En ucuz hava tipi kavurma makinesi

'Kahve Kavurmak' forumunda zhd93 tarafından 7 Mar 2017 tarihinde açılan konu

 1. zhd93

  zhd93 Yeni Üye

  Sweet Maria's sitesinden kavurma metodlarını araştırıyordum. Hava tipi mısır patlatma makineleri bu iş için kullanılıyormuş. Fiyatları 20-30 dolar arası. Bizde var mıdır bundan diye bir bakınca sinbonun şu ürününü gördüm:
  Sinbo SPM-5402 Mısır Patlatma Makinesi Fiyatı - Taksit Seçenekleri
  Hemen hava kanallarının Sweet Maria's da üstüne basıla basıla söylendiği gibi yandan olup olmadığını araştırdım ve mutlu bir şekilde öyle olduğunu gördüm:
  https://www.youtube.com/watch?v=ecpwW3SjP4Q&vl=tr
  Gücü de gayet yerinde. Yukarıda bahsettiğim yurtdışındaki hava tipi mısır patlama makineleri 700-800 watt arası değişirken Sinbo 1100 watt.
  İçi plastik mi diye baktım, sadece ağız kısmı plastik, asıl hazne metal.
  Gidip görüp ona göre son kararı vereceğim alıp almamak konusunda. Bakarsınız küçük bir hazine yakalamış oluruz malum beko-arçelik'ler gibi :)
   
 2. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Cevap: En ucuz hava tipi kavurma makinesi

  Hevesinizi kırmayayım ama bu keşif çok önceden yapıldı. Forumda da konu ile ilgili bir çok başlık mevcut. Arayıp inceleyebilirsiniz. Özetle modifiye yapmadan kahve kavurmak için en uygun mısır patlatma makinesi bunun eski modeli. Yeni modeli yüksek Watt nedeniyle sorun yaşatsa da yine en mantıklı seçimlerden biri. Forumda benzer makinelerin modifiye edilmesi ile ilgili başlıklar da var

  Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
   
 3. coupe

  coupe Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: En ucuz hava tipi kavurma makinesi

  5402 modelini alıp ufak bir modifiye ile kullanabilirsiniz. Reosta eklemeniz gerekiyor aksi takdirde ısı çok yüksek geliyor.
   
 4. zhd93

  zhd93 Yeni Üye

  Cevap: En ucuz hava tipi kavurma makinesi

  Aslında bakmıştım da daha iyi aramam lazımmış demek ki. Dediğiniz konulara bakacağım.
   
 5. ahmethakan61

  ahmethakan61 Yeni Üye

  Cevap: En ucuz hava tipi kavurma makinesi

  Sahibinden com da arzum vs gibi markaların muadil makineleri var 900w güçle çalışıyorlar. Bu makineleri modifikasyon yapmadan kullanabilir miyiz

  E5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 6. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Cevap: En ucuz hava tipi kavurma makinesi

  bence kullanabilirsiniz. ama mısır patlatma makinesi ile kavurma işini bir kaç ay deneyip sonra vazgeçtim. daha uzun süre bu işi yapan arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilirler.
   
 7. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Cevap: En ucuz hava tipi kavurma makinesi

  Aslında çok kolay ve ucuz bir yöntem fakat modifiye etmeden yapılırsa bazı makineler düşük wattlı olduğundan kahve ilk çıtlamadan sonra ikinci çıtlama sıcaklığına erişemiyor, bazılarında ise watt yüksek olduğundan çok çabuk kavruluyor.

  Modifiye ederek istenilen sürelere getirilebilse dahi kahve çekirdekleri sürekli hava akımına maruz kalıyor ve bu da kahvenin aromalarını ve gövdesini kaçırıyor.

  Uzun lafın kısası kolay ve ucuz diğer yöntem olan tava ve benzeri ekipmanlarda sıcaklık ve süre denemeleri yaptıktan sonra kahve kavurmaya başlamak.

  Örneğin : Cam Demlikte Kavurma