Artisan Programı Bilgisayar ve Kavurucu bağlantısı ?

'Kahve Kavurmak' forumunda Akurgal tarafından 29 Kas 2016 tarihinde açılan konu

 1. Akurgal

  Akurgal Yeni Üye

  Artisan hakkında bilgisi olan arkadaşlar burada bilgi paylaşırlarsa çok iyi olacak türkçe bir kaynak ben bulamadım. Şu aralar yeni yeni ilgileniyorum bende öğrendiklerimi zamanla buraya yazarım. Şimdilik pid paneliyle nasıl bağlantı kurmam gerekiyor, bağlantı için gerekenler nelerdir ve bunlar nasıl iletişime geçer gibi konulara cevap arıyorum dolayısıyla pek bir bilgisiz sayılırım. Bu aşamalardan sonra kavurma profilleri oluşturma ve programı kullanmakla ilgili bilgilere ihtiyaç duyacağım kesin. bu arada program oldukça başarılı emin olmadım fakat sanırım açık kaynak benzer bir program bulunmuyor.
   
 2. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Firma Yetkilisi

  Cevap: Artisan Programı Bilgisayar ve Kavurucu bağlantısı ?

  Hangi makinada kullanmak istiyorsunuz Artisan'ı ?
   
 3. Akurgal

  Akurgal Yeni Üye

  Cevap: Artisan Programı Bilgisayar ve Kavurucu bağlantısı ?

  Kendim yapacağım basit bir kavurucu ile kullanmak istiyorum.
   
 4. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Firma Yetkilisi

  Cevap: Artisan Programı Bilgisayar ve Kavurucu bağlantısı ?

  O zaman artisanın desteklediği usb çıkışlı bir termometre alman gerekiyor (Config -> Device Menüsünden Meter bölümünde listeleniyor uyumlu cihazlar. ilerisi için 2 veya daha fazla girişli olanlardan almanı öneririm.). Kavurma makinasına takacağın thermocouple'ı bu termometreye bağlayacaksın oradanda bilgisayarına bağlayarak Artisan'a veri alabilirsin. Eğer kavurma makinan bir kilo altında olacaksa Thermocouple seçerken kaplaması çok kalın olmayan bir thermocouple seçmeni öneririm. K typelar uygun fiyatlı ve verimli çalışırlar. Fiberglass izolasyonlu olmasına dikkat etmen de tavsiyelerimden biri. Bende kendi kavurma makinama bir arayüz geliştirmeye başlayacağım yakında. Burada paylaşıyor olurum.
   
 5. Akurgal

  Akurgal Yeni Üye

  Cevap: Artisan Programı Bilgisayar ve Kavurucu bağlantısı ?

  Fiyat alıyorum Küçük makinalar için işe yarar işler 10,15 bin arası dönüyor anlayamadığım bu ülkede bu işi bu denli başarılı yapıp ta dünya ev kullanıcısına bu firmalar neden açılmıyorlar aklım almıyor örneğin Toper yurtdışında isim yapmış gerçekten dünyaya ulaşmış bir firma ama ev kullancısı gibi büyük bir potansiyel için bir cihaz üretmemişler. Cafemino bile çok büyük bir makina ve ev için oldukça büyük. Muhteşem bir alım potansiyleli var ama üretim yok. Bu nedenle geçici oalrak bir diy kavurucu hazırlayacağım bu bile zor ya basit birşey olsun sadece artisan kullanayım yeterli. Thermocouple bilgisi için teşekkür ederim ben bunu hiç bilmiyordum. Çekirdekle tambur ortam sıcaklığı için nasıl bir yol izlemem gerek bir Thermocouple çekirdeklerin içerisinde bir diğeride tambur boşluğundamı olmalı doğrumu tahmin ediyorum sizce? Ben geçen artisan sitesinde desteklenen cihazlarla ilgili bilgilere bakmıştım ve sizinde söylediğiniz gibi çift kanal bir makina önermişlerdi bende öyle yaptım bunu aldım fiyatı baya uygundu MASTECH MS6514. Birde ikitane Thermocouple aldım fakat Thermocouple yanlış seçim olma ihtimali yükse:) buradan baka bilirmisin sence işimi görürmü bu : Thermocouple Teknik konulardan hiç anlamam yani Bir kaç gündür delikli sac aradım bulamadım delikli boru aradım bulamadım kaynak işi yapanlarla görütüm kimse böyle bir şey yapmak istemiyor :) bula bilseydim bunu alacaktım fakat bulunduğu yerlerde 2500 dolar :) istediğim böyle bir şey yapmak fakat yapamayacağım kesin o nedenle tencere üzerine motor bağlayıp bir kaç delik açarak geçici bir şey yapacağım sanırım.

