Türk kahvesi için başka çekirdekler?

'Türk Kahvesi' forumunda dogununsarabi tarafından 13 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. dogununsarabi

  dogununsarabi Yeni Üye

  Arkadaşlar merhaba.Türk kahvesi dışında hiçbir kahve içemiyorum.Tatları hoşuma gitmiyor.Gittiğim her kahve dükkanı Türk kahvesi için bildiğimiz normal türk kahvesi çekirdekleri tavsiye etti.Dünya kahveleri illaki filtre/french press usulüyle olur Türk kahvesi olmaz dediler.Bir gün ısrar ettim, bir filtre kahve çeşidini Türk kahvesi olarak çektirdim.Gerçekten muhteşem oldu.Fakat şuan adını unuttum.Sizce Türk kahvesi için hangi çekirdekler kullanılabilir normal Türk kahvesi çekirdekleri dışında?
   
 2. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Cevap: Türk kahvesi için başka çekirdekler?

  Türk kahvesi çeşidi diye birşey yok diye biliyorum ben. Ancak kavurma profili olabilir. Kronotrop Türk kahvesi için özel bir harman ve single orijin kavuruyor. Örneğin probador collectiva'nın kavurduğu San Francisco, El Salvador bu yıl Türkiye ibrik şampiyonunun dünya şampiyonasına götürdüğü kahve oldu. Bence bu konuda direk kavurucularla irtibata geçebilirsiniz. Ellerindeki hangi çekirdeğin Türk kahvesine uyumlu olduğu konusunda yardımcı olacaklardır. Ben şu ana kadar en çok Kronotropun, Burundi Remera'sını yakıştırdım Türk kahvesine. Fakat bu bildiğiniz sıradan Türk kahvelerine oranla aşırı derece aromatik bir kahve oldu.
   
 3. borayz

  borayz Yeni Üye

  Cevap: Türk kahvesi için başka çekirdekler?

  Hocam iyi Türk kahvesini ünlü deyim anlatıyor zaten, "kahve Yemen'den gelir"...
  Yemen Mocha ile TK keyfinin ne olduğunu keşfetmiştim şahsen, ama artık Yemen'de kahve üretimi iyice azaldığı için pahalı bir çekirdek, bilginiz olsun.
  70'lerdeki kahve ithalat yasağından önce zaten TK Yemen ile yapılıyormuş, sonradan serbest bırakılınca en adi ve ucuz çekirdekler sokulmuş ülkeye, millet birkaç yıl kahve niyetine nohut vb. kavurup içtiği için damak yadırgaması pek olmamış, şimdi de kahve ritüelimizle öğünüp, dünyanın en kötü çekirdeklerinden birini sunuyoruz
   
 4. dogununsarabi

  dogununsarabi Yeni Üye

  Cevap: Türk kahvesi için başka çekirdekler?

  colombia çekirdeklerini çektirdim Türk Kahvesi boyutunda sonuç felaketti arkadaşlar :( Yemen Mocha'yı nette araştırdım 200 gr çekilmişine 40 lira fiyat çekmişler.200 grı ben 5 günde bitiririm =) Yemen Mochayı çekirdek olur çekilmiş olur farketmez ucuza alabileceğim bir yer biliyormusunuz?
   
 5. ahibey

  ahibey Yeni Üye

  Cevap: Türk kahvesi için başka çekirdekler?

  Türk Kahvesi, aslında her çekirdek ile yapılabilinir. Bu konuda çok denemeler yaptım. Türk kahvesi en kötü brezilya çekirdeği ile oluyor. Piyasada ki çoğu Türk kahveside bu çekirdekler ile maalesef. Kaliteli yemen veya etiyopya çekirdekleri çok iyi sonuçlar veriyor, ayrıca daha kolay bulunan kolombiya ile de deneyebilirsiniz. Türk kahvesi filtre kahveden daha az kavrulmuş olmalı. Rengi tercihe göre 3,5 ile 4,5 olmalı. Daha fazla kavrulmuş çekirdekler türk kahvesine uygu değildir. Püf noktası ise çok ince çekilmesinde.
   
 6. merrtk

  merrtk Aktif Üye

  Cevap: Türk kahvesi için başka çekirdekler?

  aslında nasıl tatlar arandığına da bağlı. örneğin sumatra ile türk kahvesi denemiştim ve lezzetli yoğun bir kahve çıkmıştı. afrika kökenli kahvelerde daha asidik bir kahve çıkabilir. damak tadına uymayabilir. şöyle bir şey önerebilirim: https://www.bywonderland.com/kimma-burundi-a-plus-sfa-ogutulmus-turk-kahvesi
   
 7. bulcum

  bulcum Paylaşımcı Üye

  Boxxcoffee kavrumu Colombia Bolivar çekirdeğini kesinlikle Türk kahvesinde tavsiye ederim. Damak tadımıza yabancı olamayan ama cok daha zengin bir tat sunuyor.
   

  Ekli dosyalar:

 8. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Yemen mocha aldığım kullandığım çekirdek..Türk kahvesi ve French Press için de güzel

  250 gr 31 TL

  https://www.kahve.com/urun/yemen-mocha

  Costa Rica da denenebilir, Manifesto

  250 gr 48 TL gerçi buranın costa ricasını sevdim.Başka yerlerdekilerin kavrum profillerini bilmiyorum

  https://shop.coffeemanifesto.com/no-07-daring

  Manifesto,İstanbul Kadıköyde..Türk kahvesi denemedim ama filtre için Kenya Nyeri, Colombia Bella vista da 50 gr alıp deneyebilirsiniz..Kenya Nyeri de koyu kahvedir..Colombia biraz daha açık kahve.(Çaya kıyaslarsak)