Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

'Kahve Kavurmak' forumunda mrsandman tarafından 28 Mar 2016 tarihinde açılan konu

 1. mrsandman

  mrsandman Paylaşımcı Üye

  Merhaba arkadaşlar. Hepimizin bildiği üzere kahve kavurma sistemleri çok pahalı ve bu yüzden evde kahve kavurmak için herkes çok çeşitli methodlar deniyor. Yaptığım uzun araştırmalardan sonra patlamış mısır makinesini çabuk kavurduğu için, mekanik patlamış mısır makinelerini yorucu olduğu için eledikten sonra sıcak hava tabancasında karar kıldım.

  Temel fikri bu videodan aldım. https://www.youtube.com/watch?v=LivLKX9L6Rk

  Fakat bu un karıştırıcıyı malesef hiçbiryerde bulamadım. Bunun üzerine biraz araştırma yaptım. Patlamış mısır makinelerinde en büyük problem ısı kontrolüydü. Bu yüzden çok çabuk kavruluyordu kahve. Isı ayarlı sıcak hava tabancalarını araştırdım. Önce sadece pahalı modelleri gördüm ama sonra bunu buldum.

  Einhell Rt-ha 2000 E Dijital G

  Fiyatı uygun geldi. Şarjlı matkabım zaten vardı. Geriye kavurucuyu planlamak kaldı.
  Önce iki adet 17 cm çapında çelik süzgeç aldım. Dremelle saplarını ve diğer çıkıntılarını kestim. Bir menteşe ile birleştirdim. İlk kavurmalarımı bu şekilde denedim. Süzgeçleri direk matkaba takıp sıcak hava tabancasını elimde tutarak. Ama 2-3 cmde bile ısı yarıya düştüğünden tabancayı full güçte çalıştırarak kavurmak zorunda kalıyordum. Hem efektif değildi hemde çok uzun sürüyordu. Korkarak başladığımdan ilk kavurmam tam 30 dakika sürdü. Isıyı yavaş yavaş arttırarak. Bu şekilde bir kaç denemeden sonra bu sistemi kapalı bir yere almaya karar verdim. Bunun için ucuz bir kazan aldım. 30 cm çapında ve 30 cm yüksekliğinde alüminyum. Bir tanede metal şiş aldım şaft olması için. Kazanın iki yanında aynı hizada delikler açtım. Birde onlara dik açıda sıcak hava tabancasının ağzı kadar bir delik açtım. Yaptığım süzgeçleri aksdan geçirip matkaba bağladım. Matkabı boru kelepçesi ile sürekli çalışır hale getirdim. Sıcak hava tabancasını yuvasına oturttum. Ve kavurma işlemini sadece izleyerek yaptım :) Bu arada sıcak hava tabancası soğuk havada üflüyor. Soğutmayıda onunla yapıyorum.

  Sıcaklığı kontrol altında tutmak için ektsra bir tanede kızartma termometresi aldım.

  Tfa Saplamal

  Detaylı fotoğraf ve video ekleyebilirim daha sonra.
   

  Ekli dosyalar:

  Son düzenleme: 28 Mar 2016
 2. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Firma Yetkilisi

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  Un eleğinin aynısı değil ama bir benzeri ikeada var biraz modifiye edip bu hale getirilebilir;
  IDEALISK un ele
   
 3. mrsandman

  mrsandman Paylaşımcı Üye

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  Malesef bahsettiğiniz elekler ile aynı işi yapmak mümkün değil. Temel fark şu videoda gördüğünüz eleğin içerisinde dönen metaller sürekli olarak kahve çekirdeklerinin karışmasına neden oluyor. Ama gönderdiğiniz linkteki milyoncularda bile bulunan elekte ise öyle bir sistem yok. Sadece üst üste getirilmiş iki süzgeçten birisi sapına basıldıkça hareket ederek unun elenmesini sağlıyor. Bu şekilde kahve çekirdeklerini karıştıramayacağınız için yanmasına sebep olursunuz.

  Amazon.com: Cook N Home Stainless Steel 8-Cup Flour Sifter: Kitchen & Dining
   
 4. cdsoft

  cdsoft Yeni Üye

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  Paylaşımınız için teşekkürler, yakın zamanda bu sistem üzerine çalışmaya başlayabilirim.
   
 5. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  elinize sağlık, kavurma sonuçlarına da baktım, çok güzel olmuş. bu arada amazondan ürünü getirtebilirdiniz aslında. sorunsuz bir şekilde ürünler geliyor türkiye'ye.

  tek seferde ne kadar kavurma yapıyorsunuz bu sistemle?
   
