omni roast Tamamdır.

  2 oy
  11.8%
 2. Her demleme metoduna ayrı kavurma profili.

  14 oy
  82.4%
 3. Benim için farketmez

  1 oy
  5.9%
 1. MuratSammy

  MuratSammy Isınmaya Başlayan Üye

  Omni roast: Türk kahvesi ve espresso dahil her türlü demleme için aynı profili kullanarak kavurma yapmak.
  Bu "omni roast" tan ne anladığımın bireysel tanımı. Kavurmacılar da benzer tanımları kullanıyorlar. Sizlerin bu konudaki görüşleri nedir. Bu kavurma profili benim mantığıma uygun gelmiyor. Özütleme sistemi farklı iki demleme metodunun kavrulmalarının da farklı olması lazım diye düşünüyorum.
  Aynı zamanda hangi kavurmacılar bu metodu kullanarak kavurma yapıyorlar. Bunu da paylaşırsak güzel olur diye düşünüyorum.
  Örengin Probodor Collectiva Omniroast kavuruyor. Aldığınız paket üzerinde "espresso/drip" yazıyor. Kahveyi öğüttükten sonra hem espresso hem de drip (V60, Chemex, vs) demleyebilirsiniz diyor. Resim forumdan alınma. Ayrıca probodor un sitesindeki kendi açıklaması.
   
  Son düzenleme: 4 Eki 2018
  thewind bunu beğendi.
 2. ozgeraltay

  ozgeraltay Paylaşımcı Üye

  Öncelikle V60 Chemex Frenchpress yöntemleri için aynı kavurma profili kullanılabilir.Ama türk kahvesi ve espressoda durum degişiyor ve bunlarla birlikte tek kavurma profili dedigimizde olay birazda işin kolayına kaçmak oluyor.Kesinlikle Türk kahvesi ve Espresso kavrumlarının Filtre kavrum metodları ile aynı olmaması gerektigini düşünenlerdenim aynı oluncada espresso blendlerde ekşilik dedigimiz olay ortaya çıkıyor bizim türkler espresso blend beceremiyor diye şikayet eden baya bir insan var en temel sebeplerinden birininde bu oldugunu düşünüyorum işin kolayına kaçıp filtre için olan kavrumu espresso diyede satılması sebep oluyor bu duruma
   
 3. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Tek bir kavurma profili farklı demlemelerde kullanılabilir. Senelerdir kullanılıyor da. Bu garip veya yanlış değil. Ama nedense bir dönem öyle lanse edildi.

  Yerleşik ve tüm ihtiyaçları karşılayan bir scala söz konusu roast için.

  Kendimden örnek verecek olursam, city+ ile fullcity gibi derecelerin (kahveye bağlı olarak) çoğu metoda uygun olduğunu düşündüğüm için genel olarak bu ikisini tercih ediyorum.
   
 4. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Yurt disinda cok kullanan var omni roast. Gardelli kahveleri mesela omni yapiyor. Cekirdegin karakterine gore kavrum yapiliyor kisaca.
   
 5. ozgeraltay

  ozgeraltay Paylaşımcı Üye

  O işin farklı boyutu Espressoya uygun kahveye bak bu espressoda iyi diye belirtiyor gidipte tüm kahvelerin üstüne espresso filtre vb yazmıyor ama bizim satıcılar espressoya uygun olmayan kahvenin üstüne espressoyuda yazıyor sonra ekşi kahveler ortaya çıkıyor
   
  MuratSammy ve kbere bunu beğendi.
 6. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Evde suan probador kahve var espressoda deneyecegim. Daha once bonarri kahvelerden de yaptim eksi olmamisti. Probadordan baska kronotrop bazi kahvelerde yapiyordu enson.
   
 7. cyclist

  cyclist Paylaşımcı Üye

  Ekşiliği su sıcaklığı, dozaj, çekim kalınlığı ile oynayarak tölere etmek mümkünse de, napoliten espresso başka bir şey, günümüzde de nesilleri hızla tükeniyor maalesef doğru kıvamda espresso kavrumu yapabilenlerin :/
   
  MuratSammy bunu beğendi.
 8. ozgeraltay

  ozgeraltay Paylaşımcı Üye

  Dogru kavrum yapabilen var aslında tr içi ama standartı olan yok şimdiye kadar tr içinde dogru kavrum ve standartı yakalayabilen overdosecoffe ersin beyde yakaladım diger denedigim kavurucularda bir standart yoktu bazen çok iyi olurken bazen aynı kahve ekşi tatlar verebiliyordu.
   
 9. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Kronotrop, Montag ve Rafine’de filtre olarak içmiş olduğum single origin omni roast çekirdeklerden espressolar içtim. Hepsi de dolgun, tatlı ve lezzetli kahvelerdi.
   
 10. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Arada filtre için aldığım kahvelerden doğru öğütüm ile güzel shotlar alıyorum.Espresso için aldığım kahveleri de filtre de denemeye cesaret edemiyorum.Omni kavrum ikisi içinde ideal oluyor bence.Omni kavrumda espressoda bahsedilen notaları aldığım oluyor filtre için ise bazen koyu olduğu da oluyor.
   
 11. agumrah

  agumrah Aktif Üye

  Bildiğim kadarıyla Kronotrop, aynı çekirdeği farklı kavurma profilleri ile paketliyor. @KronotropRoast bu konuda daha doğru bilgiyi verecektir sanıyorum.
  Saygılarımla...
   
