Kahve ve Sağlık

'Kahve Bahane Sohbet Şahane' forumunda PhotographerBoy tarafından 5 Oca 2017 tarihinde açılan konu

 1. PhotographerBoy

  PhotographerBoy Aktif Üye

  Herkese merhaba,

  Forumdaki ilk konum ve ikinci mesajım. Zannediyorum daha önce bu konu konuşulmamış ancak bu kadar kahvesever arasında bilenler mutlaka vardır.

  Çözünebilir market kahvelerinin sağlığa zararlı olduğunu biliyoruz, peki durum taze çekirdek kahvelerimiz için nasıldır?

  Günde 1-2 fincan kahvenin zararlı/yararlı bir yanı var mıdır?

  Teşekkürler.
   
 2. lapterk

  lapterk Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: Kahve ve Sağlık

  Benim araştırmalarıma göre en büyük problem kafein. Kafeinin kişiye göre etkisi değişik olabiliyor. Bazı kişilerde kafein kalpte ritm bozukluğuna sebep olabiliyor. EKG çekildiğinde lezyon diye tabir edilen alanlar görünüyor. Doktora gittiğimde doktor bana çarpıntıların stres ve kafeinden olduğunu söylemişti. Dedigim gibi kafein ve stres herkes için farklı netice veriyor. Ben mesela günde 1 en fazla 2 bardak kahve içiyorum yoksa uykuda bile zorlanıyorum. Ayrıca eğer taze kahve icerseniz bağırsaklarınızı çalıştırdığını da ifade edeyim.
   
 3. thewind

  thewind Paylaşımcı Üye

  Cevap: Kahve ve Sağlık

  benim kahveye başlama sebebim sindirim sistemimle ilgili yaşadığım problemlerdi. günde 12 bazen 15 bardak çay içiyordum. bir aile dostumuzun tavsiyesi ile kahve içmeye başladım. kahve içmek hem günden güne hoşuma gitmeye başladı hem de çay içmeme engel oldu. yani kahve içtikten sonra çay içesim gelmez oldu.

  bu değişiklikten sonra sindirim sistemim düzeldi diyebilirim. ya çayı kestiğimden ya da kahveye başladığımdan bilmiyorum ama ben faydasını çok gördüm.

  uyku problemi ve kalp çarpıntısı şimdilik hiç yaşamadım. (6-7 aydır) kahveyi içip üstüne uyuyabiliyorum ve bende sorun olmuyor. ama her şeyde olduğu gibi kahvenin de çoğu zararlıdır diye düşünüyorum. ben günde sabah ve akşam olmak üzere toplam 2 kupa içiyorum. çok mudur az mıdır bilemiyorum.

  alıp okuduğum şöyle bir kitap var. konuyla ilgili inceleyebilirsiniz;

  Kahve ve SaÄŸlık - Prof. Dr. Hamdi Akan | Kitapyurdu Yayıncılık ve Ä°letiÅŸim A.Ş.
   
  Son düzenleme: 5 Oca 2017
 4. danjamem

  danjamem Yeni Üye

  Cevap: Kahve ve Sağlık

  Gunluk kafein aliminin en fazla 0,4gr (400mg) olmasi gerektigi belirtilmekte. Kahve çekirdeklerinin kafein oranlari cekirdek turune ve kavurma derecesine gore ağırlikça %1 ile %2 arasında olabilmekte, koyu kavrulmuş zincir kahveci arabikasi icin %1,5 kabul edilirse gunluk tuketim çekirdek olarak 25~30 gr'ı gecmemeli diye dusunmekteyim.
   
 5. PhotographerBoy

  PhotographerBoy Aktif Üye

  Cevap: Kahve ve Sağlık

  Herkese verdiği bilgiler için çok teşekkür ederim, geç cevap yazdığım için kusura bakmayın lütfen..
   
 6. ozgur

  ozgur Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: Kahve ve Sağlık

  Ne kadar güvenilir olduğunu bilmiyorum ama (moka potta kağıt filtre kullanma konusunda arama yaparken rastladığım) aşağıdaki bağlantıda kahve içindeki yağların kolestrol seviyesinin yükselmesine neden olduğundan bahsediliyor. Demleme yöntemine göre bu etki farklı derecelerde oluyormuş. Franch press ve Türk kahvesinde yağ miktarı fazla iken drip ve filtre kahvelerde göreceli olarak daha az olduğu belirtilmiş.

