Türk Kahvesi için Sözen vs Hario

'Türk Kahvesi' forumunda cemix tarafından 2 Ara 2017 tarihinde açılan konu

 1. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Türk kahvesini normalde Sözen değirmen ile öğütüyordum. Hario Skerton ile de denedim gayet başarılıydı. Seramik dişler daha temiz bir tat olmasını sağladı diye düşünüyorum. Sizce seramik dişler bundan zarar görür mü kırılma gibi? Karşılaştırma imkanı bulan arkadaşlar varsa sizce Türk kahvesi için hangisi daha uygun?
   
 2. yselim

  yselim Yavuz Selim

  hiç biri uygun değil hocam. Gerçek anlamda TÜRK kahvesi öğütmez her ikisi de. Pro 64mm flat değirmenim var dı o bile tam anlamıyla toz haline getirmiyordu. imkanların dahilinde ne kadar mutlu olabilirsen fazla kafaya takma.
   
 3. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Sözen daha uygun ama o da sanki kahvenin tadını değiştiriyor.O pirinç kokusu kahveye siniyor sanki.
   
  cemix bunu beğendi.
 4. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Evet sözende bir tat farklılığı oluyor gibi. Sözenin öğütümünden şikayetim yok sadece biraz kuvvet gerekiyor. Hario ile güzel oldu ama çevirirken korkuyorum kıracağım dişleri diye :)
   
 5. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Haklısın un gibi olmuyor tam. incelik hem içim için hem de kaymak gibi köpük için önemli. İşyerinde mini sözen var, o espresso ayarında çekiyor ama yine de türk kahvesi yapıyoruz. Eldeki imkanlar kadar :) Kötü de olsa değirmen kullanmak öğütülmüş alıp bayatlatmaktan iyi oluyor.
   
 6. ugraybt

  ugraybt Yeni Üye

  Sözen el yapımı olduğu için sanırım hepsi aynı değil. Bende süper boy dediklerinden var, Türk kahvesini pudra gibi öğütüyor.
   
 7. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Sözen gayet rahat şekilde türk kahvesi boyutunda öğütme yapar. Tek sıkıntı kolunuz yorulur ve malzemesi kaynaklı pirinç kokusu sinebiliyor.

  Dişli boyutu ince öğütme ile tek başına doğru orantılı değildir. Sizin değirmeniniz başka türde kahve öğütümü için yapılmıştır ve en ince ayarında bile bıçakları birbirine yanaşmıyordur. Bu sayede daha büyük boyutlarda daha tutarlı öğütüm hedeflenmiş olabilir. Ya da bıçak ömrünü uzun tutmak da hedeflenmiş olabilir. Türk kahvesi öğütürken dişliler birbirine değdiği için bıçaklar kolay aşınır. Üretici bunu normal ayarlarda engellemek istemiş olabilir. Çoğu öğütücüde ince ayarla bunu da aşmak mümkün. Tabi türk kahvesi için gerekli motor gücü yoksa, bu durumda motor zorlanabilir ve yanabilir. Ancak el değirmenlerinde bu sorunlar olası değil
   
 8. photomontage

  photomontage Yeni Üye

  Arkadaşlar hario skerton gerçekten öğütemez mi evde Türk kahvesi içmek için. Ben koruyucu halkaya kadar sıktım dişli ayarını ve yeterince ince öğüttüğünü düşünüyorum. Ama o halkayı çıkarıp denersek seramik dişlilerde bi sıkıntı çıkabilir sanki deneyen var mı bu şekilde daha önce?
   
 9. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Ben öğüttüm, başarılı olduğunu düşünüyorum. Benim tek sorunum dişlerin aşınması ihtimali. O sebepten Sözen ile devam ediyorum.
   
 10. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Sozenle guzel oluyor, hario ile denemek icin çektim sozenden daha kolay ama o kadar ince olmuyor. Bir de seramik capaklara zarar veririm diye korktum.