 6. mrsandman

  mrsandman Paylaşımcı Üye

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  Evet homojenlik sıkıntısı yok kesinlikle. 4 farklı deneme yaptım. Hep 2. çıtlamada alıyorum kahveyi ve soğutmaya geçiyorum. Colombia Supremo çok güzel oldu. Ethiopia Yirgacheffe yi pek beğenmedim ama kavurmamla ilgisi olabilir. Daha sonra tekrar deniycem. Kenya AA kavurdum dün 2 gün sonra deneyeceğim ama rengi tam istediğim gibi. Tadıda güzel olur inşallah.

  Amazondan sıklıkla alışveriş yapıyorum zaten. Ama benim için onu birde Kıbrıs'a getirme aşaması var ki iş iyice uzuyor. Onun yerine kendi çözümümü üretmek istedim.

  Şu ana kadar en fazla 125gr denedim ama 200 hatta belki 250 bile denenebilir. Ben kendi içim sıklığıma göre kavurduğumdan 125 gr bana 1 hafta yeterli geliyor.
   
 7. OverdoseCoffee

  OverdoseCoffee Firma Yetkilisi

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  Modifikasyon gerekeceğini söylemiştim :)

   
 8. mrsandman

  mrsandman Paylaşımcı Üye

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  https://www.youtube.com/watch?v=nYeJmLBCDkk
  https://www.youtube.com/watch?v=lvPO0TZuzTY


  Yaptığım işlemi kısaca anlattığım videoları yükledim. :cool:

  Aşağıdaki ilk resim anlatım esnasında kavurduğum 200gr. Colombia Supremo. Bittiğinde 166gr kaldı.

  İkinci resimse 200 gr Kenya AA. Oda 165 gr kaldı. Biraz fazla kavurdum bu sefer çünkü ilk kenya denememde biraz topraksı geldi tadı. Umarım güzel olur. :D

  Videoyu arada kestim Colombiayı yaklaşık 13 dakikada kavurdum kenyayı 15 dakikada.
   

  Ekli dosyalar:

 9. copycat

  copycat Yeni Üye

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  Sıcak hava tabancasının tamamen soğuk hava üflediği bir mod var mı? Baktığım tüm modeller soğuk hava diye 40-50 C gibi bir mod gösteriyor. amazon'daki aparattan alıp ben de sanırım bu işe girişeceğim, homojenlik mükemmel görünüyor.
   
 10. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  öncelikle [MENTION=962]mrsandman[/MENTION] tebrik ederim sizi. güzel bir proje olmuş.

  gördüğüm kadarıyla çok ince bir süzgeç kullanmışsınız. kabukları içerisinde kalıyordur. bence delikleri biraz büyük süzgeç kullanın. kabukları zaten tencerenin içine düşecek böylece etraf batmaz.  [MENTION=332]copycat[/MENTION] soğuk hava üfleme olmaz zaten. saç kurutma makinesinin aynısını düşünün. rezistans ısıyı sağlıyor. arkasında fan var sıcak havayı üflüyor. soğuk hava denilen şey rezistansın kapatılıp sadece fanın çalışması. rezistans 250-300 derecelerden hemen soğumadığı için serin hava üflüyor. 40 derece felandır. tabiki bir klima olmadığı için soğuk hava üfleme şansı yok.

  ancak kahveyi soğutmak için serin hava yeterli oluyor. benim kavurma makinemde aslında ısı tabancasından oluşuyor. dieckmann röstmeister
   
 11. mrsandman

  mrsandman Paylaşımcı Üye

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  Ben teşekkür ederim. Beğendiğinize sevindim. :)

  Bu süzgeçlerle bile kabuklar içinde kalmıyor. Süzgeçler birbirlerine %100 oturmadığından arada kalan boşluklardan çıkıp tencerenin dibine düşüyorlar. Kavurma bittiğinde tenceredekileri çöpe döküp hepsinden bir seferde kurtuluyorum.

  Aynen dediğiniz gibi soğuk hava üfleme şansı yok ama en azından 200 dereceden 50 dereceye çok hızlı bir şekilde soğutmada bayağı faydalı oluyor. Bu da kahvenin kavurulma sürecini bitiriyor. Sonrasında bir kaba alıp bekleyerek tamamen soğuduktan sonra vafli kilitli poşete koyup saklıyorum.
   