  Artisan sitesinde geçen uygun cihazları anlatan yardımcı yazıyı bir ara çevirip burada yayınlarım arkadaşlara yardımcı olur ben o yazıyı bulmak için 4 saat harcadım :) Çalışmalarınızı paylaşırsanız çok iyi olur.

  Teşekkürler.
   
 6. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Firma Yetkilisi

  Cevap: Artisan Programı Bilgisayar ve Kavurucu bağlantısı ?

  Bunun birden fazla nedeni var. Birincisi aslında o kadar talep olmaması. İkincisi son tüketici için bir makina yapmak istiyorsanız çok fazla adatte üretmeniz lazım yedek parça vs. Birde bu makinalar plastik gibi malzemelerden yapılacağı için (ev kullanıcısı metal parasını duyunca çıldırmasın diye. Bknz Gene roasters) sürekli bozulmalar dolayısı ile servis derdi çıkacaktır. Endüstüriyel kavurucular çok fazla arızalanmazlar, bakımları düzgün yapıldığı sürece.

  Thermocouple yerleşimi ile ilgili yakında bir video yapmayı planlıyorum. Kendi makinamdaki thermocouple yeterince verimli gelmiyor bana. Manuel makina olduğu için bende Artisana bağlayıp profil tutmayı planlıyorum ama termometre yerine kendi kontrol devremi yapacağım.

  Yolladığın thermocouple a baktım topraklı (3 kablolu) olarak geçiyor bunlar genel olarak topraklı olması iyi ama tipi ve detaylarını yazmamışlar sanırım alacağın termometrenin desteklemesine dikkat etmen gerekiyor. Yolladığın termometre baya geniş yelpazede çalışabiliyor sorun çıkmayacaktır.

  Tambur için delikli saç arıyorsan sorun var kahvelere ateş değmemeli. düz sac işini görecektir. pazlanmaz çelik bir plakayı yamultup gaz altı kaynak ile birleştirebilirsin. sanayiide yapacaklardır.

  Dükkan yeni yeni oturdu bir kaç proje var paylaşacağım hepsini :)
   
 7. Akurgal

  Akurgal Yeni Üye

  Cevap: Artisan Programı Bilgisayar ve Kavurucu bağlantısı ?

