Kahve Kavurmaya Devam

'Kahve Kavurmak' forumunda cemeray tarafından 5 Haz 2018 tarihinde açılan konu

 1. cemeray

  cemeray Paylaşımcı Üye

  herkese selamlar, popcorn,tava,fırın ve çakma behmor denemelerimden sonra elimde bulunan malzemelerle farklı bir deneme yaptım. standart kulplu tencereye alttan karıştırıcı montajı yaptım ve 18v motor ile destekledim. motora ayrıca sağ-sol devir yönünü değiştirebilen ve hızını ayarlamamı saglayan devre monajı yaptım. ocak üstü popcorn tavasının alttan motorlu ve üstten sıcak hava tabancasıyla desteklenmiş hali gibi oldu. tencere içerisindeki temokulp sayesinde tencere içerisinde dönen çekirdeklerin ısısnı takip edebiliyorum. sıcak hava tabancası einhell marka, 3 hız devirli ve 9 ısı kademeli. 5. kademede başlayıp 6 ile devam edip ilk çıtlmayı ortalama 8.dakikada alıp tekrar 5. kademeye inidiğimde 11.dk da 2 çıtlama başlangıcında durdum. çekirdeklerim Meksika finca monte 150 gr ile başladım kavurma sonunda 127gr kaldı.

  1-min.jpg 2-min.jpg 3-min.jpg 4-min.jpg
   
  Sedat, peregrinus, ebtt ve 10 kişi daha bunu beğendi.
 2. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Hocam sanat icra ediyorsunuz... Kavurma makinesi yapan şirketlerimiz de bu ruhta çalışsa keşke. Tebrikler
   
  kbere ve cemeray bunu beğendi.
 3. cemeray

  cemeray Paylaşımcı Üye

  boş vakitlerde deneme yanılma birşeylerle uğraşıyorum ama şimdiye kadar diğer alternatiflerde ki tüm denemelerde tutarsız sonuçlar aldım.ya güzel oluyor ya vasatı aşamıyor yada çöp oluyor.sıcak hava tabancasının farklı denemelerin de daha tutarlı sonuçlar aldığım için pes atmezsem bununla birkaç deneme yapıcam. kavrulan kahveyi 3-4 gün dinlendireyim sonucu da paylaşırım.
   
  Sedat bunu beğendi.
 4. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Çekirdekler süper homojen gözüküyor :) fakat bana çok kapalı bir sistem gibi geldi yani hava çıkışı var mı? Ufak açıklığı ayarlanabilir bir baca belki kavrumda daha iyi bir kontrol sağlayabilir.(sobaların üzerinde olan delik gibi) Tabi ben kahve kavurmadan anlayan biri değilim tamamen gözlemci olarak söyledim :)
   
 5. cemeray

  cemeray Paylaşımcı Üye

  dediğim gibi birkaç iyileştirme ile istediğim randımanı alamazsam farklı yöntemlere geçerim.şuan kulplu olan kapak tam basmıyor oradan yoğun hava atışı oluyor kabuklarda buradan dışarı atılıyor zaten. bu kulbun oldugu yere baca ve filtreli boru yapılabilir kabuklarda etrafa dağılmaz duman ve koku da dışarıya verilmiş olur.
   
  cemix bunu beğendi.
 6. cemeray

  cemeray Paylaşımcı Üye

  ilk kavurma da tat olarak iyi bir sonuç alamadım, soğuk demleme ile sorunsuz tükettim. bu denemem de 200gr yirgecheffe ile 13 dakikada ilk çıtlama sonunda bekletmeden aldım, 171 gram kaldı.koku olarak çok tatmin edici oldu umarım tat olarak iyi bir sonuç alırım. her kavurmada uyguladığım ısı ve süreleri kaydediyorum. flash lı ve flashsız olarak 2 resim çektim.
  1.jpg
  2.jpg
   
  cemix ve Bisikletgezgini bunu beğendi.
 7. cemeray

  cemeray Paylaşımcı Üye

  Etiyopya Yırgecheffe 11. dakikada 2. çıtlama başlamadan alındı.