  Coffee and Cholesterol: Is There a Link?
   
 7. Petscheneg

  Petscheneg Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: Kahve ve Sağlık

  kolesterol kendi başına tartışmalı bir konu. Eskiden doymuş yağlar kötü denirken şimdi kaşık kaşık tereyağı yiyebilirsiniz diyorlar:D
   
 8. merrtk

  merrtk Aktif Üye

  Cevap: Kahve ve Sağlık

  ben de bir haber paylaşayım.
  özetle diyor ki: kahve bireyden bireye farlılık gösterir. kadınlarda göğüs kanseri riskini azaltır, bazı bireylerde akşam 4'ten sonra içilen kahve bireyi tüm gece ayakta tutabilir. spordan önce, özellikle soğuk kahve daha iyidir ve kilo vermeye yardımcı oluyor diyor. ayrıca, yanlış ve fazla tüketimin kan kan basıncını yükselttiği de yazılmış.
  https://www.wellandgood.com/good-food/coffee-healthy-facts-and-myths/slide/2/

  yani aslında biraz kendimizi gözlemlememiz gerek. kararı vücudumuz verecek. :)
   
 9. Rick

  Rick Yeni Üye

  Cevap: Kahve ve Sağlık

  Kahvenin Faydaları - Okuyunca Şaşıracaksınız!

  Ben de bu siteyi okuduktan sonra düzenli kahve içmeye başladım. Buradaki faydalar heüz ispat edilememiş. Sonuçlar gözlemsel ve deneysel. Fakat kahvenin yadsınamayacak faydası olduğunu söyleyebiliriz. :)

  İlk başlarda akşam 7-8'den sonra içersem uykusuzluk yapabiliyordu, şimdi ise gece 12'de demleyip içtikten sonra kafayı vurup yatabiliyorum. :D Günlük 2 fincanı aşmamaya dikkat ediyorum ben de.
   
 10. ozgur

  ozgur Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: Kahve ve Sağlık

  Ben de yağlardan çok şekerin sağlık için zararlı olduğunu düşünüyorum artık. Yani Canan Karatay tarafına geçtim sayılır :)

  Haklısınız. Önemli olan açırıya kaçmadan tüketmek galiba.
   
 11. Petscheneg

  Petscheneg Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: Kahve ve Sağlık

  Canan Karatay, genel yaklaşımı itibariyle hastalıklı olsa da bazı konularda haklı kesinlikle. Kaldı ki, kendisi konuya o kadar uzak ki; granül kahve yerine türk kahvesi için diyor : ) Yağların zararlı olduğu fikri, tüketicilere dayatılmış en yanlış bilgilerden biridir. Sağlıklı bir diyet için belli prensipleri takip ettikten sonrası çok karmaşık değil gerçekten.
   
 12. Bisikletgezgini

  Bisikletgezgini Paylaşımcı Üye

 13. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Her şeyde olduğu gibi kahve çekirdeklerinin de Yanma derecesinde kavrulmaması gerek...
  Kahve zararlı mı değil mi diye araştırırken, Avrupada kahve içen bir grup ile içmeyen grup arasında kahve içenlerin zihninin daha çok açık olduğu gözlenmiş (Bir meslek grubunda yapılmış olabilir bu inceleme)
  Beyin sağlığı, alzemir gibi durumları önlediği yazılıyor..
  *Kafein vucutta fazla olduğu zaman atıyor vücud, sadece hamileler atamadığı için Hamile bayanların kahve içmesi,kafein açısından riskli
  Herşeyin fazlası zarar elbet ama herkesin bünyesine göre kahve tüketimi de değişir..Sağlıklı olduktan sonra
  Unutmamak gerek herkeste farklı etki yapabilir kahve..Genele değil kendi bünyemize bakmamız gerek sanırım..
  Açıkçası ben Araştırma incelemelere de güvenmiyorum..Örnek Kahve içen grup ile kahve içmeyen grup arasında yapılan araştırmada kahve alımının "eksi" bir etkisi olmadığı sonucuna varılmış?? Ama illaki eksi artısı vardır..Kiminde fazla idrar, bağırsak hareketi,sinir, uykusuzluk..vs vs yapabilir..
   
 14. hayzin

  hayzin Aktif Üye

  Derli toplu bir anlatım olmuş.