  Ben bayadır inceliyorum internette ve tanıdığım insanlarda. İnternette bir alım potansiyeli var sanayi tip ve çok pahalı modeller için bu söz konusu olmaya bilir yada Gene roasters gibi cihazlarda fakat benim üretmeleri gerekir dediğim makina elektronik ve pılastik içermeyen makinalar. Nasılmı mesela Bir firmamız olsun sanayi makinalar üretiyor ve ürettiği makinalar ülkenin adıyla anılıyor "türk makinaları" yurtdışında bu tanım kullanılıyor. Şimdi piyasaya bakalım hobi amaçlı bu makinaları inceleyen kişisayısı üretim yapmak için inceleyenlerden daha çok. Biz makina üreticisi olarak daha çok reklama ve marka tanıtımına bilinirliğe önem veriyoruz fuarlara falan katılıyoruz kataloklar basıyoruz internet kullanıyoruz. Peki ya sanayi makinasını inceleyip alamayan fakat aynı mantıkla çalışan basit sistemlere hayran olacak ev kullanıcılarına bir "hobi seti" hazırlarsak ve adınada Kılasik türk hobi kahve kavurucu dersek ne olurdu? Demonte ince metalle hazırlanmış tamburları bile demonte olan küçük paket setleri dünya çapına pazarlardık firmamızın adı kahveye en çok değer veren kitleye ulaşacak ve biz hem para kazanacak hemde reklam yapacaktık. Bu makinalar için bir internet sitesi kursak küçük video dersler hazırlasak bir kaç kişiden oluşan küçük bir internet ekibi kullnarak bilgi paylaşsak destek sağlasak makinalarda ince düşünsek melesla satın alan kişinin bu makinada dijital termometre yada pid kulanacağını hesaplayarak metalde gerekli boşlukları açıp bir vidaile kapatsak isteyene bak bunuda yapa bilirsin istersen dersek yada rezistans ısıtıcı için gerekli tutacaklar ve nasıl bir rezistan kullanılır bilgisi katalokta. inanırım ki bunu yapacak firma yada atılgan bir şahıs iyi kazanacak pişman olmayacaktır. Buna benzer bir yöntemle piyasa açığını kulanarak 2005 yılında bir turizm firmasını sektöründe 2 yıl içerisinde birinci sıraya getirdim. 50 bin bütçeyle ve 5 bin Tl karşılığı faliyete girmiş 30 bin madisi bulunan şirket filiyete girdiği sezonun ilk yılında ilk üç ayda ülkeye 500 bin Euro para girişi sağlamıştı gelen gezginlerin otel, ulaşım, alış veriş için harcadıklarıda var tabi. Potansiyel var biz sadece neyi nasıl pazarlamamız gerektiğine emin değiliz yada bilmiyoruz.

  Thermocouple videonuzu merakla bekliyorum zaten benim satın aldığım aletler anca bir aya elime ulaşır :)

  Birde şunu soracağım yabancı forumlarda Toper Cafemino üzerinde gelen programın yetersizliği ile ilgili kullanıcı yorumları gördüm artisanı Toper de daha iyi nasıl kullna bileceklerini soruyorlardı. Bende bir yıl içerisinde bir tane alacağım ve sanırım siz kullanıyorsunuzda program entegre olarak aldıysanız yorum yap bilirmisiniz sizce nasıl gerçekten yetersizmi. Ve evet yetersizise artisan benim açımdan daha büyük bir önem olur.

  Bir önceki mesajda keşke sorsaydım dediğim soruma cevap yazmışsınız bu neden 3 kablo diye düşünüyordum ben bunu nereye bağlayacağım acaba diye. demek toprak hattı. Termometre geldiğinde bağlaya bilirmiyim belli olacak. Biraz daha beklemem gerek.

  Tambur delikli düşünmüştüm ateşle tambur arasınada bir bakır pılaka düşünüyordum ısı daha iyi dağılır fikri ile. sizin söylediğinizi yapa bilirdim belki ama bizim burada sanayicilerimiz küçük gördükleri işlerle uğraşmıyorlar. bendede ekipman yada bu konularda teknik yok :) bir çözüm bulacağım ama :)

  Bilgi değerli ve değerli olanı saklamaktansa paylaşmayı tercih edenlere hayranım. Zaman ayrıdığınız için teşekkür ederim. Umarım dükkanınız'a bir gün yolum düşer ve güzel bir de kahvenizi içerim. Hayırlı olsun.
   
 8. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Firma Yetkilisi

  Cevap: Artisan Programı Bilgisayar ve Kavurucu bağlantısı ?