  41484350_2128386423887003_8252642581087780864_n.jpg
   
  ebtt, FirstCrack, DessoEldest ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 8. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Emeğiniz takdire şayan çok hoş gözüküyorlar ☺️

  Bence kahve kavururken çok fazla hava teması aroma oluşumunu engelliyor. Sadece dumanın ve aşırı sıcak havanın dışarı süzülebileceği kadar hava akışı olan kavurma denemelerimde en iyi sonucu aldım. ☺️

  Bana göre ev için en iyi kavurma aleti cidarı kalın Mısır patlatma tenekesidir. Mısır parlatma tenekesinin üst kısmında bir adet barbekü termometresi vidalanıp 4-5 kadar farklı noktadan delip duman ve aşırı ısınan havanın atılması sağlanabilir.

  Çok daha iyi bir alet olsun isterseniz üst tarafı kesip tabandan 1cm yüksekliğe bir adet çelik elek vidalanıp tekrar kestiğimiz parça kaynaklanarak yüzeysel yanıkların önüne geçebilirsiniz. 180 gr kavurmalarda ben çok iyi sonuçlar aldım.
  Fc den 10 derece öncesinde kapağı açıp havalandırırsanız ısı kaynağını da yarıya düşürerek maillard reaksiyonunu engelleyen nemi ve otsu kokuları tamamen atarak aroma oluşumunu destekleyebilirsiniz. Bir de bu yöntemin avantajı kahve chafflarının ev için problem oluşturmamalıdır ☺️

  Profesyonel değilim sadece kendi doğrularım üzerinden konuşuyorum. Kendi fikrimi paylaşmak istedim. ☺️

  Kolay gelsin en güzel kahveler sizinle olsun ☺️
   
 9. Espavala

  Espavala Yeni Üye

  Bence gayet güzel kavrulmuş. Elinize sağlık
   
  cemeray bunu beğendi.
 10. Sedat

  Sedat Yeni Üye

  Kavurma sırasında sıcaklık her çekirdekte farklı olması gerekiyor sanrım. Merak ettiğim hiç bilmediğimiz çekirdekte ilk sıcaklık kaç derece olmalı ve fc zamanina kadar ısıyı sabit mi tutalım yoksa kademeli olarak azaltalim mi?Isı ayarlamada kriteriniz nedir?
   
 11. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  hiçbir bilgim olmadığı bir çekirdek kavurmadım şimdiye kadar. Giriş sıcaklığını çekirdekleri işleme yöntemine göre elenip elenmemiş olmasına göre elek boyutu gibi değişkenleri varsayarak değiştiriyorum ☺️ YouTube de bununla ilgili iki video olması lazım. Sadece bu olaylara özel müstakil bir video çekeceğim
   
  Sedat bunu beğendi.
 12. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye


  T noktasına kadar çekirdeğe kuruması için izin verin sonra fc den 10 derece öncesine kadar yüksek ısı sonra kademeli olarak azaltarak kavurmayı istediğiniz yerde bitirin ☺️
   
  Sedat bunu beğendi.
 13. Sedat

  Sedat Yeni Üye

  acemi için değerleri bilenen kolay bulunan bir çekirdek öneririmisiniz?
   
  Cakirilekahve bunu beğendi.
 14. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Tam yıkanmış ve elekten geçirilmiş E.p kodlu olanları deneyebilirsiniz.

  Sabalbaharat
  Nikaragua shg ep 200 derece giriş uygun
  İndian Arabica AA 220 derece giriş uygun

  İkisi de kolay kavrulan güzel çekirdekler İnstagram hesabımdan detaylı bilgi için mesaj atabilirsiniz
   
  Sedat bunu beğendi.
 15. Sedat

  Sedat Yeni Üye

  twitter,instagram,yotube dan takıp edıyorum zaten:))) Teşekkur ederim.
   
  Cakirilekahve bunu beğendi.