 12. cyclist

  cyclist Paylaşımcı Üye


  @ozgeraltay eksi tatlari mukemmel espresso harmani ile dahi yakalamak mumkun, tamamen barista hatasi yani :) zevk renk tartisilmaz derler ya, ben polemige girmek istemiyorum artik, lakin ben geri kafaliyim, 20 yildir italyan baristalarin elinden ictigim kahve haricindekilere espresso dememeyi yegliyorum. Yoksa taze kavrulmus ve hemen cekilip demlenmis her turlu kahve "espresso (cekirdekten hizlica tuketime hazir hale gelmesi" diye mevzuya cok yuzeysel de yaklasmak mumkun elbette.

  burda topu deliye atip aradan cekiliyorum, zira en azindan bu hususta kendisiyle tamamen hemfikirim; twitter.com/KahveDelisiCom/status/992153030240997378


  PS: hepsini denememis olabilirim ama serifin ilk zamanlari haric, degil espresso, filtre kavrumlarini bile sevmiyorum ben halihazirdaki yurtici arzin.
   
  MuratSammy bunu beğendi.
 13. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Fakat bu durum fazlasıyla kişisel. Öznel. :)

  Teknik olarak baktığımızda asgari şartları sağlayan espresso'lar, haliyle espresso olarak adlandırılabilir. Bu durumda sadece "iyi veya kötü" diye yorumlayabiliriz en fazla.

  Burada kavurma konusunda sadece bir ayrım oluyor fikirlerde. Gerçi bu da sürekli olan, güncelliğini yitirmeyen bir polemik konusu.

  İtalyan roast espressolara tatsal olarak yatkın olan damakların, light roast espressoları kabul edememesi çok normal. Anlaşılabilir bir durum. Alışkanlıklar açısından hak verebiliyorum. Ancak ne yazık ki, kişisel damak tadı temelli bu şekilde kesin hükümlerle yaklaşılması yanlış.
  Herkes kendi damak tadından yola çıkarak bu şekilde net hükümler verecek olursa ne anlamı kalır ki bunca şeyin.

  Kahvenin belli bir literatürü, belli bir temel reçetesi mevcut. Sınıflandırmalar ve kategorizasyon bu temeller üzerinden yapılıyor.
   
 14. cyclist

  cyclist Paylaşımcı Üye

  Ben de receteyi savunuyorum zaten :) kendi fikrimi, damak tadimi degil.
   
 15. MuratSammy

  MuratSammy Isınmaya Başlayan Üye

  Ben de bu işin uzmanı değilim ancak eğer Kavurmacı olsaydım Omni roast derdim. Karışım, ekstraksyon yada özütleme tekniği farklı olan demleme metodlarının tek bir kavurma profilinde, hiç değer yitirmeden mükemmel sonuç vermesi olasılığı, bence o optimum ortak kavurma profilini bulmaktan daha zor.
  Sonucta teknik olarak kabullenmiş standartları da ticari yapılar oluşturuyor (her sektörde bu böyle), son kullanıcılar değil. Yarışmalar için de aynı şey geçerli.
   
  cyclist bunu beğendi.
 16. cyclist

  cyclist Paylaşımcı Üye

  neyse ki bu defa recete! var. italyanlar bunu yillar icinde bir standarda oturtmuslar. kahvenin yoresi, harmani, kavrumu, cekim araligi belli, suyun basinci, miktari ve sicakligi belli. hicbiri benim fikrim degil. sonra bu 3.kusak tureyip kendince! (neyse polemik yoktu) yorumlar getirmeye basladi, en azindan amerikalilar isim vermisler amerikano olmus, avrupalilar bir donem kalin cekim, uzun icim icin cafe creme demisler. 3. kusak da trespresso filan desin ve istedigini yapsin, kime ne. Ama espresso ne oldugu ve nasil yapildigi belli olan bir icecek.
   
  MuratSammy ve ozgeraltay bunu beğendi.
 17. ozgeraltay

  ozgeraltay Paylaşımcı Üye

  Aynı Standart İrlandada mevcut
   
 18. aeropresso

  aeropresso Isınmaya Başlayan Üye

  Dediğinize katılmakla birlikte 250 gram kahvenin 50 lira bandını aştığı bu zor günlerde kavuruculardan, bu bahsettiğiniz zorluğa göğüs germesini beklemek bence bir tüketici için normal bir beklenti. Zira sigara içenler için cebinize yazık edebiyatı yaparken aylık kahve tüketim maliyeti sigarayla yarışıyor. İnsanlar yediği yemekten kısarak bu keyfe bu kadar bütçe ayırıyorsa eğer kavurucuların da kahve çeşidine göre espresso ve demleme kahve kavrum profilini tespit etmeleri biz kahve severler için haklı bir beklenti olduğu kanısındayım
   
  Yirgacheffe bunu beğendi.
 19. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Tamamen kişisel tercihlerin ön plana çıktığı bir şey. Menemenin soğanlı veya soğansız olması gibi bir durum buradaki tartışma. Bence zevkler ve renkler tartışılmaz denir ya bu durum da öyle işte. Kesinlikle fikirler alınabilir ama senin seçimin yanlış benim seçimim doğru denilebilecek bir durum değil buradaki.

  Espresso için özellikle koyu kavrum seven var, omni kavrum seven var, açık ekşi tatları seven var.

  Yine filtre kahve için, acılaşmış, koyu kavrulmuş, koyu demlenmiş kahve seven var, aromatik, asidik kahve seven var, sadece aromatik seven var, ekşi seven var.

  İki durum için de kimse kimseyi eleştirmemeli, kimse kimseye sen bilmiyorsun dememeli. Yalnız kesinlikle kahve taze olmalı, taze çekilmeli. Kavrulma tarihinden itibaren 2 ayı geçmemiş olmalı. Bir de öğütülmeyecek şekilde yeşil bırakılmamalı, en azından ilk çıtlamayı duymadan kavrum durmamış olmalı.

  Saygılar,
   
  Bisikletgezgini ve cyclist bunu beğendi.