  Son düzenleme: 12 Nis 2016
 12. mrsandman

  mrsandman Paylaşımcı Üye

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  [​IMG]

  Sisteme küçük bir ilavede bulundum. Süzgeçlerle her seferinde uğraşmak çok can sıkıcı olabiliyordu. Aliexpress üzerinden 15$ a sipariş ettim. İşimi inanılmaz kolaylaştırdı. Çekirdekleri çok daha kolay koyup çıkartabiliyorum artık. ;)
   
 13. sevgun

  sevgun Yeni Üye

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  [MENTION=962]mrsandman[/MENTION] şu an için çekirdek ve ortam ısısını ölçebilecek bir düzenek hazırlayamadığımdan ısıyı kontrol edebileceğim tek kaynak olacağını düşünerek sizdeki ısı tabancasından almıştım. Tamamen açık sistemde yani tenceredeki kahvenin üzerine tabancayı tutup elle karıştırarak Kenya AA çekirdeklerini kavurmaya çalışıyorum. Ancak henüz tatmin edici bir sonuç alamadım. Aynı sonucu vermeyeceğini biliyorum ama fikir olması açısından sıcak hava tabancası üzerinden ayarladığınız sıcaklık derecelerini ve süreleri paylaşmanız mümkün mü? Keyifli kahveler.
   
 14. mrsandman

  mrsandman Paylaşımcı Üye

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  Tabiki verebilirim. Şunu söyleyeyim tabancanın üzerindeki derece size sadece göreceli bir fikir veriyor. Birazdan kavurma derecelerimi yazdığımda anlayacaksınız.

  Öncelikle tencere içine koymadan önce sadece 2 süzgeç ve sıcak hava tabancası ile yaptığım dönemde 500-550 dereceye kadar çıktığımı ancak ondan sonra çıtlama duyabildiğimi söyleyeyim.

  şu anki haliyle(tencere içinde kapalı sistem) ise kavurmaya 200 derece ile başlıyorum ve 9 dakika içersinde 400 dereceye kadar çıkıyorum.

  Kenya AA çekirdekler ile kullandığım ısıtma profili şöyle:

  200 dereceden başla.
  her 20 saniyede bir 10 derece arttır.(benim tabancamda minimum artış 10 derece)
  3 dakika 20 saniye içerisinde 10 kere artış yani 300 dereceye çıktık.
  sonra her 30 saniyede bir 10 derece arttır.
  3 dakika 30 saniyede 7 kere artış yani 370 dereceye ulaşma.
  sonra her 40 saniyede bir 10 derece artış.
  2 dakika 40 saniyede 4 kere artış yani 410 dereceye ulaşma.

  umarım açıklayıcı olabilmişimdir. ama dediğim gibi açık sistemde bunu çekirdeklerinizin kaç derecede çıtladığını bulup ona göre uyarlamanız gerekir. bu arada çekirdeklere yakın bir yere konumlandırdığım kızartma termometresinde okuduğum rakamlar hava tabancasında okuduğum değerlerin yarısını göstermekte hep.

  kolay gelsin.
   
  ebtt bunu beğendi.
 15. sevgun

  sevgun Yeni Üye

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  Ayrıntılı cevabınız için çok teşekkürler. Sizin de açık sistemde denediğinizi bilmiyordum. Açık sistem için böyle sistemli bir yönteminiz yoktu sanırım?
   
 16. mrsandman

  mrsandman Paylaşımcı Üye

  Cevap: Sıcak hava tabancalı kahve kavurma sistemi

  bu kadar bilinçli bir kavurma yapmıyordum o zamanlar diyeyim :)
  malesef kayıt altına alınmış bir profilim yoktu örneğin.
  tek hatırladığım kahveyi süzgeçlerin arasına koyup matkaba bağlayıp çıtlama duyana kadar sıcaklığı arttırarak gidiyordum eşit aralıklarla. tahmin edeceğiniz üzere yaptığım kahveler çok da güzel olmuyordu. ama en azından taze diye kendimi avutuyordum. :)
   
 17. cemeray

  cemeray Paylaşımcı Üye

  aynı yöntemle kavurmaya devam ediyor musunuz?
   
 18. mrsandman

  mrsandman Paylaşımcı Üye

  Evet aynen devam etmekteyim. Bir yandan da yeni bir kavurma makinesi yapmakla uğraşıyorum şu an. :)
   
 19. cemeray

  cemeray Paylaşımcı Üye

  farklı denemelerden tatmin olmadığımdan arayış içindeyim :) sıcak hava ve tambur ile kavurmadan memnuniyetsizlik mi oluştu? yeni planlamanın detayları nasıl ?
   
 20. mrsandman

  mrsandman Paylaşımcı Üye

  Yok herhangi bir memnuniyetsizlikten değil aslında. Bir arkadaşımla beraber çekirdekleri içine sonradan koyabileceğimiz ve arada çıkarıp gözle kontrol edebileceğimiz birşey yapmak istedik.Çinden parçaları henüz yeni geldi şimdi modelini yaptığımız parçaları CNC de kestirmek kaldı. Hiçbir eksiği olmayan küçük ev tipi bir kavurma makinesi yapmak hedefimiz. Başarılı olabilirsek detaylarını buradan paylaşacağım zaten.
   
  Halo5151, ebtt ve cemeray bunu beğendi.