  Bizim uzun dönem planımızda var böyle bir makina hatta başka kısımlarıda var ama satış potansiyeli düşündüğünüz kadar olur mu bilmiyorum. Bahettiğiniz firma 1000 tane ufak makina ile uğraşacağına 1 tane tonajlı makina yaparım hem 1k insan yerine 1 insanla uğraşırım diyor anladığım kadarıyla. Firma politikasıdır kendi bilecekleri iştir. İnş bizim projemiz bir şekilde hayata geçer o zaman tekrar değerlendiririz piyasayı :)

  Bende manuel var (ama yazılımlı kullanan arkadaşlardan bu eleştiriyi bende duydum. Genelde sonunda Cropster'a para vererek sonlanıyor hikaye:) ) tek thermocouple ile artisana bağlayabiliyorum ama kullandıkları thermocouple biraz kalın kaplamalı ısı değişikliklerini çok hızlı alamıyor. Birde sadece çekirdek için bir thermocouple var. ortam ısı ölçümü vermiyor makina. Ben aynı zamanda doğrulama için bacaya da bir tane takmak istiyorum. Toplamda 3 thermocouple ile kullanacağım Artisan bunu destekliyor baya esnek bir yazılım yapmışlar.

  Bakır tavsiye etmiyorum sürekli sıcak soğuk altında kalınca bakır aşırı oksidize oluyor. Kavurma makinası söz konusu ise 3 tane metal var. Cast Iron (dökme demir deniyor çok kullanan yok. Kontrolü baya zordur.) Çelik alaşım, Paslanmaz çelik (genelde bu kullanılıyor piyada. Hızlı ısı emme, dağıtma ve aktarma özelliğine sahip olduğu için). Bakır çok hızlı ısınır ve çok hızlı ısı transfer eder bu yüzden kontrol etmek çok çok zordur. Bake, Charring, tiping gibi problemler karşına çıkacaktır.

  Bende bu tür yaklaşımı seviyorum ama Türkiye'de paylaşan değil, satan kazanıyor ne yazık ki ne yapalım :) Her zaman beklerim.
   
 9. aedemirci

  aedemirci Aktif Üye

  Cevap: Artisan Programı Bilgisayar ve Kavurucu bağlantısı ?

  Ben de Artisan ile kullanmak üzere Mastech 6514 arıyorum. Epey araştırdım ama online olarak Türkiye'de satış yapan bir yer bulamadım. İstanbul'daki arkadaşlardan olası satış yerlerini bilen birileri var mı?
   
 10. cemeray

  cemeray Paylaşımcı Üye

  konu nereye vardı? bir sonuç elde eden var mı?
   
 11. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Firma Yetkilisi

  Ben yaptim kendi bağlantı devrem ile Artisan kullaniyorum. Şuanda prototip çalışıyor ama. Baskı devresini tasarlayıp ürün haline getirmeyi planlıyorum.
   
  cemeray bunu beğendi.
 12. mrsandman

  mrsandman Paylaşımcı Üye

  cemeray bunu beğendi.
 13. cemeray

  cemeray Paylaşımcı Üye

  farklı kavurma denemelerime rağmen yeni arayışlara giriştim. göz takibi ile yaptığım kavurmalardan ziyade, daha kontrollü birşeyler araştırıyordum. artisan falan derken sizin paylaşımlarınıza denk geldim. öncelikle hava akışlı kavuruculardan ne derece verim alınabilir? bir de sizin kullandığınız termokupl modellerini(fiberglass) merak etmiştim
   
 14. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Firma Yetkilisi

  Hava akışlıdan kasıt fluid bed olanlar mı ? Yani pop corn gibi? Ben K Type (6mm) kullanıyorum
   
 15. cemeray

  cemeray Paylaşımcı Üye

  ismailtuluce bunu beğendi.
 16. intelligenc

  intelligenc Firma Yetkilisi

  Linkteki termokupl tarzı ben özel imalat yaptırdım. 3mm ve 6mm. Uzunlukları da 10cm. Modbus arabirimi kullanan bir sıcaklık kontrol cihazı ile 3mm küçük tamburlu makinalarda çok iyi performans veriyor. 6mm olanı da birkac gune deniyeceğim. Makinanın üzerindeki 6mm 3cm olan ve kendi okuyucusuna bağlı olan ucuz termokupllara göre bayağı farkı var. Ben her biri için 16Euro para verdim. Rakorlar hariç.. Linktekinin fiyatı şaşırtıcı derecede ucuz.. umarım yahnisi de öyle olmaz dikkat edin :)

  .